Szklane domy

Szklane domy

Wykorzystanie nowoczesnej stolarki aluminiowej pozwoliło na umiejętne połączenie wizji szklanej architektury ze współczesnymi wymogami funkcjonalności.

Szkło niemal od zawsze inspirowało wielkich architektów. Dzięki swoim fizycznym właściwościom zapewnia światło i ciepło, dlatego w historii było również traktowane jako nośnik symbolicznych znaczeń. W praktycznym wymiarze okna powinny dostarczać optymalną ilość światła dziennego do pomieszczeń i izolować wnętrze budynku od zimna i deszczu.

Bryła otwarta na stronę południową

Prezentowany dom jednorodzinny, znajdujący się w Duisburgu w zachodnich Niemczech, zaprojektowany został przez projektantów z pracowni Druschke und Grosser Architekten. Punktem wyjściowym było wkomponowanie bryły budynku w istniejącą rzeźbę terenu przy uwzględnieniu wymagań inwestorów odnośnie wielkości powierzchni użytkowej. Postanowiono wykorzystać nachylenie działki w kierunku południowym i stworzyć strukturę stopniowaną o harmonijnej linii, która przy odpowiedniej orientacji względem stron świata zapewni dostęp maksymalnej ilości światła do pomieszczeń.

Fasada od strony północnej została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić właścicielom dyskrecję. Wbudowany pas świetlny na piętrze nawiązuje do szerokiego, półprzezroczystego przeszklenia drzwi wejściowych. Tutaj, na poziomie parteru zlokalizowano pomieszczenia mieszkalne, kuchnię i jadalnię. Od strony południowej części te znajdują się na wyższym poziomie, ze względu na dopasowanie struktury budynku do ukształtowania terenu. Na parterze od strony południowej zlokalizowano sypialnię, łazienkę i wellness, z których można bezpośrednio przejść do innych pomieszczeń. Na piętrze natomiast znajduje się oddzielony apartament z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami. Ideę pomieszczeń wypełnionych światłem zrealizowano umieszczając w fasadzie południowej jednolicie przeszklone okna i drzwi przesuwne o imponujących wymiarach.

Szklane domySzklane domy

Światło bez kompromisów

Wielkowymiarowe przeszklenia gwarantują maksymalny dostęp światła dziennego do pomieszczeń, harmonizują z architekturą budynku a przy tym pozwalają zaoszczędzić energię. Trwałość aluminium oraz stabilna konstrukcja ram pozwoliła na stworzenie okien i drzwi o wymiarach sięgających nawet 2,5 x 2,8 m. Przenikające przez nie światło rozchodzi się w przestronnych jasnych pomieszczeniach o wysokości 3 metrów. Efekt jasnych przestrzeni jest potęgowany dodatkowo delikatnym kontrastem bieli i szarości oraz obecnością połyskujących, stalowych powierzchni.

Otwartość architektoniczną bryły budynku podkreślają wąskie zewnętrzne szerokości profili (108 mm) w energooszczędnych drzwiach przesuwnych raz oknach aluminiowych. Uzyskanie efektu perfekcyjnego doświetlenia pomieszczeń połączonego z wymogami efektywności energetycznej umożliwił optymalny dobór systemów. System okienny o głębokości zabudowy 75 mm z rozszerzoną strefą izolacyjną, zoptymalizowaną uszczelką środkową oraz innowacyjną izolacją cieplną wrębu przyszybowego zapewnił w tym przypadku doskonały współczynnik przenikania ciepła Uf=1,4 W/m²K.

Jednolita powierzchnia przeszkleń od strony południowej została zrealizowana na bazie systemu drzwi przesuwnych możliwiających swobodny dostęp do balkonu, tarasu oraz ogrodu na wszystkich kondygnacjach budynku. Profil o poszerzonej strefie izolacji cieplnej z wypełnieniami w postaci dwukomorowych szyb zespolonych gwarantuje mieszkańcom efektywną ochronę przed żarem słonecznym w lecie i doskonały komfort cieplny w zimie.

Źródło: Schüco

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here