Huśtawka ogrodowa to element chętnie wykorzystywany zarówno przez młodsze, jak i starsze dzieci, ale także osoby dorosłe. Ten mebel ogrodowy pozwala nam w spokoju usiąść, odpocząć i zrelaksować się. Żeby zapewnić sobie maksymalne wypoczynek, warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana, a także czy jej siedzisko jest wygodne. Na rynku dostępne są huśtawki, które różnią się konstrukcją, kolorystyką, materiałem, z którego są wykonane, a także udźwigiem. Jak wybrać huśtawkę ogrodową, aby móc swobodnie odpoczywać na świeżym powietrzu? Podpowiadamy.
Rozmiar huśtawki na taras i do ogrodu
Huśtawka ogrodowa gwarantuje Komfort wypoczynku i jest doskonałą atrakcją dla najmłodszych. Podczas wyboru tego elementu, należy jednak w pierwszej kolejności zastanowić się, jak dużą przestrzenią dysponujemy. Inny model sprawdzi się na balkon, inny na taras, a jeszcze inny do ogrodu. Najmniej miejsca zajmuje huśtawka jednoosobowa i takie modele zazwyczaj wykorzystywane są na balkonach, a także w sytuacji kiedy w domu nie ma zbyt wielu miłośników huśtania. Jeżeli jednak nie ogranicza nas przestrzeń, ponieważ szukamy produktu na taras czy do ogrodu, możemy postawić na model dwuosobowy a nawet trzyosobowe, który zapewni Komfort odpoczynku wielu miłośnikom huśtania. Pamiętajmy, że huśtawki kilkuosobowe mogą mieć nawet 2,5 m szerokości i wysokości. Dużą udogodnieniem takich modeli jest daszek, który chroni przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu z huśtawki można korzystać również upalne dni.
Stelaże do huśtawek – z jakiego materiału?
Wybierając huśtawkę ogrodową, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest jej stelaż. Obecnie producenci takich elementów oferują nam modele wykonane z drewna, metalu, tworzywa, a także innych materiałów. Wysoka jakość stelażu powinna być dla nas istotnym aspektem, ponieważ to on utrzymuje siedzisko, a także korzystające z huśtawki osoby. Jest więc bezpośrednio odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo. Przed wyborem konkretnego modelu, warto zapoznać się z ofertą huśtawek. W tym kontekście istotne jest również nie tylko trwałość i bezpieczeństwo wybranego materiału, ale także jego odporność na warunki atmosferyczne i sposób ewentualnej konserwacji. Szeroki wybór huśtawek pozwala nam również dobrać model dopasowany do naszych preferencji i estetyki miejsca, w którym chcemy go wykorzystać. W kwestii stelażu, ważne jest również, aby był on stabilny, a jego montaż nie sprawiał nam trudności.
Huśtawka ogrodowa drewniana, metalowa czy z tworzywa?
Huśtawki drewniane są eleganckie i ponadczasowe. Trzeba jednak dbać o ich konserwację, a więc co roku przed sezonem i po sezonie zabezpieczyć je bejcą lub lakierem. Zaletą takiego rozwiązania jest stabilność i wytrzymałość. Takie modele dobrze pracują nawet pod dużym obciążeniem. Jednak, aby zapewnić sobie pełny relaks korzystania z drewnianej huśtawki, warto wykorzystać poduszki zarówno na siedzisku, jak i do oparcia. Takie modele bardzo często stawiane są na przydomowych placach zabaw, Tworząc świetne miejsce, w którym można wypoczywać po ciężkim dniu, obserwując, jak dzieci się bawią.
Metalowe modele huśtawek są trwałe i dobrze komponują się z różnymi elementami, dodatkowo nie wymagają konserwacji i specjalnej pielęgnacji są też wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Jednak ze względu na to, że jest to materiał, który nagrzewa się pod wpływem promieniowania słonecznego, aby z niego korzystać latem będziemy musieli przygotować sobie poduszki i uważać, aby nie dotykać zamontowanych poręczy. Jest to również model, który charakteryzuje mniejsza przytulność niż huśtawki drewniane. Cechuje go jednak stabilność, wytrzymałość i dość korzystna cena. Decydując się na montaż wybranego modelu huśtawki z tworzyw sztucznych, aby mieć pewność, że nasz relaks będzie bezpieczny, powinniśmy zwrócić uwagę na to czy należy je specjalny sposób zakotwiczyć, ponieważ charakteryzują się one najniższą wagą z dostępnych modeli.
Huśtawka dla młodszych czy starszych dzieci?
Żeby znaleźć idealny model huśtawki, warto zastanowić się, kto będzie z niego korzystał, a także ile osób ma się na niej zmieścić. Jeżeli szukamy produktu, z którego będą korzystać osoby dorosłe w stonowany sposób, a więc będzie on wykorzystywany, aby przysiąść przy stoliku i chwilę się kołysać relaksując na ogrodzie, możemy postawić na model z tworzywa sztucznego. Jeżeli jednak szukamy produktu dla dzieci, warto zwrócić uwagę na to, by montując go do swojego ogrodu, dobrze go zabezpieczyć tak, by dziecko, które niezależnie od tego czy będzie leżeć, czy kołysać się nie miało możliwości przewrócić huśtawki.
Huśtawka ogrodowa – dodatkowe akcesoria
Żeby dokonać najlepszego wyboru huśtawki, warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe elementy. Wśród najbardziej cenionych akcesoriów można wymienić daszek, który chroni przed słońcem, a także moskitierę, która chroni przed owadami. Huśtawka może być wyposażona również w tekstylne pokrowce, które w razie zaburzenia łatwo można ściągnąć i wyprać w pralce. Czasami warto przeznaczyć większą kwotę na zakup huśtawki, lecz postawić na model, który nie tylko będzie dopasowany do aranżacji naszego ogrodu, tarasu, czy balkonu, ale również będzie niezwykle funkcjonalny i wytrzymały.
Huśtawka ogrodowa a fotel wiszący – różnice
Wiele osób wybierając huśtawkę do ogrodu, chciałoby dowiedzieć się, czym różni się ona od fotela wiszącego. Otóż ten pierwszy model wyposażony jest we w stelaż, dzięki czemu można go umieścić w dowolnym miejscu, a więc zarówno w ogrodzie balkonie, jak i na tarasie. fotel wiszący z kolei zazwyczaj montowany jest to konstrukcji budynku, a więc na przykład belki lub stropu. Obecnie jednak coraz częściej możemy znaleźć fotele wiszące z własnym stelażem. Taka huśtawka w formie kuli bardzo często wykorzystywana jest nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz jako element dekoracyjny. Można łatwo ją przesunąć i umieścić na przykład na balkonie, a zimą korzystać z niej w domu.