wtorek, 8 listopada, 2022
Strona głównaAranżacja wnętrz z pomysłemOświetlenie na jesień i zimę - jakie wybrać?

Oświetlenie na jesień i zimę – jakie wybrać?

Sezon jesienno-zimowy, to czas, kiedy najdłużej korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej i wybrać odpowiednie. Podpowiadamy, czym się kierować i co w tym roku proponują projektanci.

Około 80-90% bodźców odbieramy przez wzrok, więc nie trudno się domyślić, że światło odgrywa w tym procesie bardzo ważną rolę. Promienie świetlne wpływają zbawiennie na organizm wytwarzając w nim endorfiny znacznie wpływające na nasz nastrój. Analogicznie niedobór światła przyczynia się do nadmiernej produkcji melatoniny, czego konsekwencją może być uczucie ociężałości, senności i koniec końców – spadek sprawności. O ile latem światła nie brakuje, o tyle w sezonie jesienno-zimowym jest go jak na lekarstwo. Tu z pomocą przychodzi sztuczne oświetlenie. Co o nim powinniśmy wiedzieć?

Lampa bruno
Lampa podłogowa Bruno, 349 zł, www.lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl

Oświetlenie i jego rodzaje

wybór oświetlenia

Jak brzmi definicja dobrego oświetlenia? Przede wszystkim chodzi w niej o to, aby było ono odpowiednie dla nas, czyli – spełniało nasze potrzeby. Wybierając je zwróćmy więc uwagę na jego: rodzaj, barwę, moc oraz umiejscowienie źródeł.

Sztuczne światło:

– żarowe – pochodzi od żarówek halogenowych lub zwykłych. Charakteryzuje się tym, że zwykle zawiera sporo promieniowania czerwonego oraz żółtego. Poza tym emituje dużo ciepła.

– wyładowcze – światło pulsujące, dość chłodne. Pochodzi ze świetlówek i jest dość męczące dla wzroku.
– pochodzące z lamp LED, czyli tworzone na diodach elektroluminescencyjnych.

Rodzaje oświetlenia:

– bezpośrednie – w 90% padające wprost ze źródła światła na określoną powierzchnię,
– pośrednie – odbija się od innych powierzchni.

ABC doboru oświetlenia:

Lampy

Wybierając oświetlenie na początku należy ustalić, jakie ma pełnić funkcje w danym pomieszczeniu. Wybierając światło np. do gabinetu czy pokoju ucznia, czyli takie, które umieścimy przy biurku, należy zastosować światło o widmie ciągłym. W praktyce oznacza to, że ma mieć ono naturalną barwę, która nie zmęczy szybko wzroku. Tu z pomocą przychodzą żarówki LED.

Oświetlenie salonu

W przypadku pomieszczeń wypoczynkowych, możemy wybrać oświetlenie ogólne. Może zostać ono umiejscowione np. w postaci lampy, żyrandola czy kilku rozproszonych punktów świetlnych.

lampy
IKEA PS 2014, Lampa wisząca, 159 zł, www.ikea.com/pl

Jeśli wybieramy oświetlenie do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego wybierzmy lampy, które dają ciepłe barwy światła. Mowa np. o czerwonym, pomarańczowym oraz żółtym. Warto także pomyśleć o dodatkowych lampach tj. podłogowe albo szafkowe. Da nam to pole do popisu w zakresie doświetlenia, jeśli np. najdzie nas ochota na czytanie.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii