Uprawa roślin doniczkowych to świetny sposób na udekorowanie wnętrz i podkreślenie ich charakteru. Aby kwiaty dobrze się rozwijały i cieszyły oko swoim wyglądem, należy zapewnić im odpowiednie warunki. W uprawie domowej niebagatelne znaczenie ma wybór stanowiska. Które rośliny warto postawić na słonecznym parapecie?
Wybór odpowiedniego stanowiska dla kwiatów – dlaczego jest tak ważny?
Wybór stanowiska dla kwiatów jest jednym z podstawowych elementów ich odpowiedniej uprawy i ma ogromny wpływ na stan roślin. Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy, która daje roślinom energię do wzrostu.
Wymagania co do niezbędnego poziomu nasłonecznienie mogą różnić się w zależności od gatunku kwiatów. Niektóre z nich potrzebują minimum promieni słonecznych, a ich większa ilość będzie im szkodzić, inne zaś nie przeżyją bez stałej ekspozycji na słońce.
Nieodpowiednie nasłonecznienie może skutkować m.in. oparzeniami, zahamowaniem wzrostu, podatnością na choroby i szkodniki oraz niezdolnością do wytwarzania nowych pędów.
Właśnie dlatego podczas aranżacji wnętrz przy użyciu roślin należy kierować się nie tylko swoimi preferencjami i względami estetycznymi, ale przede wszystkim potrzebami kwiatów.
Wiadomo, że ilość światła w pomieszczeniu zależy również od zabudowań znajdujących się wokół domu czy mieszkania. Jednak z zasady najbardziej nasłoneczniony jest parapet południowy, natomiast rośliny cieniolubne powinno się stawiać przy północnych oknach.
Kwiaty na słoneczny parapet – które rośliny lubią słońce?
Wiele roślin doniczkowych uwielbia mocno nasłonecznione miejsca i świetnie się w nich rozwija. Wśród nich można wymienić zarówno niewielkie egzemplarze, jak i duże kwiaty z rozłożystymi, obszernymi liśćmi. Przedstawiamy rośliny, które idealnie sprawdzą się na południowy parapet.
Kaktusy i sukulenty
Sukulenty i kaktusy to rośliny, które z natury są przystosowane do wzrostu w surowych warunkach klimatycznych, czyli w miejscach, gdzie panuje gorąc i susza. Wobec tego południowy lub zachodni parapet będzie dla dla nich odpowiednim stanowiskiem i w połączeniu z właściwą pielęgnacją pozwoli na zdrowy wzrost roślin.
W sklepach ogrodniczych można znaleźć przeróżne gatunki kaktusów i sukulentów w ciekawych kolorach i o niecodziennych kształtach. Ostatnio bardzo popularny jest Starzec zwisający (Senecio rowleyanus), czyli sukulent z drobnymi zielonymi koralikami, który świetnie prezentuje się w wiszących donicach.
Należy pamiętać, aby nie przesadzać z podlewaniem tego typu roślin – gromadzą one wodę w swoich łodygach i liściach, a zbyt częste i obfite podlewanie może skutkować gniciem korzeni.
Strelicja biała
Kolejną efektowną rośliną doniczkową, która lubi ekspozycję na słońce jest Strelicja biała (Strelitzia nicolai). Ten soczystozielony kwiat ma piękne duże liście umocowane na szczupłych i długich łodygach. Należy pamiętać o tym, że Strelicja bardzo szybko rośnie i finalnie może mierzyć nawet kilka metrów, wobec czego będzie potrzebować więcej przestrzeni.
Warto postawić ją na podłodze w pobliżu południowego parapetu, gdzie będzie miała zapewnioną wystarczającą ilość światła. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Ponadto na Strelicję powinni uważać właściciele zwierząt, ponieważ zawiera substancje, które po spożyciu mogą być szkodliwe dla czworonogów.
Żyworódka pierzasta
Żyworódka pierzasta to roślina zaliczana do sukulentów z rodziny gruboszowatych, która jest ceniona za swoje właściwości. Powszechnie wykorzystuje się ją m.in. w branży kosmetycznej oraz farmaceutycznej. Niektóre osoby robią z niej również soki i nalewki.
W domu roślina posłuży natomiast jako ładna dekoracja. Należy ją podlewać w taki sposób, aby podłoże było jedynie lekko wilgotne, a woda nie zbierała się w podstawce pod doniczką. W przeciwnym razie tak, jak w przypadku innych sukulentów, nadmiar wody zaszkodzi roślinie i może doprowadzić do gnicia korzeni.
Bananowiec
Bananowiec to roślina egzotyczna, która pierwotnie pochodzi z Australii oraz Azji. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokość nawet 10 metrów. W naszym klimacie możliwa jest natomiast wyłącznie jej uprawa domowa, do której wykorzystuje się znacznie mniejszego bananowca karłowatego.
Utrzymanie tej rośliny w dobrej kondycji może być wyzwaniem, ale naprawdę warto, ponieważ zachwyca swoimi dużymi, intensywnie zielonymi liśćmi. Bananowiec potrzebuje ciepła, wilgotnego powietrza oraz dużej ilości światła, dlatego uprawa na południowym oknie będzie dla niego idealna.
Oliwka europejska
Stała ekspozycja na promienie słoneczne posłuży również oliwce europejskiej, czyli drzewku rodem z basenu Morza Śródziemnego, które z powodzeniem można uprawiać również w doniczce.
Drzewko oliwne wymaga regularnego podlewania. Należy je zasilać wiosną i w miarę wzrostu przesadzać do większych doniczek. Domowe okazy zazwyczaj osiągają maksymalnie 3 metry wysokości. Uprawę warto rozpocząć na południowym parapecie, a później przenieść drzewko na słoneczny balkon.