wtorek, 21 czerwca, 2022
Strona głównaWykończeniaOknaŻaluzje czy rolety? Czym przesłonić okna w domu?

Żaluzje czy rolety? Czym przesłonić okna w domu?

Żaluzje czy rolety? Które z tych dekoracji okiennych są bardziej modne i wygodne w użytkowaniu? Radzimy co da zadowolenie z funkcjonalności i jest obecnie modne.

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz, a co za tym idzie także w dekoracji okien skłaniają ku minimalizmowi i łatwości w utrzymaniu w czystości. Wybierając osłony okienne warto wziąć pod uwagę zarówno obecnie trendy aranżacyjne, ale przede wszystkim dopasować ich rodzaj do pomieszczenia i ich przeznaczenia. W ostatecznym rozrachunku rywalizacja między żaluzjami i roletami i tak wychodzi na remis, a o ostatecznym wyborze decyduje to, która osłona podoba się nam najbardziej.

Ilość dopływającego światła

Większy zakres regulacji ilość dopływającego światła oferują nam żaluzje. Dzięki lamelkom, które można obracać o 180º, można dość precyzyjnie kontrolować ilość wpadającego światła. Mając rolety zadanie to jest znacznie trudniejsze, co wynika z zasady działania rolety. No chyba że w oknie mamy zamontowaną roletę typu dzień-noc, wówczas problem z płynną regulacją ilości wpadającego światła jest całkowicie rozwiązany.

Roleta typu dzień-noc ma formę poziomych pasów (zaciemniający i przepuszczający światło) ułożonych naprzemiennie. Kiedy rolety są rozsunięte światło jest częściowo rozproszone, kiedy są zwinięte – następuje całkowite zaciemnienie.


MIESZKANIEZPOMYSLEM.PL POLECA:
DREŻALPRODUKCJA I MONTAŻ ŻALUZJI, ROLET, PLIS, MOSKITIER (Warszawa i okolice)

drezal


Łatwość utrzymania w czystości rolet i żaluzji

Bez wątpienia łatwiejsze w utrzymaniu w czystości są rolety – ze względu na ich budowę. Bez trudu można usunąć z nich kurz za pomocą odkurzacza i przemyć wilgotną szmatką. Żaluzje są bardziej podatne do gromadzenia się kurzu, trudniej się go też usuwa – trzeba bowiem czyścić każdą lamelkę z osobna.

>>> Dowiedz się więcej:  Jak czyścić rolety?

Gama dostępnych wzorów, kolorów i typów rolet i żaluzji

Rolety mają tą przewagę nad żaluzjami że wybór koloru, wzoru i rodzaju tkaniny jest praktycznie nieograniczony.

Do zalet klasycznych rolet należą m.in.:

  • elegancki wygląd i bogactwo wzorów,
  • prosta budowa i intuicyjny montaż – na przymocowanie rolety potrzeba na prawdę niewiele czasu,
  • ilość zakrywanego miejsca – właściwie dobrane rolety zasłonią całą wnękę okienną,
  • łatwość wymiany.
Roleta rzymska fot.: DS Interior Design
Rolety rzymskie to bardzo popularna dekoracja okna. Polecane są zarówno do eleganckich jak i klasycznych wnętrz. Doskonale sprawdzają się zarówno w pokojach dziennych, kuchniach a także dziecięcych czy nawet łazienkach.
Roleta wolnowisząca w sypialni, fot.: Sigmar
Rolety wolnowiszące to doskonała alternatywa dla zasłon, ponieważ poza funkcją zasłonienia okna bardzo efektownie je również dekorują
roleta elizabeth reich
Rolety bambusowe to propozycja dla osób ceniących sobie produkty wykonane z naturalnych materiałów.

W przypadku żaluzji mamy trochę mniejsze pole manewru, choć jakby się wydawało – wcale nie takie małe. Żaluzje dostępne są w kilku szerokościach lameli: najpopularniejsze to 25 i 50 mm, które mogą być wykonane z aluminium, tworzywa sztucznego, skóry bądź drewna. Poza najczęściej wybieranymi żaluzjami poziomymi dostępne są także żaluzje pionowe – jednak te zdecydowanie częściej montuje się w pomieszczeniach biurowych.

Odmianą żaluzji są plisy, które zyskują na popularności w galopującym tempie. A to wszystko za sprawą ich praktyczności połączonej z elegancją.

Plisty zamontowana w okniach pokoju dziennego, fot.: Lisa Scheff Design
Plisy to niezwykle praktyczna osłona okienna. Za jej pomocą możemy zasłonić całe okno lub tylko jego część w dowolnym miejscu okna
Kolorowe żaluzje w pokoju dziecka, fot.: Al Shutters&Blinds
Kolorowe żaluzje w pokoju dziecka. Tak naprawdę efekt koloru tęczy można uzyskać tylko używając żaluzji

Cena rolet i żaluzji

Cena rolet i żaluzji nie może być głównym bądź jedynym argumentem podczas wyboru osłon okiennych. Ostateczna cena zależy bowiem od rodzaju użytych materiałów do produkcji rolet czy żaluzji, wielkości jak i rodzaju sterowania – opuszczane ręcznie lub elektrycznie.

RELATED ARTICLES

9 KOMENTARZE

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii