maroco sofa

Ściana nad blatem kuchennym z reguły zostaje wykończona płytkami ceramicznymi, które skutecznie ją chronią przed zachlapaniem oraz tłustymi plamami. Ponadto, płytki ceramiczne są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy je przetrzeć wilgotną ścierką.


Jak się okazuje, nie jest to jedyny sposób na ochronę ściany przed trudnymi do usunięcia plamami i coraz więcej osób decyduje się na położenie tapety lub fototapety odpornej na wilgoć, działanie detergentów czy też szorowanie.

fototapeta w kuchni

Tapety zmywalne czy fototapety?

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i tak naprawdę wybór zależy od indywidualnych upodobań. Wydaje się jednak, że fototapeta przynosi ciekawsze efekty wizualne w pasie nad blatem.

Jakie zalety ma wybór fototapety?

Wybór fototapety w kuchni

Kwestia oszczędności

Fototapeta w kuchni oznacza dużo mniejsze koszty, niż ma to miejsce w przypadku wyboru płytek ceramicznych. Trzeba przy tym pamiętać, że całość wydatków związanych z płytkami, to nie tylko kwestia zakupu, ale także montażu zlecanego fachowcom. Do położenia płytek potrzeba wiedzy i doświadczenia, natomiast z samodzielnym przyklejeniem fototapety raczej nie powinno być żadnych problemów.

Zobacz także  Jak wybrać dywan do mieszkania?

Jaką fototapetę wybrać do kuchni

Oryginalność

Fototapety zawsze wprowadzają do kuchni wyjątkowy klimat i podkreślają indywidualny charakter tego pomieszczenia. Kuchnia, w której dominują barwne akcenty będzie świetnie prezentować się z fototapetą przedstawiającą jakiś jeden wybrany element w podobnej tonacji kolorystycznej, np. w kuchni z motywami czerwieni byłoby to zdjęcie pomidorów lub czerwonych jabłek.

fototapeta w kuchni aranżacja

Warto przy tym zauważyć, że kolorowe owoce lub warzywa wyśmienicie ożywiają kuchnie w stylu nowoczesnym, w których wyróżniają się barwy bieli i szarości. Z kolei motywy morskie idealnie nadają się do małych wnętrz, ponieważ optycznie je powiększą. Ciekawie także mogą prezentować się zdjęcia czarno-białe, np. przedstawiające charakterystyczne miejsca lub zabytki architektonicznie.

Fototapety w kuchni

Łatwa możliwość zmian

Jeżeli znudzą nam się płytki, to wymiana będzie nie tylko kosztowna, ale również wiązać się z koniecznością dość poważnego remontu. Fototapetę można szybko i naprawdę łatwo usunąć, aby przykleić nową. Tym bardziej, że są to zazwyczaj fototapety samoprzylepne.

Tapeta i fototapeta w kuchni

Jak wybrać fototapetę do kuchni?

Fototapety stosowane do wykończenia ścian kuchennych charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia materiału, ale przede wszystkim muszą przepuszczać parę wodną, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów na ścianie oraz być wodoodporne. Chodzi o to, aby ani długotrwale utrzymujące się parowanie, ani też zamoczenie wodą nie uszkodziło tapety. Takimi parametrami wyróżniają się fototapety winylowe i winylowe laminowane.

Zobacz także  Betonowe meble ogrodowe wykonane z kostki brukowej

Jaką fototapetę wybrać do kuchni

Szczególnie te drugie są polecane do pomieszczeń o dużym natężeniu wilgotności ze względu na owe dodatkowe zabezpieczenie w postaci laminatu, chroniące przed wilgocią, zanieczyszczeniami, plamami, a nawet lekkimi defektami mechanicznymi. Nie ma także obaw, że przetarcie tapety mokrą ścierką zamoczoną w detergencie spowoduje odbarwienia lub odklejenie się tapety od ściany.

Jaką fototapetę zaaranżować w kuchni

Laminat chroni również przed zniszczeniami spowodowanymi działaniem ciepła, więc tego typu tapeta nadaje się nad kuchenkę.

Kuchnia i fototapeta

Warto jeszcze podkreślić, że przy produkcji fototapet winylowych laminowanych stosuje się tusze ekologiczne, całkowicie bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia człowieka. Fototapety o takich właściwościach znajdziecie w sklepie internetowym FOTEKS – ponad 150 wzorów kuchennych do wyboru.

2 KOMENTARZE

  1. Oczywiście są specjalne fototapety do kuchni, które można zmywać, czy do łazienki zabezpieczone przed wilgocią, ale w miejscach takich jak na zdjęciach (nad blatem roboczym) dużo lepiej sprawdzają się grafiki za szkłem. Tapetę czy naklejkę natomiast polecam na pozostałe ściany czy sprzęty takie jak lodówka 🙂

  2. Kasia

    Niektóre fototapety robią ogromne wrażenie. Mam jedną taką od firmy Wallcolors w salonie i prezentuje się całkiem nieźle. Na pewno trzeba przyznać, że nadaje wnętrzom ciekawego wyglądu 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here