czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaBalkon i tarasJakie pachnące kwiaty wybrać na balkon?

Jakie pachnące kwiaty wybrać na balkon?

Idealne kwiaty nie tylko ładnie wyglądają, ale i pięknie pachną. Aranżując przestrzeń warto więc wykorzystać te gatunki, które wyróżniają się przyjemną wonią. Przedstawiamy zestawienie najpiękniej pachnących roślin na balkon i podpowiadamy, jak je pielęgnować.

Pachnące rośliny na balkon i taras

Wybór aromatycznych kwiatów balkonowych, które zachwycą swoim zapachem jest naprawdę szeroki. Niektóre z nich wydzielają delikatną i subtelną woń, kolejne cieszą walorami zapachowymi wyłącznie o określonej porze, zaś inne wyróżniają się wyraźnym i intensywnym zapachem przez cały czas. Poniżej przygotowaliśmy krótką charakterystykę pachnących roślin, które z powodzeniem można uprawiać na balkonie.

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna to popularna roślina o intensywnym zapachu. Odmiana jest odporna na mrozy i charakteryzuje się pięknymi fioletowymi, niebieskimi lub różowymi kwiatostanami.

Sadząc lawendę w doniczce należy przygotować drenaż, który będzie zapobiegał gromadzeniu się wilgoci. Roślina potrzebuje również dość sporo miejsca na swoje korzenie. Do jej uprawy sprawdzi się neutralna gleba z dużą ilością wapnia.

Najlepszym miejscem dla pachnącej lawendy jest stanowisko słoneczne, dlatego świetnie sprawdzi się na południowo-zachodnim balkonie. Jej uprawa wymaga ostrożności podczas podlewania – nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni.

Goździk chiński

Goździk chiński to kolejna światłolubna roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie. Zachwyca subtelnymi kwiatami w różnych kolorach (odcienie różu, czerwieni, fioletu, bieli) i zajmuje niewiele miejsca.

Mieszając wielobarwne odmiany rośliny można stworzyć bardzo ciekawe i estetyczne aranżacje, a jednocześnie cieszyć się wyczuwalnym zapachem jej kwiatów. Goździk chiński kwitnie aż do końcówki lata i wymaga regularnego podlewania (średnio co 2 dni).

Groszek pachnący

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) to pnącze pochodzące z basenu Morza Śródziemnego, które zachwyca swoimi kwiatami (w zależności od odmiany mogą być m.in. różowe, niebieskie czy fioletowe) zawieszonymi na delikatnych, długich pędach.

Ta finezyjna roślina potrzebuje podpory, aby mogła się po niej wspinać. Lubi ekspozycję na promienie słoneczne, dlatego należy zapewnić jej miejsce, w którym będzie miała wystarczające oświetlenie. Do sadzenia groszku wykorzystuje się bogatą w minerały, przepuszczalną ziemię o pH od 7 do 7,5.

Roślina kwitnie od czerwca aż do września, wobec czego przy odpowiedniej pielęgnacji będzie zachwycać kolorami oraz zapachem praktycznie przez cały sezon.

Tytoń oskrzydlony

Tytoń oskrzydlony to bylina, która roztacza swoją intensywną woń wieczorem. Kwiaty tytoniu mają różne kolory i pachną stosunkowo słodko. Roślinę często można zobaczyć w ogrodach.

Sprawdzi się również posadzona do doniczki i umiejscowiona na balkonie pod warunkiem, że będzie tam miała wystarczającą ilość miejsca (tytoń może osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra).

Kwiat potrzebuje systematycznego nawadniania i słabo radzi sobie z przesuszeniem. Warto go nawozić i postawić w słonecznym miejscu osłoniętym od wiatru.

Nasturcja

Nasturcję wyróżniają dość duże, płaskie, zielone liście i przepiękne kwiaty w ciepłych odcieniach czerwieni, żółci czy pomarańczy. Jest to roślina pnąca, ale śmiało można posadzić ją także w doniczkach lub skrzynkach zawieszonych na balustradzie.

Niepozorne, subtelne kwiaty nasturcji można podziwiać od czerwca aż do września. Mają intensywny zapach, który uprzyjemni czas spędzony na balkonie niezależnie od pory.

Co ciekawe, nasturcja jest jadalna (zarówno jej kwiaty, jak i liście). Roślina preferuje nasłonecznione stanowiska i musi być regularnie podlewana, ponieważ źle znosi przesuszenie.

Hiacynt

Wiosną hiacynty zachwycają swoimi pachnącymi, gęsto rozmieszczonymi kwiatami o charakterystycznej i bardzo intensywnej woni. Najpopularniejsze są ich fioletowe odmiany, jednak w ogrodach można zobaczyć również białe, niebieskie, czerwone czy różowe kwiatostany.

To kolejna roślina, która świetnie prezentuje się w zestawieniu z innymi wiosennymi kwiatami. Hiacynty najlepiej rosną przy rozproszonym świetle. Nie trzeba ich nawozić. Wystarczy zapewnić kwiatom odpowiednie stanowisko i pilnować, aby nie doprowadzić do wysuszenia ziemi.

Petunia

Petunia to bardzo popularny kwiat balkonowy. Można spotkać jej różne odmiany z kwiatami w kształcie kielicha w różowym, czerwonym, białym czy fioletowym odcieniu. Zdaniem wielu osób to fioletowe kwiatostany wydzielają najintensywniejszą woń.

Petunia jest stosunkowo łatwa w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska, bogate, przepuszczalne i próchnicze podłoże oraz obfite podlewanie. Przed zasadzeniem kwiatów w doniczce należy zrobić drenaż. Warto stymulować kwitnienie roślin, regularnie usuwając przekwitnięte kwiatostany.

Heliotrop

Ostatnią pachnącą rośliną w przygotowanym przez nas zestawieniu jest heliotrop peruwiański, który wygląda trochę jak fioletowy Lilak pospolity (powszechnie nazywany bzem) i pachnie niczym wanilia.

Heliotropy potrzebują próchniczej, przepuszczalnej ziemi oraz regularnego podlewania i zasilania. Z powodzeniem można je uprawiać w doniczce na słonecznym stanowisku. Świetnie prezentują się w połączeniu z petuniami i werbenami.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii