środa, 5 marca, 2025
Strona głównaWykończeniaŚciany i podłogiMasz problem z pęknięciami na suficie? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Masz problem z pęknięciami na suficie? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Choć na co dzień tego nie zauważasz, twoje mieszkanie lub dom nieustannie pracuje. Proces ten jest szczególnie intensywny w pierwszych miesiącach istnienia budynku, gdy osiada on w gruncie. W tym czasie, ale także i później – w wyniku zużycia materiałów – na suficie czy ścianach mogą pojawiać się większe i mniejsze, ale przede wszystkim nieestetyczne pęknięcia. Czasem są na tyle drobne, że na pierwszy rzut oka ich nie widać, jednak gdy masz świadomość ich istnienia, nie jest to dla ciebie komfortowe. Jak zatem poradzić sobie z takimi uszkodzeniami? Czy jest na to szybki, sprawdzony sposób?

  1. Skąd się biorą pęknięcia?
  2. Jak zlikwidować pęknięcia na suficie?
  3. Jak wyrównać sufit?

Skąd się biorą pęknięcia?

Popękany sufit i ściany to często domena nowego budownictwa. Poza nieestetycznym wyglądem, te głębsze mogą być naprawdę niebezpieczne. Jeżeli jednak masz do czynienia z drobnym pęknięciem, możesz poradzić sobie z nim samodzielnie. I choć nie wymaga to wielkiego nakładu pracy, to jednak w głowach wielu z nas rodzi się pytanie: dlaczego ściany i sufit pękają z czasem?

Jedną z przyczyn, dotyczącą szczególnie nowych budynków, są pęknięcia wywołane osadzaniem się obiektu w gruncie. Konstrukcja szkieletowa wielu domów wymaga odpowiednich materiałów, aby być trwałą – podobnie dzieje się przy okazji budowy bloków. Czasem jednak deweloperzy stosują tańsze i jednocześnie mniej trwałe materiały, których niższa jakość wychodzi już po tym, jak wprowadzisz się do swojego wymarzonego M. Dotyczy to szczególnie ścian nienośnych, które jednak mimo wszystko doświadczają pewnych naprężeń materiału, ze względu na to, jak budynek „pracuje”. W momencie, w którym nacisk jest większy, niż materiał ściany lub sufitu może znieść, pojawiają się drobne, nieestetyczne rysy.

Jak zlikwidować pęknięcia na suficie?

O ile sufit w rozumieniu górnej powłoki pomieszczenia w domu lub bloku raczej rzadko pęka – a jeżeli już, to zazwyczaj oznacza to dużo większą wadę, niż tylko kwestia estetyki – o tyle możesz spotkać się z tym problemem w kontekście sufitów podwieszanych. Są one coraz popularniejsze i coraz chętniej wybierane szczególnie w przypadku wysokich pokojów, gdzie zabranie kawałka przestrzeni w pionie nie jest aż tak zauważalne. Metod na naprawienie pęknięcia na suficie podwieszanym jest kilka:

  • ponowne spoinowanie płyt, z których składa się sufit: możesz wykonać to na dwa sposoby – wykorzystując specjalną taśmę lub nie. Jest to prosta technika, którą z powodzeniem będziesz w stanie wykonać samodzielnie. Wystarczy obejrzeć tutorial na YouTube albo przeczytać poradnik.
  • tapetowanie pęknięć, czyli metoda na wiele rozproszonych pęknięć. Wystarczy zasłonić powierzchnię sufitu tapetą fizelinową i zamalować. Ta metoda jednak nie wypełnia pęknięć, a jedynie je maskuje.
  • szpachlowanie za pomocą gładzi – to metoda, którą warto wybrać, jeżeli planujesz większy remont. Podobnie, jak usuwa się ubytki w ścianach za pomocą różnych rodzajów gładzi, to samo możesz zrobić z sufitem. Po zagruntowaniu i zaszpachlowaniu należy powierzchnię przeszlifować i pomalować na nowo na ulubiony kolor. Pamiętaj, że zanim zaczniesz szpachlować, musisz również usunąć odparzoną lub łuszczącą się starą farbę, jeżeli taka występuje w okolicach pęknięcia.

Jeżeli sam nie wiesz, jak dokładnie wykonać naprawę pęknięć, warto zasugerować się poradnikiem lub tutorialem ze strony poświęconej podobnym pracom budowlanym. Dowiedz się jak naprawić pęknięcia na suficie podwieszanym z artykułu https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/malowanie/przygotowanie-gruntu/jak-naprawic-pekniecia-na-suficie-podwieszanym.html.

Jak wyrównać sufit?

Gdy pozbędziesz się już szczelin, kolejnym problemem jest utrzymanie równej powierzchni. Czym wyrównać sufit? Oczywiście twoim największym przyjacielem w tym zadaniu będzie dobra poziomica, a także kostka lub urządzenie do szlifowania. Niezależnie od metody usuwania pęknięć, jaką wybierzesz, pamiętaj aby gładzie i taśmy nakładać w niewielkiej ilości – zawsze prościej będzie ci dołożyć więcej materiału, niż usuwać jego nadmiar. Gdy już zasklepisz wszystkie miejsca, sprawdź poziom przy użyciu poziomicy i w razie potrzeby przetrzyj sufit kostką szlifierską. Jeżeli masz taką możliwość, do pomiaru warto wykorzystać poziomicę laserową, ponieważ jest o wiele bardziej dokładna od tradycyjnej. Gdy osiągniesz zadowalający efekt, ostatnim krokiem będzie malowanie.

W przypadku metody usuwania pęknięć za pomocą tapety, podłoże musisz przygotować przed jej nałożeniem. Tapetuj dopiero w momencie, w którym sufit będzie już wyrównany, a samą tapetę rozkładaj dokładnie i równomiernie doklej do powierzchni. Jeżeli wykażesz się cierpliwością, z pewnością uzyskasz zadowalający cię efekt.

Pęknięcia na suficie czy ścianach to częsty problem szczególnie w budynkach z tzw. nowego budownictwa. O ile rysy nie są dość poważne, by zagrażać konstrukcji obiektu, możesz poradzić sobie z nimi samodzielnie – wystarczy zakupić odpowiednie materiały, przeczytać kilka poradników i wykazać się cierpliwością. Wszelkie materiały, w tym gładź gipsową kupisz w sklepie internetowym Castorama.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii