piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradyTrendy w aranżacji wnętrz, których NIE polecamy

Trendy w aranżacji wnętrz, których NIE polecamy

Moda w aranżacji wnętrz zmienia się zwykle co kilka sezonów, a nowe trendy pojawiają się jeszcze częściej. Nie zawsze jednak warto za nimi ślepo podążać. Trzeba wiedzieć, które z nich mają szansę przetrwać próbę czasu. Z jakich inspiracji w 2024 roku nie polecamy korzystać?

Puchate meble w wystroju wnętrz – przytulny akcent?

Od jakiegoś czasu w modnych projektach bardzo często widać meble wykończone charakterystycznym materiałem w stylu baranka. Trend dotyka przede wszystkim foteli, ale nie tylko. Coraz częściej pojawia się również na sofach, pufach i innych elementach wyposażenia, w tym dekoracjach.

Meble te przeważnie są dość drogie i choć wyglądają estetycznie, trzeba wziąć pod uwagę trudność czyszczenia takiej tkaniny. Nie będzie do dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ puszyste wykończenie łatwo chłonie kurz i inne alergeny. Dodatkowo niełatwo usuwać z niego plamy powstałe wskutek np. zabawy z dzieckiem.

Meble te nie sprawdzą się w domach ze zwierzętami, które mogą potraktować je jako drapaki i po prostu zniszczyć. Nie wiadomo też, czy moda na ciekawy materiał utrzyma się na lata. Coraz częściej tkanina pojawia się na tanich, słabej jakości dekoracjach, co sprawia, że powszechnieje i traci swoją unikatowość.

Mocne trendy kolorystyczne na 2024 rok

O ile odcienie jasnobeżowe i biele utrzymują się w trendach od lat, o tyle niekoniecznie bywa tak z innymi kolorami, szczególnie tymi bardzo wyrazistymi. Jakiś czas temu można było zaobserwować szczególną popularność butelkowej zieleni, która dość szybko przeminęła. Dziś często nakłania się osoby urządzające mieszkania do stosowania odcieni wyróżnionych przez Pantone.

Warto inspirować się modnymi kolorami, ale nie poleca się urządzania całych mieszkań w bardzo charakterystycznych odcieniach. Drobne akcenty to dobre rozwiązanie, ale pokrycie całych ścian modną w 2024 roku brzoskwiniową barwą i dodatkowo zastosowanie mebli w tym kolorze może się bardzo szybko znudzić i stać wręcz przytłaczające.

AdobeStock 482826104

Zamiast tego lepiej wpisać się w najnowsze trendy dotyczące łączenia pastelowych barw, które znacznie mniej obciążają wnętrze. Taka estetyka sprawdzi się skuteczniej niż wdrożenie mocnego, jednolitego koloru do całego projektu.

Spieki kwarcowe i marmury jako materiały dominujące

Marmur to niesamowity materiał obecny w trendach wnętrzarskich od dawna. Śmiało można go stosować w eleganckich, nowoczesnych projektach glamour. Klucz to znalezienie balansu pomiędzy nim a pozostałymi elementami aranżacji. Często spotyka się nadmiar produktów dekoracyjnych z motywem marmuru, a także przesadę w wykończeniach powierzchni.

Żeby nie zatracić przytulnego charakteru wnętrza, powinno się stosować spieki lub marmur jako element, a nie materiał dominujący. To ważne, szczególnie gdy tworzywa mają wyraziste, mocne użylenia. Zbyt duże ilości kamienia zaburzają harmonijny charakter i sprawiają, że design staje się surowy, a nawet odpychający.

AdobeStock 271276353

Nadmierne stosowanie marmuru i materiałów go przypominających może wprowadzać kicz. Kiedy kamień zaczyna królować nad wszystkimi innymi elementami, łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku.

Abstrakcyjne dodatki w aranżacji wnętrzarskiej

Trendy wnętrzarskie 2024 nierzadko sugerują, by wprowadzić do wnętrz meble i dekoracje w nietypowych kształtach. O ile czasami takie ozdoby ścienne (np. lustra) wyglądają dobrze, o tyle nie powinny zdominować przestrzeni. Wydaje się, że może być to moda, która za jakiś czas przeminie. Nikt nie chciałby raczej zostać w domu z wielkim, drogim stołem w nietypowej formie, który nagle wypada z trendów.

Wszelkie główne elementy aranżacyjne (meble, kolory ścian, podłoga) powinny być ponadczasowe. Trendy w urządzaniu warto wdrażać w akcesoriach, które nie zaburzają funkcjonalności wnętrza. Z zakupem mebli i dodatków zawsze lepiej nieco poczekać i zastanowić się, czy np. obłe półki będą się podobać domownikom za kilka lat.

Gdy podąża się nieustannie za trendami we wnętrzach, łatwo zatracić indywidualność aranżacji. Warto urządzić dom tak, aby czuć się w nim dobrze i wybierać przede wszystkim to, co naprawdę wpisuje się w gusta jego mieszkańców, a nie tylko w najnowszą modę.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii