Jak wybrać sofę do salonu

Możliwe, że po przeczytaniu tytułowego pytania pomyślałeś: „a co to za różnica?”. Rozwiewając Twoje wątpliwości odpowiadamy – różnica jest zasadnicza. Na czym polega? Wyjaśniamy, na co powinieneś zwrócić uwagę kupując sofę, by jej użytkowanie przynosiło Ci zadowolenie, a jej funkcje odpowiadały Twoim potrzebom.

Różne oblicza sofy

Mebel do salonu powinien być zakupem przemyślanym. I nie chodzi tutaj tylko o to, jak sofa czy narożnik wygląda. To jest oczywiście bardzo ważne. Musi Ci się przecież podobać – będzie stanowi ważny element wyposażenia Twojego salonu.

Równie istotne jest jednak jeszcze to, jaką rolę mebel ten będzie pełnił w Twoim mieszkaniu. Zastanawiasz się teraz pewnie: „no jak to jaką – będę na nim wypoczywać”. Tak – jak najbardziej. Powinieneś jednak zadać sobie jeszcze pytanie dodatkowe: czy chcę mebel, który będzie idealny do popołudniowego leniuchowania, przyjemnych popołudniowych spotkań z rodziną i znajomymi, komfortowego oglądania telewizji i czytania, czy też raczej szukam mebla, który w dzień ma służyć do wypoczynku, a w nocy zmieniać się w mebel do spania codziennego.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów mebli tapicerowanych do salonu, które najogólniej można podzielić na trzy grupy:

  • meble do wypoczynku na siedząco i w pozycji półleżącej,
  • meble do wypoczynku z funkcją spania okazjonalnego,
  • meble do wypoczynku, z funkcją spania codziennego.

Podział ten wynika m.in. ze względów konstrukcyjnych oraz rodzaju zastosowanych komponentów.

Meble dedykowane stricte do wypoczynku najczęściej pozbawione są funkcji spania. Dzięki temu, że konstruktorzy nie muszą chować we wnętrzu sofy mechanizmów funkcyjnych, możliwe jest zaoferowanie innego wymiaru komfortu użytkownikom i nadanie meblom innego designu. Taki mebel może być na przykład osadzony na wysokich nóżkach, co sprawia, że nabiera wizualnej lekkości. Dodatkowo dzięki zastosowaniu innego rodzaju wypełnień, meble takie mogą okazać się bardziej miękkie, puchate i przytulne.

gala meble
Kolekcja Fori marki Gala Collezione – sofa i fotel dedykowane do wypoczynku na siedząco

Jeśli funkcja spania jest dla Ciebie ważna i zdecydowałeś się na mebel wyposażony w możliwość rozłożenia do spania, powinieneś sprawdzić, czy dany model jest dedykowany do spania codziennego, czy raczej okazjonalnego.

Różne typy funkcji spania

Wiadomo – najwygodniej jest spać na porządnym łóżku wyposażonym w komfortowy materac. Nie zawsze jednak wielkość mieszkania pozwala na to, by wydzielić w nim oddzielną sypialnię. Własne M, którego powierzchnia jest raczej zbliżona do kawalerki niż do rezydencji Blake Carringtona z Dynastii, wymusza na nas to, by pokój dzienny pełnił różne funkcje – zarówno salonu, jak i jadalni, domowego gabinetu i miejsca do nocnego wypoczynku. W takim przypadku kupując sofę warto wybrać taki model, który jest wyposażony w mechanizm gwarantujący jak najwyższy komfort snu.

Sofa Olbia meble gala
Sofa Olbia marki Gala Collezione wyposażona w wygodną do rozkładania funkcję spania codziennego

Sofa, która ma być co dzień wykorzystywana do nocnego wypoczynku, powinna spełniać dwie podstawowe cechy – być wyposażona w solidny, niezawodny mechanizm, który łatwo rozłożyć oraz oferować równą, dużą powierzchnię spania. Zwróć więc uwagę na meble ze stelażem włoskim (śpisz na nich na pełnowymiarowym materacu), sofy z funkcją DL (powierzchnia spania powstaje po odpowiednim opuszczeniu pleców mebla) oraz meble z funkcją C.S.T. (Comfort System Technology czyli nowoczesna wersja tradycyjnej wersalki).

