Urządzając nowe mieszkanie, kierujemy się własnym gustem, potrzebami oraz najnowszymi trendami w aranżowaniu wnętrz. Warto jednak zadbać również o to, aby mieszkało nam się ergonomicznie, czyli wygodnie i bezpiecznie.

W ubiegłym roku w naszym kraju oddano do użytku około 180 tysięcy nowych mieszkań – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To prawie 10% więcej niż rok wcześniej. Za każdym razem właściciele musieli podjąć decyzję, w jakim stylu urządzić swoje mieszkanie. Od kilkunastu lat popularny jest w Polsce tzw. styl skandynawski, czyli proste, jasne meble z naturalnego drewna. Powinny być one nieliczne, tylko te niezbędne, dzięki czemu w mieszkaniu dużo jest światła, powietrza i wolnej przestrzeni. Przeciwieństwem skandynawskiego jest styl rustykalny. Mieszkania takie są wzorowane na starych, wiejskich wnętrzach, mebluje się je więc celowo postarzanymi szafami, stołami i komodami. Dodatkami są tu wazony, talerze i serwety stylizowane na pochodzące z minionej epoki. Ale bez względu na to, jaki styl przypadnie nam do gustu, nasze mieszkanie powinno być przede wszystkim ergonomiczne, a więc wygodne i bezpieczne dla mieszkańców.

Biurko idealne

Biurka to jeden z najczęściej kupowanych mebli przy urządzaniu nowego mieszkania. Potrzebują go przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym, aby móc odrabiać lekcje. Ale często korzystają z niego również dorośli – stawiają na nim komputer, czytają książki i gazety. Jak więc wybrać biurko, aby było dostosowane do potrzeb wszystkich domowników? Ważna jest przede wszystkim wysokość blatu. Standardowo jest on montowany 72–75 cm od podłogi (rzadko można trafić na biurko o wysokości 82 cm). Dla małych dzieci taki blat może być za wysoki, dla dorosłych – za niski. Na szczęście na rynku są już dostępne nowoczesne rozwiązania czyli biurka regulowane elektrycznie. Takie meble ma w swojej ofercie firma AJ Produkty. Może to być na przykład model Modulus z systemem antyzgnieceniowym i bardzo szerokim zakresem regulacji – od 800 mm do 1200 mm.

Biuro w domu

Z roku na rok rośnie liczba osób, które pracują w domu. Jak zorganizować domowe biuro, aby było nie tylko jak najmniej uciążliwe dla pozostałych domowników, ale również ergonomiczne, czyli zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy? Oprócz biurek, powinny się w nim znaleźć szafy, ponieważ prowadzenie firmy wiąże się z obowiązkiem gromadzenia i przechowywania wielu dokumentów: faktur, umów, rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz ZUS, gwarancji na firmowy sprzęt oraz akt osobowych pracowników. Szukając pojemnej szafy na akta, nie warto kierować się wyłącznie ceną i tym, czy będzie pasować do stylu, w jakim urządziliśmy mieszkanie. Ważne jest przede wszystkim to, by była wygodna i bezpieczna w użytkowaniu oraz przystosowana do przechowywania konkretnego rodzaju dokumentów. Akta osobowe pracowników najlepiej wkładać do tzw. szaf kartotekowych, których szuflady mają specjalne uchwyty na teczki. Jeśli w firmie znajdują się dokumenty wymagające specjalnej ochrony, przyda się szafka ze specjalnym szyfrowym zamkiem. Takie sprzęty ma w swojej ofercie wspominana już firma AJ Produkty – przykładem jest model Cube wykonany z metalowej blachy o grubości 2 mm i z drzwiczkami o grubości 4 mm.

Mieszkanie w dobrym świetle

Urządzając mieszkanie, warto zwrócić również uwagę na kwestię oświetlenia. Różne czynności wymagają innego natężenia światła. Natężenie mierzy się w luksach (1 luks to strumień światła wartości 1 lumena, który pada na powierzchnię 1 metra kwadratowego). Na stole w jadalni wystarczy 200 luksów, ale już na blacie w kuchni, gdzie przygotowujemy posiłki, powinno być 300 luksów. Jeszcze mocniej należy oświetlić biurko – najlepiej, by padało na nie światło o wartości 500 luksów. Jeśli jednak dzieci podczas odrabiania lekcji spędzają przy biurku bardzo dużo czasu, to lepiej dodatkowo je doświetlić – do 750 luksów. Jednym z popularnych modeli lamp biurowych jest lampa LED Apollo AJ Produkty, wyposażona w port USB, ściemniacz, przyciski dotykowe i filtr antyrefleksyjny.

Mieszkanie to miejsce, gdzie spędzamy większość czasu – pracujemy, relaksujemy się, śpimy, spotykamy z rodziną i przyjaciółmi. Powinno więc być nie tylko ładne w naszym odczuciu, ale przede wszystkim bezpieczne i wygodne – po prostu ergonomiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here