sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaPoradyTrendy wnętrzarskie 2023 – co warto przemycić do swojego domu?

Trendy wnętrzarskie 2023 – co warto przemycić do swojego domu?

Trendy wnętrzarskie stale się rozwijają, a w pracach projektantów można znaleźć zarówno nawiązania do przeszłości, jak i zupełnie nową interpretację stylu w przestrzeni domowej. Aktualne trendy na 2023 rok hipnotyzują świeżym spojrzeniem, funkcjonalnością i wielopłaszczyznowym podejściem do interior designu. Które z nich w szczególności przypadły nam do gustu?

Trendy wnętrzarskie na 2023 rok – nasi ulubieńcy

Projektanci wnętrz w swojej pracy wykorzystują szereg motywów, kształtów, faktur i kompozycji, które razem składają się na przemyślane, piękne wnętrza o unikalnych charakterach. Tak, jak w przypadku ubrań często są one odzwierciedleniem klimatu swoich czasów oraz odpowiedzią na potrzeby ludzi.

We wnętrzach chcemy czuć się swobodnie i stawiamy na funkcjonalność, a jednocześnie nasz wewnętrzny esteta stale poszukuje stylistki, która jest synonimem piękna i stanowi kwintesencję temperamentu, pasji i poczucia stylu właściciela domu.

Aby sprostać aktualnym oczekiwaniom społeczeństwa, architekci wnętrz tworzą nowe kompozycje, czerpiąc inspirację z natury, sztuki czy kultury. Które trendy wnętrzarskie grają pierwsze skrzypce w 2023 roku?

Eklektyzm, czyli łączenie różnych stylów

Styl eklektyczny to mieszanka kompozycji oraz inspiracji z różnych epok. Cechuje go duża swoboda łączenia zróżnicowanych elementów, jednak nie jest ona jednoznaczna z chaosem, przepychem oraz niespójnością. Określilibyśmy go bardziej jako indywidualizm w schludniej i przemyślanej oprawie.

Aranżacja wnętrz w stylu eklektycznym pozwala wyrazić siebie za pośrednictwem kolorów, faktur czy kształtów. Nic więc dziwnego, że jest jednym z ulubionych trendów wnętrzarskich w czasach, w których stawia się na indywidualizm i swobodę wyrazu.

W 2023 roku w projektach można zobaczyć odważne geometryczne wzory, kwieciste motywy, zestawienie tradycji z nowoczesnością i ściany w stonowanych odcieniach w połączeniu z dodatkami w intensywnych kolorach. Projektanci niezmiennie sięgają również po naturalne materiały takie jak kamień czy drewno i śmiało zestawiają je z ciemnymi metalami. 

Lata 70. i wszystko to, co vintage

2023 rok to także ukłon w kierunku lat 70., który można zaobserwować zarówno w modzie, jak i w interior designie. Klasyka polskiego wzornictwa XX wieku, geometria, moc kolorów, gładkie mahoniowe meble vintage, wyraźne tekstury, szpiczaste nogi od kredensów, futurystyczne formy oraz lampy wykonane z tworzyw sztucznych to kwintesencja tej stylistyki.

Mnóstwo osób poszukuje perełek z lat 70. w sieci, na targach staroci lub na własnym strychu. Elementy vintage rodem z tej dekady to świetny akcent we wnętrzach utrzymanych we wcześniej wspomnianym stylu eklektycznym.

Nurt eko

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co dzieje się z naszą planetą, wobec czego zmieniamy codzienne nawyki na takie, które pozwalają ograniczyć działanie na jej szkodę do minimum.

Znajduje to również odzwierciedlenie w wystroju wnętrz – projektanci stawiają na naturalne materiały i tkaniny, w tym m.in. drewno, bawełnę, len czy szkło oraz tworzywa pochodzące z recyklingu.

We wnętrzach rządzi przestrzeń, duże okna i mnóstwo roślin. Coraz popularniejszy staje się także biophilic design, czyli projektowanie, którego głównym założeniem jest tworzenie funkcjonalnych wnętrz łączących człowieka z naturą.

Meble stworzone z myślą o pupilach

Jednym z ciekawszych trendów na 2023 rok są meble stworzone specjalnie z myślą o właścicielach zwierząt domowych. Wyróżniają je przemyślane tworzywa, z których łatwo usunąć sierść i inne zabrudzenia oraz formy umożliwiające pupilom korzystanie z funkcjonalności mebli razem ze swoimi właścicielami. Przykładem są szafki ze specjalnymi wnękami dla kotów czy sofy z otworami, w których czworonożni przyjaciele mogą się bawić lub wypoczywać.

Łagodne kształty i zaokrąglenia

Do łask wracają także delikatne, opływowe formy, łagodne linie i zaokrąglenia. Mowa tu zarówno o otworach drzwiowych z łukiem, jak i fotelach, pufach, kanapach czy stolikach o obłych kształtach. Motyw ten można zaobserwować również wśród dodatków, np. dywanów, lamp czy poduszek.

Stonowane kolory w połączeniu z intensywnymi akcentami

Stonowana paleta barw to ponadczasowy wybór. Ściany w odcieniach beżu, bieli czy szarości są przecież idealnym tłem dla wystroju utrzymanego w różnych stylach, zarówno tych minimalistycznych i powściągliwych, jak i różnorodnych oraz energicznych.

W 2023 warto postawić na połączenie subtelnych, neutralnych barw z meblami i dodatkami w intensywnych kolorach. Mowa tu nie tylko o klasycznych zestawieniach beżu z ciemnym brązem czy szarości z butelkową zielenią. W dobrym tonie będzie również połączenie za pośrednictwem dodatków ciepłych odcieni z chłodnymi kolorami, np. czerwieni z niebieskim.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii