piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBalkon i tarasCo odstrasza muchy na tarasie?

Co odstrasza muchy na tarasie?

Muchy potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek na tarasie czy balkonie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby poradzić sobie z tymi natrętnymi i uciążliwymi owadami. Czym odstraszyć muchy? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Moskitiera na balkon i taras

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się much i innych owadów z balkonu czy tarasu jest moskitiera. W tym przypadku prawdopodobnie najlepszą opcją jest zlecenie jej montażu profesjonalnej firmie, która zajmie się dostosowaniem rozmiarów siatki do wielkości tarasu i jej prawidłową instalacją.

Na rynku dostępne są także moskitiery do pawilonu ogrodowego w postaci gotowych materiałowych siatek rozmieszczonych na szkielecie w kształcie prostopadłościanu. Ich cena zazwyczaj mieści się w granicach kilkuset złotych.

Dodatkowo warto zdecydować się na zakup całorocznych egzemplarzy ramkowych, które montuje się na na drzwiach tarasowych. Uniemożliwiają one muchom wlatywanie do wnętrza domu.

Rośliny, czyli sposób na muchy na dworze

Kolejną metodą na pozbycie się much z tarasu jest posadzenie odpowiednich roślin, które będą odstraszać owady swoim zapachem. Takie rozwiązanie jest jednocześnie świetnym pomysłem na aranżację przestrzeni tarasowej. Wśród roślin działających jak naturalne odstraszacze można wymienić:

  • lawendę,
  • goździki,
  • pelargonie,
  • miętę,
  • rozmaryn,
  • palczatkę cytrynową.

Takie zestawienie można urozmaicić o rośliny odstraszające komary, czyli m.in. koper włoski, komarzycę oraz bodziszka korzeniastego, który dodatkowo ozdobi przestrzeń drobnymi różowymi kwiatami.

Rośliny warto nie tylko posadzić w doniczkach, ale i wykorzystać je jako składnik naturalnego sprayu na muchy, np. mieszając w atomizerze liście mięty, olejek eteryczny i wodę.

Miodowy lep na muchy

W walce z muchami skuteczne może okazać się również wykorzystanie zapachów, które je przyciągają. Uciążliwe muchy uwielbiają słodki miód, dlatego przygotowanie domowej pułapki z tym składnikiem może okazać się strzałem w dziesiątkę. Miód wystarczy wymieszać z mąką kukurydzianą i rozstawić w niewielkich pojemnikach na tarasie.

Worek foliowy i woda – metoda na odstraszanie światłem

Wykorzystanie foliowej reklamówki lub woreczka strunowego to dość nieszablonowy, ale skuteczny sposób. Wystarczy wypełnić reklamówkę wodą z kranu, a następnie zawiesić ją lub położyć w widocznym miejscu.

Taki odstraszacz działa na zasadzie prymatu, a odbijane przez niego promienie zniechęcają muchy do przylatywania na taras.

Ultradźwiękowy odstarszacz

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych skutków, warto zdecydować się na zakup jednego z odstraszaczy na insekty w sklepie. Ciekawą opcją są urządzenia elektroniczne, które emitują ultradźwięki. Dzięki nim można uniknąć opryskiwania tarasu środkami chemicznymi o drażniącym zapachu.

Dźwięki wytwarzane przez takie urządzenie są niesłyszalne przez człowieka, a jednocześnie męczące dla komarów czy natrętnych much. Odstraszać wystarczy podłączyć do prądu.

Warto dodać, że jego użycie (najlepiej pozostawiać go w kontakcie przez całą dobę) nie powoduje zakłóceń innych sprzętów elektronicznych. Za urządzenie emitujące ultradźwięki zazwyczaj należy zapłacić od kilkudziesięciu do 150 zł.

Ostateczność, czyli chemiczne środki owadobójcze

W niektórych przypadkach, kiedy nawet najlepsze domowe sposoby na muchy nie pozwolą skutecznie pozbyć się insektów, zastosowanie środków chemicznych może okazać się nieuniknione. Wszelkie opryski warto jednak traktować jako ostateczność, ponieważ składniki znajdujące się w takich preparatach mogą działać drażniąco oraz być toksyczne dla ludzi i zwierząt.

Kupując taki środek należy więc zwracać szczególną uwagę na oznaczenia bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać te preparaty, których formuła zawiera jak najwięcej naturalnych i organicznych substancji. Konieczne jest także odpowiednie przechowywanie środków chemicznych w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Oczywiście należy pamiętać również o tym, aby dbać o czystość na tarasie. Pozostawione jedzenie, np. po śniadaniu na świeżym powietrzu jest dla much silnym wabikiem.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii