Decyzja o wykorzystaniu  gotowego rozwiązania do budowy domu oznacza, że niezbędna będzie adaptacja projektu. To dlatego, że, mimo ogromnej oferty, może on być tylko najbardziej przybliżoną odpowiedzią na oczekiwania konkretnego inwestora i na narzucone administracyjnie zalecenia. Sztuką jest taki wybór projektu domu, który wymagać będzie minimalnej ilości zmian.

Rozpoczynając przeglądanie oferty projektów domów, np. na www.archeton.pl   musimy się uzbroić w dwa podstawowe narzędzia. Są nimi własne preferencje i wytyczne związane z lokalizacją działki budowlanej.

Dobrze sprecyzuj  własne oczekiwania i priorytety

To zadanie jest teoretycznie łatwiejsze. Zdecydować należy, jak duży dom potrzebujemy, ile pokoi, łazienek, czy wolimy otwartą kuchnię? Potrzebujemy spiżarni, garażu, piwnicy? Jaka ma być architektura budynku: tradycyjna, nowoczesna, rustykalna? Jak chcemy ogrzewać dom i czy potrzebna będzie duża kotłownia? Czy stać nas na reprezentacyjną willę czy raczej na ekonomiczny w eksploatacji, tani  w budowie dom?

Poznaj warunki naturalne działki i wytyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Ważne są wymiary działki,  jej ustawienie w stosunku do stron świata i drogi dojazdowej, ukształtowanie terenu, spadki, nasłonecznienie i sąsiedztwo. Co sprawdzić w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego? Dla laika nie będzie łatwe odczytanie informacji, które mogą być niezbędne. Najlepiej zwrócić się do gminnego wydziału architektury o wypis z MPZP, a jeśli go nie ma – o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Oba te dokumenty formułują wszystkie wymogi dotyczące nowych inwestycji na danym terenie.  Zawierają informacje o charakterze zabudowy (wolno stojąca, bliźniacza), dopuszczalnej wysokości budynku, nachyleniu dachu itp.

Przeszukaj ofertę, aby uprościć adaptację projektu

Najczęściej spotykane preferencje inwestorów oraz wymogi wymieniane w MPZP lub warunkach zabudowy odzwierciedlają się w kryteriach wyszukiwania projektów np. na www.archeton.pl. Przedziały powierzchni, ilość kondygnacji, kształt dachu, ilość pokoi to tylko niektóre z nich. Dla ułatwienia ofertę podzielono dodatkowo na kolekcje stylistyczne np. domy nowoczesne czy np. domy na wąską działkę. Wyszukiwarka pomoże w wyborze domu i pozwoli wyłuskać z setek propozycji kilka – kilkanaście najbardziej zbliżonych do ideału.

Skorzystaj z pomocy fachowego doradcy

Teraz kolej przejrzeć każdy z wybranych projektów domów, aby ustalić, który  najmniej rozmija się z wymaganiami administracyjnymi oraz z naszym wyobrażeniem o wymarzonym domu. Tu mogą się już liczyć:  szerokości elewacji frontowej, wysokość budynku do kalenicy i szczegóły układu funkcjonalnego najbardziej odpowiadające stylowi naszego życia. Zmiany, które planujemy mogą ingerować w konstrukcję budynku i na tym etapie przydatna jest pomoc fachowca. Doradca projektowy lub architekt adaptujący oceni, w którym z projektów konieczne zmiany będą najprostsze i najtańsze, a adaptacja projektu najmniej wpłynie na te walory domu, które skłoniły nas do jego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here