Wybierając tego typu meble możesz mieć pewność, że powierzchnia po rozłożeniu mebla będzie wyrównana i gwarantować będzie zrównany komfort. Dzięki temu zapewnisz sobie zdrowy i spokojny sen, a to da Ci na pewno energię do działania kolejnego dnia. Jednocześnie możesz także komfortowo użytkować takie sofy podczas leniwego popołudniowego wypoczynku.

Narożnik Veneto marki Gala
Narożnik Veneto marki Gala Collezione, z funkcją spania codziennego typu DL oraz pojemnikiem na pościel

Aby okazjonalnie przenocować gości…

Jeśli Twój salon pełni przede wszystkim rolę pokoju dziennego, którego główną rolą jest zapewnienie Ci odpowiednio przytulnej i komfortowej przestrzeni do popołudniowego odprężenia i relaksu, a jednocześnie od czasu do czasu ma także zapewnić Ci możliwość przenocowania spodziewanych i niespodziewanych gości – wybierz sofę lub narożnik z tzw. funkcją spania okazjonalnego.

Stosowane w tym przypadku mechanizmy różnią się nieco konstrukcyjnie. Najczęściej powierzchnię spania tworzy siedzisko oraz wysuwka / leżysko chowane we wnętrzu mebla. Cechą naturalną takich systemów jest więc możliwość występowania niewielkich szczelin pomiędzy tymi elementami po rozłożeniu mebla lub różnicy wysokości pomiędzy nimi. Wynika to ze względów technologicznych. Dla wyrównania powierzchni spania zalecane jest w takim przypadku stosowanie dostępnych na rynku top materacy czyli materacy powierzchniowych. Dodatkowo będą one chronić pokrowiec i elementy mebla przed nadmierną eksploatacją.

Do funkcji spania okazjonalnego można zaliczyć m.in. mechanizmy typu Delfin, Leopard, Wózek czy Sedalift.

Narożnik Plaza
Narożnik Plaza skonfigurowany z elementów systemu modułowego Plaza marki Gala Collezione, z funkcją spania okazjonalnego

Nie za duży, nie za mały, lecz w sam raz

Zanim wybierzesz sofę lub narożnik, który ma być rozkładany do spania (bez względu na to, czy codziennie, czy tylko co jakiś czas), sprawdź także to, jak duża jest przestrzeń, w której zamierzasz ten mebel postawić. Pamiętaj, że mebel z rozłożonym mechanizmem zajmie o wiele więcej miejsca. Jeśli o tym zapomnisz, może się okazać, że nie będziesz mógł w pełni rozłożyć funkcji, otworzyć szafy po jej rozłożeniu czy też otworzyć drzwi wejściowych do pokoju.

Nie oceniaj wielkości mebla „na oko” – w dużym sklepie meblowym zawsze wyda Ci się on mniejszy, ponieważ oglądasz go na tle dużej przestrzeni. Sprawdź dokładnie jego wymiary i skonfrontuj je z metrażem swojego salonu.

Drugi istotny wymiar to wielkość powierzchni spania po rozłożeniu sofy. Może ona różnić się w zależności od modelu. Pamiętaj, że dwa różne meble z tym samym typem funkcji spania mogą mieć zupełnie inną wielkość powierzchni po rozłożeniu. Aby komfortowo się wyspać, powinieneś sobie zapewnić, by powierzchnia na której śpisz miała minimum 60 cm szerokości i była przynajmniej o 15 – 20 cm dłuższa niż Twój wzrost.

Sen trwa z reguły ok. 6 – 7 godzin. Jest ważny dla Twojego zdrowia i komfortu psychicznego. Wiadomym jest, że najlepiej wysypiamy się na wygodnym łóżku. Jeśli jednak nie możesz z różnych względów sobie na nie pozwolić, kup taką sofę, która najlepiej będzie dopasowana do Twoich potrzeb.

Znajdź sofę z funkcją spania idealną dla siebie 

Katalogi do pobrania:

Katalog mebli tapicerowanych Gala Collezione – kolekcja 2019

Zeszyt techniczny z wymiarami do katalogu mebli tapicerowanych Gala Collezione – kolekcja 2019

GALA COLLEZIONE Fotele i dodatki 2018

SWEET SIT Kolekcja 2018 – Jakość gwarantowana przez Gala Collezione

art. sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here