Rozpoczęcie nauki na studiach wyższych oznacza wkroczenie w całkowicie nowy rozdział w życiu. Często wiąże się bowiem z większą samodzielnością i nabywaniem umiejętności dzielenia czasu między zakuwaniem do zajęć i egzaminów, a pracą dorywczą i rozrywką. Jednak dla każdego studenta to nauka powinna być na pierwszym miejscu, dlatego też aranżacja jego pokoju powinna być dobrze przemyślana i ułatwiać zmaganie się z codziennymi obowiązkami. Jak zatem powinien wyglądać pokój studencki? Jakie triki wnętrzarskie zastosować? Podpowiadamy.
Pokój dla studenta – funkcjonalność na pierwszym planie
Urządzając pomieszczenie, które ma służyć nie tylko do nauki, ale i odpoczynku i rozrywki, trzeba wziąć pod uwagę najbardziej praktyczne rozwiązania aranżacyjne. Z tego względu w niemal każdym pokoju studenckim sprawdzi się styl nowoczesny, który wyróżnia się minimalistycznymi formami i oszczędnością w dodatkach. Obranie takiej koncepcji sprawdzi się szczególnie we wnętrzach, które nie imponują metrażem i każdy metr kwadratowy wolnej przestrzeni jest na wagę złota.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W pokoju młodego człowieka stawiającego swoje pierwsze kroki w dorosłości warto zastosować zabieg z wydzieleniem kilku podstawowych stref:
• strefa do nauki – jej punktem centralnym powinno być ergonomiczne biurko z szerokim blatem. Jest to o tyle istotne, że każdy student podczas przygotowywania do zajęć musi mieć pod ręką nie tylko podręczniki, notatki i przybory piśmiennicze, ale i sprzęt elektroniczny. Nie zaszkodzi również obecność pojemnych szuflad oraz półek, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania. Przy zakupie biurka trzeba też pomyśleć o wygodnym krześle biurowym – dobrze wyprofilowanym, z podpórką na część lędźwiową i regulowaną wysokością,
• strefa sypialniana – wygodne łóżko to podstawa, ponieważ student po całym dniu na uczelni musi mieć gdzie odpocząć i porządnie się wyspać. W małych pokojach sprawdzą się rozkładane sofy, które jednocześnie mogą pełnić funkcję kącika do przyjmowania gości. Można też pokusić się o wstawienie jednoosobowego łóżka z dobrej jakości materacem, które zajmuje prawie tyle samo miejsca jak wersalka,
• strefa do przechowywania – niezawodnym rozwiązaniem okazuje się wysoka szafa z drzwiami przesuwnymi, która pozwoli wykorzystać geometrię przestrzeni i zarazem pomieści cały dorobek studenta – ubrania, kosmetyki i inne przedmioty codziennego użytku. To powinno rozwiązać problem w małych pokojach, gdzie wstawienie dodatkowej komody czy regału może zaburzyć swobodę poruszania się.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pokój studenta – kolorystyka
Świat nie kończy się jednak na funkcjonalności. Powinna ona iść w parze z ciekawym designem, w której pierwszoplanową rolę odgrywa kolorystyka. Przed kupieniem wyposażenia pokoju studenckiego warto dokładnie przemyśleć kwestię kolorów przewodnim w pomieszczeniu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie fokus na stonowane i neutralne tony na ścianach – biele, beże czy szarości nie będą dekoncentrować podczas nauki, a podczas relaksu ukoją nerwy. Jednak żeby nie było zbyt nudno, warto pomyśleć o wprowadzeniu mocnego akcentu kolorystycznego. Jak to zrobić? Jedną ze ścian, np. za telewizorem lub łóżkiem, można pokryć farbą w szalonym odcieniu – fuksji, granatu czy musztardowej żółci. Równie spektakularnie zadziała fototapeta albo tapeta 3D, która dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Co z podłogą? Większość z nas stawia na panele winylowe w naturalnym kolorze drewna, który komponuje się z każdym stylem i kolorem. Można je także łatwo spersonalizować za pomocą stylowego dywanu.
Pokój dla studenta – oświetlenie
Wkraczamy w coraz bardziej szczegółowe elementy wystroju pokoju dla młodego człowieka. Mowa o oświetleniu, które powinno maksymalnie ułatwiać użytkowanie pomieszczenia i nie przyprawiać oczu o dyskomfort. Przy urządzaniu wnętrza nie obędzie się bez zakupu lampy wiszącej pełniącej rolę oświetlenia centralnego. Nie musi to być jakiś wystawny żyrandol – wystarczy duży plafon albo wiszące żarówki, które doskonale wpisują się w charakter nowoczesnych aranżacji. Jedna lampa jednak nie wystarczy – trzeba też pomyśleć o dodatkowym doświetleniu biurka. Lampka stojąca z regulowanym ramieniem to strzał w dziesiątkę. Na tym jednak nie koniec. Każdy student lubi wieczorem poczytać książkę albo zafundować sobie maraton serialowy, dlatego też kinkiet przy łóżku to dobra alternatywa.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pokój studenta – co z dekoracjami?
Aranżacja pokoju dla studenta okaże się niekompletna, kiedy zabraknie w niej dekorów zwieńczających całe dzieło. W tej kwestii panuje pełna dowolność – dobór dodatków to sprawa czysto indywidualna, więc ta część urządzania zazwyczaj jest najprzyjemniejsza. Jeśli jednak brakuje nam inspiracji, zawsze można postawić na uniwersalne rozwiązania. Modernistyczne plakaty, tablice pamiątkowe ze zdjęciami albo kolaże z wycinków z gazet – to się nie może nie udać. Warto też pokusić się o naturalne dekoracje. Żywe roślinny doniczkowe (których nie trzeba często podlewać) czy trawa pampasowa w wazonie powinny stworzyć przytulny klimat, podobnie jak tekstylia – poduszki, pościel, dywany czy zasłony dają duże pole do popisu.