piątek, 26 sierpnia, 2022
Strona głównaAranżacja wnętrz z pomysłemJak dobrać poduszki do salonu?

Jak dobrać poduszki do salonu?

Poduszki dekoracyjne to bardzo prosty sposób, by zupełnie odmienić oblicze kanapy lub sofy, a tym samym całego salonu. Są one nie tylko bardzo wygodne, ale i wprowadzają ciekawe akcenty dekoracyjne, które nadają wnętrzu odpowiedniego charakteru. Przy wyborze poduszek należy wziąć pod uwagę ich kształt, wielkość, sposób ułożenia i ewentualną możliwość zmiany pokrowca.

 1. Rozmiar poduszki dekoracyjnej
 2. Kształt poduszki ozdobnej
 3. Materiał poduszki dekoracyjnej
 4. Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?
 5. Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Poduszki dekoracyjne najlepiej prezentują się, gdy obok siebie leżą różnorodne ich wersje. Nie warto więc kupować 5-6 identycznych poduszek, ponieważ cała kompozycja straci na atrakcyjności i głębi. Różne rozmiary poduszek przeciwdziałają nudzie i sztampowości. Oczywiście można zmieniać wzory poszewek, natomiast zabawa różnymi rozmiarami poduszek również ma swoje plusy i daje bardzo ciekawe efekty aranżacyjne.

Przy wyborze rozmiaru poduszek oczywiście przede wszystkim należy kierować się wielkością sofy lub kanapy, na której te poduszki mają się znaleźć. Rozmiar mebla ma przełożenie nie tylko na liczbę poduszek, ale także ich wielkość. Dla sofy 3-osobowej idealnym wyborem są poduszki o rozmiarach zbliżonych do 45×45 cm oraz 50×50 cm. Oczywiście możesz postawić na nieco mniejsze lub większe poduszki, musisz jednak liczyć się z tym, że zbyt małe będą wyglądać dziwnie. Im większa sofa, tym oczywiście rozmiar poduszek powinien się zwiększać. Przy dużej 5-osobowej sofie lub narożniku sprawdzą się poduszki 60×60 cm oraz 70×70 cm. Nie oznacza to, że zupełnie musisz zrezygnować z mniejszych modeli. Możesz się nimi bawić, ale musisz to robić z dużym wyczuciem.

Kształt poduszki ozdobnej

Oferta kształtów poduszek dekoracyjnych bardzo mocno się poszerzyła w ostatnim czasie. Oczywiście najpopularniejsze są nadal poduszki kwadratowe i prostokątne. Pojawiło się jednak również wiele wałków, okrągłych poduszek, a nawet coraz popularniejszych w ostatnich sezonach bardzo charakterystycznych poduszek-supłów. Kształt poduszki do sofy powinien być dobranych pod względem potrzeb użytkowników. Jeśli zależy ci na wygodzie siedzenia i możliwości podparcia pleców – wybierz model kwadratowy. Prostokątne poduszki sprawdzą się jako podparcie części szyjnej lub lędźwiowej kręgosłupa. W przypadku skórzanych sof idealnym rozwiązaniem jest wałek, który nie ślizga się po jej obiciu. Jeśli zależy ci na maksymalnie designerskim efekcie sięgnij po supły.  Sprawdzą się one również, gdy chcesz ocieplić wnętrze. Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.sfmeble.pl/.

Materiał poduszki dekoracyjnej

Poduszki dekoracyjne wykonuje się z bardzo różnych tkanin. Chodzi przede wszystkim o ich poszewki. W kwestii wypełnienia do wyboru jest przede wszystkim naturalne pierze, kulka silikonowa oraz wata poliestrowa. Oczywiście naturalne wypełnienie jest najlepsze. Jeśli z różnych powodów nie możesz mieć naturalnego pierza, wybierz silikonową kulkę – to najlepsze możliwe syntetyczne wypełnienie.

Jeśli chodzi o materiał poszewki do wyboru są:

 • bawełna – miękki, oddychający i przyjazny dla środowiska materiał, łatwo się go pierze, raczej odporny na kurczenie i zagniecenia, jednak w przypadku źle wykończonych materiałów może się skurczyć
 • poliester – niestety bardzo szkodliwy dla środowiska, nie oddycha, elektryzuje się, natomiast jest bardzo tani, odporny na zagniecenia, łatwo się czyści
 • len – bardzo przyjemny w dotyku, szczególnie po kolejnych praniach, lekko sztywny, niestety łatwo się gniecie i jest drogi
 • satyna – z reguły dość droga, nie wszyscy lubią „śliskie” materiały na poduszkach, przy czym warto zaznaczyć, że takie poduszki nadają sofie luksusowy i wyszukany wygląd
 • jedwab – wyjątkowo gładki i miękki, a przy tym nie śliski, niestety jest bardzo drogi, a jednocześnie przyciąga kurz
 • aksamit – miękki, pluszowy wręcz w dotyku, wymaga profesjonalnego czyszczenia

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

Liczba poduszek dekoracyjnych zależy w dużej mierze od wielkości sofy, jak i od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Parzyste układy poduszek sprawdzają się w tradycyjnych, stonowanych wnętrzach, bardziej nowoczesne pozwalają ja większe szaleństwo. Zasad łączenia jest nieskończenie wiele: można zestawiać kolory, wzory, rozmiary.

Jeśli chodzi zaś o konkretną liczbę, to:

 • do sofy dla trzech (lub więcej) osób kupujemy 5-6 poduszek
 • do sofy dla 2 dwóch osób kupujemy 3-4 poduszki
 • na fotel lub szezlong kupujemy 1-2 poduszki.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Sposobów na ułożenie poduszek jest nieskończenie wiele. Najczęściej spotyka się ułożenie parzyste i symetryczne, a więc po 1 lub 2 poduszki z każdej strony sofy. Przy większych kanapach można jeszcze na środku położyć dodatkowe dwie. Jeśli chcesz wprowadzić nieco więcej energii, postaw na ułożenie parzyste i asymetryczne, czyli np. 3 poduszki z jednej i 1 poduszka z drugiej strony sofy. Możesz pozwolić sobie także na nieparzysty układ poduszek. Z nich również można budować symetryczne i asymetryczne konstrukcje. W końcu do wyboru masz również artystyczny nieład, który sprawdza się przede wszystkim przy dużej liczbie poduszek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii