poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaPoradyLeżaki ogrodowe — jak wybrać odpowiednie?

Leżaki ogrodowe — jak wybrać odpowiednie?

Wygodny leżak to mebel ogrodowy, który warto mieć nie tylko w swoim ogrodzie, ale również na tarasie czy na balkonie. Umożliwia on komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu samotnie czy z rodziną lub znajomymi. Szeroki wybór leżaków ogrodowych sprawia jednak, że wiele osób ma problem z wyborem idealnego dla siebie modelu. Czym kierować się, wybierając leżak ogrodowy? Podpowiadamy.

Leżaki i leżanki ogrodowe – relaks, wygoda i funkcjonalność

Leżak ogrodowy to mebel, który umożliwia nam relaks na świeżym powietrzu. Żeby jednak móc w pełni oddać się błogiemu lenistwu, należy najpierw wybrać odpowiedni dla siebie model. Powinien być on z jednej strony wygodny i komfortowy, a także estetyczny. Z drugiej jednak niezwykle istotne jest niezależnie od tego czy szukamy modelu na balkon, taras, czy do ogrodu, aby był on odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. 

Ze względu na to, że leżaki to meble składane, nie zajmują wiele miejsca podczas ich przechowywania. Z tego powodu model kupiony na balkon czy taras świetnie sprawdzi się również na przykład na wakacjach jako leżak plażowy. Dlatego właśnie leżanki do ogrodu są jednym z najchętniej kupowanych mebli ogrodowych. Ich komfort użytkowania, wszechstronność i mobilność sprawiły jednak, że obecnie oferta leżaków ogrodowych jest bardzo rozbudowana. Z tego powodu wiele osób nie do końca wie, na co zwrócić uwagę, wybierając idealny dla siebie model.

Leżanka ogrodowa – stelaż aluminiowy, drewniany czy z tworzywa sztucznego

Leżanki na taras, balkon czy do ogrodu, dostępne są w szerokiej gamie nie tylko modeli, kolorów i wzorów, ale także różnią się między sobą konstrukcją stelaża. Wśród najpopularniejszych stelaży można wymienić stalowy, aluminiowy, drewniany, a także z tworzywa sztucznego. Czym różnią się między sobą te konstrukcje i jaką najlepiej wybrać, szukając mebla ogrodowego, z którego będziemy korzystać na tarasie lub balkonie? 

Warto mieć świadomość, że stelaż to bardzo ważny element konstrukcyjny, na którym spoczywa cały ciężar ludzkiego ciała, a także poszczególne elementy leżanki. Modele ze stelażem stalowym i aluminiowym są odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza te niekorzystne takie jak opady deszczu, wilgoć, intensywne promieniowanie słoneczne. Takie leżanki na taras z aluminiową lub stalową konstrukcją charakteryzują się też wysoką trwałością i są to modele, które bardzo często mogą być stosowane również przez osoby o sporej masie ciała. Aluminiowa konstrukcja nie każdemu jednak przypadnie do gustu ze względu na jej parametry estetyczne.

Leżak składany na stelażu drewnianym to propozycja dla osób ceniących naturalne materiały. Stelaż drewniany również bez problemu poradzi sobie z przenoszeniem większych obciążeń, dodatkowo jest bardzo estetyczny i stylowy, dzięki czemu świetnie komponuje się z aranżacją niemal każdego ogrodu, tarasu czy balkonu. Leżaki drewniane, mimo że są funkcjonalne i estetyczne to jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Konserwacja drewna wykorzystywanego na zewnątrz powinna być wykonywana przynajmniej raz do roku. Należy pamiętać, by je po sezonie przechowywać w suchym miejscu. Latem, zwłaszcza podczas opadów, również warto umieścić je pod zadaszeniem. 

Ostatnią dostępną w sklepach stacjonarnych, a także internetowych opcją stelaży są wersje plastikowe. Konstrukcja wykonana w całości z tworzyw sztucznych charakteryzuje się średnią wytrzymałością i dość dobrą estetyką. Leżaki plastikowe bez wątpienia są jednak dość tanią opcją. Dlatego największą zaletą tych modeli jest ich niska cena. Modele technorattanowe w odróżnieniu od rattanowych są też odporne na działanie wody i nie wymagają impregnacji.

Z jakiego materiału wybrać leżak ogrodowy?

Kiedy już omówiliśmy dostępne typy stelaży łóżek ogrodowych, warto pochylić się nad kwestią, jaką jest materiał, z którego wykonane jest siedzisko w zestawie wypoczynkowym. Wygodny mebel może mieć siedzisko z różnych materiałów. Obecnie w ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych z asortymentem ogrodowym znajdziemy szeroki wybór leżaków z różnymi typami siedzisk. 

Łóżka ogrodowe mogą być wykorzystywane bez specjalnego pokrowca. Wówczas są one bardzo łatwe w czyszczeniu, jednak w ciepłe dni niektóre materiały mogą powodować dyskomfort. Dlatego, żeby móc wylegiwać się podczas opalania czy zrelaksować się w pozycji siedzącej, pijąc kawę na leżaku, warto postawić na modele wyposażone w specjalny pokrowiec, w których przypadku zabrudzenia łatwo można zdjąć i wyprać w pralce. 

Siedzisko leżaka może być wykonane z materiałów takich jak tkanina poliestrowa, która jest niezwykle odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, wytrzymała, nie płowieje pod wpływem promieni słonecznych, nie odbarwia się i łatwo się czyści. Kolejną tkaniną syntetyczną jest kodura, czyli lekko chropowata z jednej strony, a z drugiej pokryta powierzchnią PCV, wodoodporna, łatwa w czyszczeniu opcja. 

W produktach ogrodowych takich jak hamak, leżak basenowy czy łóżka ogrodowe wykorzystuje się też drelich. To odporna i mocna tkanina, która nie rozrywa się i nie płowieje pod wpływem promieniowania słonecznego. W sklepach dostępny jest szeroki wybór tkanin wykorzystywanych w ogrodach, dlatego miłośnicy bawełny mogą znaleźć tę tkaninę w konkretnym modelu leżaka. Zazwyczaj taka bawełna jest grubsza i bardziej odporna, jednak nie wykazuje tak dobrych właściwości jak wcześniej omówione tworzywa.

Rodzaje leżaków ogrodowych

Poszczególne rodzaje leżaków różnią się między sobą nie tylko materiałem wykonania stelażu, a także typem siedziska, ale też oferowanymi funkcjami. Niektóre modele wyposażone są w regulowany zagłówek, inne zaś nie. Możliwość regulacji nie tylko zagłówka, ale także podłokietników i innych części leżaka, na przykład siedziska sprawia, że możemy taki model dostosować do swoich potrzeb i preferencji oraz tego, co robimy w danym momencie – czy odpoczywamy, czytając książkę, opalamy się, czy jemy obiad. Możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia to jednak niejedyna opcja dostępna w oferowanych leżakach. 

Dostępne zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych modele mogą być składane lub nierozkładane. Ta pierwsza opcja cieszy się dużo większą popularnością, ze względu na mobilność tego rozwiązania. Leżak składany, bez problemu można spakować do bagażnika i na przykład zabrać ze sobą na wakacje, aby móc w pełni zrelaksować się nad wodą. Zaletą składanych modeli jest również łatwość ich przechowywania i możliwość regulacji nachylenia oparcia. Główną wadą modeli nieskładanych jest to, że nie można ich łatwo przewieźć, na przykład wybierając się na wycieczkę na plażę. Trudność może sprawić również ich przechowywanie, ponieważ wymagają one znacznie więcej miejsca niż modele składane.

Jak dopasować do leżanki do ogrodu meble ogrodowe?

Chcąc stworzyć niepowtarzalny klimat w swoim ogrodzie, warto zainspirować się rozwiązaniami, które można podpatrzeć na portalach społecznościowych czy w katalogach produktowych. W takich miejscach znajdziemy również wiele praktycznych wskazówek dotyczących, między innymi dotyczących dopasowania leżaków do ogrodu. Możemy zdecydować się na zakup leżaków dopasowanych już do mebli ogrodowych, które posiadamy. W przypadku kiedy jednak najpierw możemy kupić leżaki, a następnie komplet ogrodowy, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane ich stelaże i poszycie siedziska. 

Dobrą opcją może być zakup na przykład wiklinowego, technorattanowego, metalowego czy drewnianego kompletu w takim samym kolorze i dopasowanie do niego zdejmowanych pokrowców, które będziemy mogli dostosowywać do naszych aktualnych potrzeb i preferencji. Najlepiej więc, aby zarówno leżaki ogrodowe, jak i meble były wykonane z tego samego materiału i utrzymane w identycznej kolorystyce. Ewentualnych zmian w ich wyglądzie, w takiej sytuacji będziemy mogli dokonywać, korzystając z pokrowców, siedzisk czy materacy.

Leżak ogrodowy – komfortowy i estetyczny

Chcąc wykorzystać w swoim ogrodzie balkonie czy tarasie leżak, powinniśmy pamiętać nie tylko o jego aspektach technicznych, ale również estetyce. Oczywiście kwestie takie jak łatwy montaż, odporność na zabrudzenia i niekorzystne czynniki atmosferyczne są istotne, jednak chcąc wykorzystać taki leżak balkonowy w swojej przestrzeni, powinniśmy zadbać o to, aby był on dopasowany do jej stylistyki. Na przykład leżak materiałowy doskonale sprawdzi się w przypadkuM kiedy urządziliśmy ogród lub balkon w klimacie boho. Wiklina zaś świetnie wpisze się w klimat minimalistycznych i rustykalnych przestrzeni, a metal industrialnych i nowoczesnych. W przypadku leżaków, które będą wykorzystywane w miejscu pozbawionym zadaszenia, warto zastanowić się nad zakupem elementu osłaniającego nas od słońca, takiego jak parasol czy baldachim.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii