piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaBalkon i tarasCzy można zamontować pergolę na balkonie w bloku?

Czy można zamontować pergolę na balkonie w bloku?

Pergola to rozwiązanie, które zapewnia poczucie intymności oraz idealne warunki do uprawy roślin czy wypoczynku w upalne dni. Konstrukcja oferuje zarówno ochronę przed opadami, wiatrem czy słońcem, jak i osłonę przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów. Czy istnieje możliwość montażu pergoli na balkonie?

Pergola – co to za konstrukcja?

Pergola to konstrukcja, która służy osłonięciu przydomowej przestrzeni. Budowla ma bardzo prostą formę – składa się z 4 pionowych belek oraz zamontowanego na nich zadaszenia.

Ten ostatni element może mieć postać tkaniny lub lameli. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Materiałowy dach jest bardzo estetyczny i przyjemny dla oka. Jednak ma on ograniczone możliwości sterowania.

Natomiast lamele są obrotowe i dlatego umożliwiają większą swobodę w regulowaniu poziomu zadaszenia. Dzięki temu można łatwiej uzyskać pożądaną ilość światła pod pergolą.

Czy można zamontować pergolę na balkonie w bloku?

Pergola od lat cieszy się popularnością wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Jednak w ostatnim czasie zaczęła interesować także osoby, które żyją w blokach mieszkalnych na terenie miast.

Trzeba przyznać, że pergola nie jest uznawana za typową budowlę balkonową i dlatego chęć zainstalowania takiego zadaszenia może wydawać się fanaberią. Jednak zabudowa balkonu to doskonała alternatywa dla markiz, które w blokach nie są już rzadkością.

Zatem, jeśli waga konstrukcji nie przekracza maksymalnego dopuszczalnego obciążenia balkonu, to z reguły nic nie stoi na przeszkodzie do zamontowania pergoli balkonowej.

Montaż pergoli na tarasie a pozwolenia wspólnoty i urzędu

Przed podjęciem decyzji o budowie pergoli trzeba dopełnić kilku formalności. Najpierw warto zgłosić do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, że chce się zamontować na balkonie daną konstrukcję. W końcu pergola ingeruje w elewację budynku i jego ogólny wygląd.

W większości przypadków przed podjęciem prac budowlanych o zamiarze montażu pergoli trzeba poinformować też urząd. Zgłoszenia wymagają wszelkie konstrukcje, które mają więcej niż 3 metry wysokości.

Dlaczego warto zainwestować w pergolę na balkon? – osłona przed wiatrem, wysoką temperaturą i nie tylko

Pergola jest bardzo funkcjonalną konstrukcją, która sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Budowla z dachem zapewnia przede wszystkim cień. Osłona przed ekspozycją na promienie słoneczne to rozwiązanie, na którym korzysta zarówno człowiek, jak i hodowane na tarasie rośliny.

Zacieniony obszar sprzyja bowiem spokojnemu wypoczywaniu w upalne dni oraz osłania zawartość doniczek przed silnym nasłonecznieniem. Dodatkowo pergola ogranicza naświetlenie pomieszczenia, z którego wychodzi się na taras. Tym samym wewnątrz pokoju również spada temperatura.

Warto pamiętać, że zabudowany balkon to także rozwiązanie idealne na wietrzną czy deszczową pogodę. Pergola bez problemu osłania zawartość tarasu przed opadami. Dzięki temu można bez obaw suszyć pranie na świeżym powietrzu czy zostawiać poduszki na balkonowych meblach pod swoją nieobecność.

Poza tym pergola jest w stanie zwiększyć poczucie prywatności. Wszystko dlatego, że taka aranżacja balkonowa pozwala nieco odciąć się od świata zewnętrznego i zablokować wzrok sąsiadów lub przechodniów.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii