Miłośnicy roślin doniczkowych ochoczo ozdabiają nimi wnętrza swoich domów. Podczas aranżacji żywą zielenią szczególnie ostrożni powinni być właściciele kotów i psów – niektóre gatunki kwiatów mogą być bardzo niebezpieczne dla ich czworonogów. Jakie rośliny są trujące dla zwierząt domowych?
Domowe rośliny niebezpieczne dla kotów i psów
Rośliny doniczkowe to ceniony element dekoracji wnętrz, który dodaje charakteru pomieszczeniom utrzymanym w różnych stylach. Jednak zanim właściciel czworonoga uda się do sklepu ogrodniczego powinien mieć na uwadze to, że niektóre kwiaty stwarzają dla jego pupila realne niebezpieczeństwo.
Szczególną ostrożność powinni zachować miłośnicy kotów, ponieważ są one w stanie dotrzeć nawet do roślin ozdobnych znajdujących się w pozornie niedostępnych miejscach, np. wysoko na półkach. Na zatrucia roślinami w znacznym stopniu narażone są również szczeniaki, które często kierując się ciekawością podjadają fragmenty liści czy łodyg.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre z kwiatów mogą powodować u zwierząt nie tylko zewnętrzne oparzenia, ale i poważne zatrucia. Niestety zdarza się, że w ich wyniku dochodzi do zaburzeń pracy poszczególnych organów oraz poważnych uszkodzeń narządów.
Właściciele czworonożnych przyjaciół powinni więc zwracać szczególną uwagę na kwiaty znajdujące się w otoczeniu zwierząt. Zasadniczo każda roślina jest dla pupili potencjalnie niebezpieczna, jeśli kot czy pies zje którykolwiek z jej fragmentów.
Zazwyczaj mocno trujące odmiany odstraszają czworonogów swoim gorzkim, nieprzyjemnym smakiem, jednak zdarza się, że zwierzęta mimo to je połykają. Na liście popularnych roślin doniczkowych, które są toksyczne dla czworonogów znajdują się m.in.:
- monstera dziurawa,
- fikus,
- azalia,
- zamiokulkas,
- skrzydłokwiat,
- anturium,
- dracena,
- kliwia,
- lilia,
- aloes,
- palma sagowa.
Przed zakupem nowego kwiatu do swoich wnętrz warto zapytać sprzedawcy, czy jest to gatunek bezpieczny dla czworonogów.
Kwiaty cięte, które mogą być trujące dla psów i kotów
Co więcej, wśród roślin trujących dla psów i kotów wymienia się również niektóre kwiaty cięte, które dodatkowo przyciągają uwagę czworonogów jako nowy element pojawiający się w znanej im przestrzeni.
Bardzo niebezpieczne dla kotów są lilie. Ich spożycie przez zwierzę może doprowadzić do poważnego uszkodzenia nerek. Mowa tu o każdej części rośliny, a nawet wodzie, w której znajduje się bukiet z liliami. Oprócz tego właściciele czworonogów nie powinni dopuszczać do kontaktu zwierząt z:
- konwaliami,
- tulipanami,
- hiacyntami,
- frezjami,
- żonkilami.
Rośliny ogrodowe – które z nich są niebezpieczne dla zwierząt?
Niestety potencjalne niebezpieczeństwo mogą stwarzać również rośliny ogrodowe. Nie oznacza to, że właściciele czworonogów muszą bezwzględnie zrezygnować z ich uprawy. Najważniejsze, aby obserwować zwierzę podczas zabawy na spacerze czy w przydomowym ogródku, aby w razie potrzeby mieć możliwość natychmiastowej reakcji.
Dotyczy to w szczególności młodych zwierząt, które są bardzo ciekawe otaczającego je świata, co może skłonić je do podgryzania różnych roślin. Oprócz wcześniej wspomnianych tulipanów czy konwalii zagrożenie w ogrodzie mogą stwarzać inne krzewy, kwiaty, a nawet drzewa, w tym m.in.:
- cis,
- hortensja,
- bluszcz pospolity,
- rododendrony,
- ostrokrzew,
- sagowiec,
- bukszpan,
- oleander,
- piwonia,
- kasztanowiec.
Objawy zatrucia trującą rośliną – co powinno wzbudzić niepokój?
Trujące rośliny należy umieścić w takim miejscu, aby pupil nie miał do nich dostępu. Jeśli jest to niemożliwe warto podarować kwiaty rodzinie lub znajomym, dzięki czemu uda się uniknąć ich wyrzucania.
Podejrzenie potencjalnego zatrucia mogą wzbudzać takie symptomy jak wymioty, biegunka, senność, apatia, opuchnięty język czy trudności z oddychaniem. Gdy właściciel zwierzęcia zauważy, że pupil zjadł roślinę, powinien jak najszybciej zabrać czworonoga do weterynarza. Dużym ułatwieniem dla specjalisty będzie zapisanie nazwy kwiatu czy krzewu, z którym zwierzę miało styczność.
Należy pamiętać, że poziom nasilenia zatrucia oraz jego skutki mogą być zależne od wielu czynników. Znaczenie ma m.in. wiek i stan zdrowia zwierzęcia, ilość spożytej trucizny oraz część i rodzaj rośliny, po jaką sięgnął pupil.