Aranżacja posesji to duże przedsięwzięcie, jednak nadzwyczajny efekt widoczny z daleka jest wart wszelkich starań. Do najbardziej malowniczych dekoracji podwórza bądź ogrodu działkowego należy oczko wodne. Sprawdź, w jaki sposób zaprojektować i wykonać je samodzielnie.
Jakie oczko wodne jest najlepsze?
Choć w poszukiwaniu inspiracji natkniesz się zapewne na wiele atrakcyjnych projektów, warto pamiętać, że oczko wodne powinno być przede wszystkim dopasowane do przestrzeni wokół. Podczas planowania oczka wodnego weź pod uwagę również jego głębokość. Finalna objętość akwenu, a także stosunek między jego głębokością i powierzchnią mają znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej. W zbyt płytkim zbiorniku prędko pojawią się glony. Określenie optymalnej kubatury zbiornika ma znaczenie także w przypadku hodowli ryb ozdobnych. Zdecyduj więc, czy chcesz przystosować oczko do ich potrzeb już na etapie projektowania. Zadbaj też o położenie oczka w półcieniu, aby woda nie przegrzewała się nadmiernie w słoneczne dni.
Budowa oczka wodnego: dno
Pierwszym etapem pracy przy budowie oczka wodnego jest wykopanie w podłożu otworu o zaplanowanych wymiarach. Jednak głębokość dołu powinna być nieco większa niż docelowa głębokość zbiornika. Właściwe dno oczka dopiero zostanie zbudowane kilka lub kilkanaście centymetrów wyżej. Najpierw uszczelnij i wyrównaj podstawę dna – gęsto i równomiernie rozprowadź piasek wewnątrz przyszłego oczka tak, aby warstwa wynosiła 5–10 cm. Do tego zadania możesz wykorzystać także specjalną włókninę.
Na tak przygotowane dno połóż zabezpieczającą folię, a następnie ukryj ją pod maskującymi elementami ozdobnymi. W tym celu możesz zastosować dekoracyjny żwir lub innego rodzaju kruszec. Efektownie zaprezentują się również duże kamienie. Zanim przytniesz folię, wypełnij nieckę wodą – w ten sposób upewnisz się, że materiał jest dobrze ułożony. Na brzegach pozostaw zapas minimum 30 cm.
Budowa oczka wodnego: kaskada
Kaskada to element, o który warto urozmaicić każdy projekt oczka wodnego. Sprawdzi się zarówno w aranżacjach luksusowych, jak i inspirowanych naturą. Pagórek kaskadowy możesz wznieść w wybranym miejscu, korzystając z ziemi wydobytej podczas wykopywania oczka. U podstawy połóż duży kamień, na którym opadający strumień będzie się rozpryskiwał, a następnie spływał do zbiornika. Wyżej – aż do zaplanowanej wysokości kaskady – mocuj łupki kamienne przy pomocy zaprawy nakładanej od tyłu tak, aby z przodu nie powstały nieestetyczne zabrudzenia. Pamiętaj przy tym, aby pozostawić miejsce na przeprowadzenie przewodu wodnego w zaplanowanym wcześniej miejscu. Dalszą część węża możesz ukryć wśród kamieni brzegowych.
Budowa oczka wodnego: brzeg
Wykończenie brzegu polega przede wszystkim na zamaskowaniu krawędzi folii dekoracyjnym kruszcem. Od starannego wykonania tego zadania w największym stopniu zależy estetyka całego oczka. Podobnie jak w przypadku dekoracji dna możesz do tego użyć żwiru oraz dużych kamieni. Wykorzystaj te, które mają owalny kształt i płaską powierzchnię, aby nadać oczku schludny wygląd. Możesz także zainspirować się przyrodą i wyłożyć brzeg naturalnymi kamieniami o nieregularnych kształtach – uzyskasz wtedy efekt dzikiego źródełka.
Budowa oczka wodnego: strumień
Szukasz sposobu na spektakularny efekt? Jeżeli na Twojej posesji panują odpowiednie warunki, możesz stworzyć strumień zamiast niewielkiej kaskady. Proces budowy wygląda podobnie – zaczyna się od uformowania pagórka, z którego szczytu będzie wydobywać się woda. Układając łupki kamienne na zboczu kopca, zadbaj o to, aby stworzyć ciekawe meandry. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność zabezpieczenia dna koryta folią jeszcze przed ułożeniem kamieni. Z tego powodu warto szczegółowo zaplanować wymiar kopca i dokładny przebieg strumienia.
Czysta woda w oczku wodnym – czyli o czym musisz pamiętać
Wybudowanie oczka wodnego to tylko połowa sukcesu. Aby ta urokliwa dekoracja ogrodowa zawsze roztaczała wokół siebie niezwykłą atmosferę, wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji. Typ poszczególnych prac przeprowadzanych przy zbiorniku zależy przede wszystkim od pory roku. Zanim Twoje oczko wodne rozpocznie swój pierwszy sezon, upewnij się, że jest odpowiednio wyposażone. Do prawidłowego działania zbiornika potrzebna jest pompa do wody, a także urządzenie filtrujące. W zachowaniu równowagi biologicznej akwenu pomogą Ci także rośliny wodne – gatunki wymagające podłoża sadzi się w ażurowych koszach. Dostępne są również pływające odmiany, które nie wymagają dodatkowych akcesoriów.
Jesienią czas rozpocząć przygotowania do sezonu zimowego. Na bieżąco usuwaj z wody większość obumierającej roślinności. Możesz również zakryć oczko siatką, która zapobiegnie przedostawaniu się liści. Bacznie obserwuj prognozy pogody i zadbaj o to, aby wyłączyć urządzenia pracujące przy oczku przed pierwszymi przymrozkami. Filtr osusz i przechowaj w bezpiecznym miejscu do wiosny. Kiedy znów nadejdą ciepłe dni, dokładnie oczyść oczko z resztek i wymień około 1/5 wody – proces musi przebiegać stopniowo, aby nie naruszyć budzącego się do życia ekosystemu. Ponownie zamontuj oczyszczony filtr i ciesz się ozdobą ogrodu przez całe lato, systematycznie uzupełniając wodę i kontrolując rozrost roślinności.