piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaZrób to sam / Zrób to samaZrób samodzielnie stojak na choinkę

Zrób samodzielnie stojak na choinkę

Choinka, jako nieodłączny i jeden z najważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia musi mieć swój stojak (chyba, że wybraliśmy drzewko doniczkowe). Przy odrobinie pracy możesz zrobić go sam. Podpowiadamy jak.

stojak choinkowy

Stojak choinkowy – co Ci będzie potrzebne:

– deska o dł. około 1,5 m,
– IXO, wiertło w uchwytem typu HEX,
– piła płatnica,
– ołówek i miarka.

Zaczynamy!

Stojak choinkowy – krok 1

Na początku chwyć piłę w dłonie i potnij deskę na 4 części. Pamiętaj o tym, że ich długość musisz uzależnić od grubości pnia, a także wysokości świątecznej choinki.

Stojak choinkowy – krok 2

Wymierz średnicę choinki. Do pomiaru dodaj pół grubości deski oraz 0,5 cm zapasu. Nanieś ten wymiar na zewnętrzne strony desek (mierząc od strony, która będzie bliżej drzewka, co pozwoli na wyznaczenie przestrzeni w środku stojaka w którą wejdzie pień).

Stojak choinkowy – krok 3

Teraz będzie Ci potrzebny pomiar kątowy. Przy jego pomocy w wyznaczonej odległości narysuj linię. Na niej zaznacz miejsca na wkręty – w 1/4 i 3/4 długości linii. Wywierć w nich otwory w które następnie wkręć wkręty (tak, aby lekko wystawały z drugiej strony deski. Należy pamiętać, żeby podłożyć coś pod deskę, aby nie zniszczyć stołu).

Stojak choinkowy – krok 4

Ustaw wszystkie elementy razem i skręć je w całość. Pamiętaj o tym, że wkręty powinny trafiać w połowę grubości najmniejszej ściany deski, którą dokręcisz prostopadle. Analogicznie skręć cały stojak.

Stojak choinkowy – krok 5

Wywierć 4 otwory do zamocowania drzewka (w połowie wysokości stojaka
w miejscach, gdzie deska jest najbliżej obwodu pnia). Na koniec włóż drzewko do stojaka i skręć z nim nim przy pomocy długich wkrętów.
Jeśli opór drewna jest zbyt duży, trzeba nawiercić otwór również w pniu drzewka.

Gotowe!

Fot. Bosh

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii