pokoj dla ucznia
shinythoughts.net

Pokój ucznia musi spełniać kilka zasad: powinien być miejscem do nauki, wypoczynku oraz zabawy. To wiele, jak na czasem dość niewielki metraż. Na co więc zwrócić uwagę przy jego projektowaniu?

Aby pomóc dziecku osiągać dobre wyniki w nauce, trzeba mu zagwarantować przestrzeń, w której będzie się czuło dobrze. Dlatego aranżując pokój pociechy warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Pokój ucznia – postaw na wygodne i funkcjonalne meble

To podstawowe cechy dobrze urządzonego pokoju ucznia. Ważne, żeby meble były nie tylko ładne, ale bezpieczne, stabilne oraz nie powodowały wad układu kostnego.

pokoj dziecka
lapalettecremolane.com

1. Biurko – niezwykle istotny element pokoju dziecka, koniecznie dostosowany do wzrostu ucznia (można zakupić model z regulowaną wysokością – wtedy będzie służył dłużej). Biurko musi mieć w miarę obszerny blat, pod którym (jeśli jest możliwość) przydadzą się półki czy szafki na książki i zeszyty. Stół do nauki powinien być w stonowanych kolorach – barwy ciemne czy wzorzyste aplikacje zbyt mocno będą rozpraszać ucznia. Mebel najlepiej ustawić tak, aby siedzące przy nim dziecko miało twarz skierowaną do ściany – wtedy stanie się ona przestrzenią do zawieszenia np. tablicy korkowej, na której dziecko może przyczepiać pomoce naukowe: tabele, karteczki ze wzorami matematycznymi itp.

3. Krzesło – kolejny, bardzo istotny mebel w pokoju dziecka. Podobnie jak biurko, musi być dostosowane do wzrostu ucznia. Dobrze więc i w tym wypadku wybrać model regulowanego siedziska, aby utrzymać prawidłową postawę podczas siedzenia. Dodatkowo krzesło powinno być wyposażone w podpórki pod łokcie oraz posiadać możliwość ustawienia kąta oparcia.

pokoj dzieciecy
lapalettecremolane.com

4. Łóżko – tu istotną sprawą jest wygodny materac. Jeśli dziecko nie będzie się dobrze wysypiało, nie osiągnie dobrych wyników w nauce. Praktycznym rozwiązaniem jest pojemnik na pościel – wtedy łatwiej zadbać o porządek.

5. Szafy komody, półki – w zależności jaką przestrzenią dysponujemy. Na pewno uczeń musi mieć miejsce na składowanie swoich książek, zeszytów i przyborów szkolnych. Każde dziecko, przynajmniej we wczesnych latach szkolnych, potrzebuje również miejsca na ulubione zabawki, gry czy komiksy. Również porządna szafa na ubrania gdzieś się musi zmieścić, chyba że w mieszkaniu jest rodzinna garderoba.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

pokoj dla dziecka
crm-students.com

Niezwykle istotną sprawą w pokoju ucznia jest odpowiednie oświetlenie. Ważne, aby przestrzeń była dobrze wyeksponowana na światło słoneczne, choć jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe. Najważniejsze jest oświetlenie biurka – tu istotne, aby słońce rzucało swoje promienie na lewą stronę blatu w przypadku dzieci praworęcznych i na prawą u uczniów piszących ręką lewą. Ta sama zasada dotyczy kwestii ustawienia lampki oświetlającej biurko, która powinna być usytuowana około 40 cm od miejsca, gdzie dziecko trzyma książkę czy zeszyt. Dodatkowo w pokoju przyda się lampka nocna z delikatnym, wyciszającym światłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here