wtorek, 11 czerwca, 2024
Strona głównaKuchnia i jadalniaKuchnia z wyspą – czy warto?

Kuchnia z wyspą – czy warto?

Otwarta kuchnia z funkcjonalną wyspą to marzenie wielu osób. Odpowiednio zagospodarowany blat stanowi nie tylko funkcjonalną strefę do przygotowania posiłków, ale i miejsce spotkań domowników. Kiedy warto rozważyć montaż wyspy kuchennej?

Wyspa kuchenna – centrum kuchni i sposób na estetyczny podział przestrzeni

Wiele osób nazywa wyspę kuchenną sercem kuchni. Jest to trafne określenie, ponieważ odpowiednio zagospodarowana może stanowić nie tylko dodatkowe miejsce do przyrządzania posiłków czy przechowywania akcesoriów do gotowania, ale i przestrzeń idealną do wspólnego śniadania albo porannej kawy razem z rodziną.

Wyspę kuchenną można zaaranżować na wiele sposobów. Niektórzy decydują się na egzemplarze z samym blatem (bez szafek), który wykorzystują jako przestrzeń roboczą albo element dekoracyjny, inni aranżują wyspę razem z wysokimi krzesłami, dzięki czemu zyskują dodatkowy stół, idealny do spotkań domowników i wspólnych rozmów. Jeszcze inną opcją jest zamontowanie wyspy razem z kuchenką oraz okapem i stworzenie przestrzeni do gotowania w samym centrum kuchni.

Bez względu na to, czy wyspa kuchenna ma pełnić rolę powierzchni użytkowej, czy też stanowić dekorację i być sposobem na estetyczny podział przestrzeni, przed jej montażem warto zasięgnąć porady fachowca. Architekt pomoże zaplanować umiejscowienie wyposażenia w taki sposób, aby wykorzystać dostępny metraż, a jednocześnie zachować pełną funkcjonalność i spójność estetyczną w aranżacji pomieszczenia.

Wyspa kuchenna a metraż pomieszczenia

Najczęściej na wyspę decydują się osoby, które dysponują otwartą przestrzenią kuchenną. Dzięki temu mogą cieszyć się nie tylko funkcjonalnością i walorami estetycznymi wyspy, ponieważ służy ona również jako element oddzielający kuchnię od jadalni. Pozwala to na estetyczne i równomierne zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, aby panowały w niej harmonia i ład.

Nie oznacza to jednak, że montaż wyspy nie jest możliwy w kuchni zamkniętej. Takie rozwiązanie aranżacyjne również ma swoich zwolenników, jednak wymaga dysponowania odpowiednio dużym metrażem.

Należy pamiętać, że pomiędzy wyspą kuchenną a szafkami po przeciwległej stronie kuchni musi być wystarczająco miejsca. W przeciwnym razie utrudnione będzie swobodne otwieranie szafek, gotowanie, a nawet przemieszczanie się w kuchni.

Mówi się, że aby zachować funkcjonalność pomieszczenia, kuchnia zamknięta z wyspą powinna mieć co najmniej 20 m². Co więcej, odległość pomiędzy innymi elementami wyposażenia a wyspą powinna wynosić nie mniej niż 90-100 cm.

Rodzaje wysp kuchennych

Na rynku dostępne są różne rodzaje wysp kuchennych. Wśród nich można wymienić:

  • Klasyczną wyspę prostokątną – odpowiedni wybór w przypadku mniejszego metrażu. Najczęściej wyspa jest wyposażona w szafki oraz szuflady.
  • Przestrzenną wyspę w kształcie litery L – takie rozwiązanie świetnie sprawdza się jako element dzielący kuchnie i jadalnię. Wymaga większego metrażu.
  • Model o zaokrąglonej formie – świetnie sprawdzi się w roli dodatkowego stołu.
  • Wyspa kuchenna w kształcie litery U – najbardziej przestronny wybór. Może pełnić jednocześnie funkcje przestrzeni do gotowania, spożywania posiłków oraz przechowywania akcesoriów kuchennych. Sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni.

Wyspę kuchenną dopasowuje się więc, bazując przede wszystkim na metrażu pomieszczenia. Oczywiście aspekt preferencji domowników również jest ważny, jednak w tym przypadku powinna to być kwestia drugorzędna.

Pomysł na aranżację wyspy kuchennej – domowy barek

Miłośnikom samodzielnego przyrządzania koktajli i kolorowych drinków bez wątpienia przypadnie do gustu wyspa kuchenna z barkiem. Jest to świetna opcja dla osób, które często organizują przyjęcia i spotkania ze znajomymi w swoim domu. Za sprawą kuchni z barkiem możliwe jest przygotowanie napojów w towarzystwie gości, bez konieczności przechodzenia do innego pomieszczenia.

Do tak zagospodarowanej wyspy idealnie sprawdzą się charakterystyczne wysokie krzesła barowe. Blat należy dopasować do stylistyki pozostałych elementów wystroju kuchni i salonu. Świetnie prezentują się m.in. eleganckie marmurowe egzemplarze.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii