Stół do salonu

Stół stanowi jadalniane centrum. Co wiecie o tym jakże istotnym meblu? Przygotowaliśmy dla Was 9 ciekawostek, a wśród nich odpowiedź na pytanie: kiedy powstał pierwszy stół, przy którym można było spożywać posiłki.

Chociaż stół, to element wyposażenia większości domów, często nie zastanawiamy nad jego historią lub związanymi z nim ciekawostkami. Oto 9 faktów, które warto poznać.

Stół do jadalni
pinterest

Historia stołu zaczęła się w Grecji

Pierwsze drewniane i polerowane stoły, przy których można było spożywać posiłki, wynaleźli Grecy między VI a IV wiekiem p.n.e.

Stół w jadalni

Jakie są idealne wymiary stołu?

Istnieje stół o idealnych wymiarach – powinien on mieć 70-75 cm wysokości i około 60 cm długości na blacie dla każdej osoby.

Stół prowansalski, czyli jaki?

Stół w jadalni
BRW

Stół w stylu prowansalski to drewniany mebel na kabriolowych nogach, czyli wydłużonych w kształt litery S, odchylonych do wnętrza i zakończonych na końcach dekoracyjną stópką. Ten typ nóg pochodzi z Chin.

Czy wiesz, że okrągły stół zmienia wnętrze?

Okrągły stół wpływa na odbiór wnętrza optycznie je powiększając. Jeśli marzycie o prostąkątnym, wykorzystajcie go raczej w dużych pomieszczeniach.

Zobacz także  Dekoracja stołu - nie tylko od święta

Polacy rzadko jedzą śniadania przy stole

Co zaskakujące, jedynie 32% Polaków je śniadania przy stole.

Zostaw 20 cm dla obrusu

Obrus znajdujący się na stole powinien zwisać z niego przynajmniej 20 cm z każdej strony.

Stoły za miliony monet

Najdroższe stoły na świecie pochodzą z 1775 roku. Jeden z antycznych mebli został sprzedany na aukcji za 326,5 tysiąca dolarów.

Czy wiesz, że istnieje alfabet stołu?

Jak wybrać stół

Stoły układa się w kształt litery T, U lub E. Ustawienie w literę T jest najlepszym rozwiązaniem w prostokątnych pomieszczeniach, w literę E jest najrzadziej spotykane, ponieważ wymaga zachowania dużej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi stołami. Najczęściej stosowany układ to kształt U.

Stół, a śródziemnomorski styl

Stół w stylu śródziemnomorskim to najczęściej mebel z litego drewna z blatem ozdobionym kolorowymi ceramicznymi płytkami.

BRW INFOGRAFIKA Życie wokół stołu 4 - Stół - sprawdź, co o nim wiesz!
BRW

infografika i materiały: BRW

1 KOMENTARZ

  1. kamila

    Bardzo ciekawe rzeczy i naprawdę nie miałam pojęcia, że stół powstał w Grecji. Ciekawe co by powiedzieli, że teraz mozna kupić stół z ceramicznym blatem. Właśnie stałam się właścicielką, a taki nabytek znalazłam w mebluj dom, a stół nazywa się valerio i jest rozkładany, więc nareszcie uda mi się na swięta usadzić wszystkich razem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here