wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaKuchnia i jadalniaKuchnia w stylu rustykalnym - sprawdź, jak jak ją urządzić krok po...

Kuchnia w stylu rustykalnym – sprawdź, jak jak ją urządzić krok po kroku

Styl skandynawski w kuchni, chociaż nadal modny po woli zaczyna ustępować ciemniejszym tonacjom, a ponadto innym stylom, które są równie przyjemne w odbiorze, aczkolwiek niech bardziej przaśne. Jednym z nich jest styl rustykalny. Na pewno skradnie on serca amatorów sielanki, przytulnego klimatu oraz przytulności. W rustykalnej kuchni pachnie wypiekami, suszonymi ziołami. Oko cieszą suszone zioła, drewno i tradycyjne elementy wystroju. Sprawdź, jak urządzić kuchnię na rustykalną modłę tak, aby poczuć się w niej zarówno swojsko, jak i funkcjonalnie.

Kilka słów o stylu rustykalnym

Z angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski” albo „swojski” – to właśnie im styl rustykalny zawdzięcza swoją nazwę. U nas kojarzy się on głównie z szlacheckimi dworkami, wystrojem rodem z dawnych lat, jednak cała istota stylu ukształtowała się za oceanem, a dokładnie w Stanach Zjednoczonych. Co jest w nim najważniejsze? Przede wszystkim naturalne tkaniny oraz materiały, wystawianie na pierwszy plan drewna i jego słojów, ale także spory ukłon w kierunku kamienia. Absolutnie szerokim łukiem należy natomiast omijać wszelkiej maści dodatki oraz meble, które wykonane zostały z pomocą tworzyw sztucznych. O ile oczywiście chcemy wtórować istocie tego stylu, a w zasadzie klasycznemu podejściu do niego. Niemniej pożądane są miedź, żelazo oraz ceramika. Ma być swojsko, przytulnie i z klasą.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

FRIDAY ? jeszcze bzowo, chyba ostatkowo z jego zapachem i kolorem. Teraz czekam juz na piwonie❣ Dalej popołudniami tworzę, chwytajac 2 sroki za ogon. Wczoraj mały lifting pokoju sypialnego u rodziców, spontaniczna decyzja i cześć mebli wyjechała ? Uświadomiłam tez sobie, ze w tym czasie majowym już dawno przesiadywalo się wieczorem w ogródkach starówki Poznania i cieszy mnie, ze być może znów wróci ten klimat ? . Tymczasem niech piątek zdalny szybko minie?? . . . #kuchniaikea #houselove #springdecor #kitchendetailes #huisje #wyspakuchenna #interiores #kitchenware #farmhouse #kitcheninterior #woodwall #spring #diningroom #openkitchen #bez #pinterest #rustickitchen #woodsandthites #lilac #cottageandfarm #coffetime #myinteriorvibe #dinningtable #tabledecor #ikeawnetrza #interior12follow #kök #bez #lilac

Post udostępniony przez ⒷⒺⒶⓉⒶ (@b_my_homedeco)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

roll up window for the kitchen #countrykitchen #kitchendesign #rustickitchen #rusticdecor #rollupwindow

Post udostępniony przez Country Corner (@my_country_corner)

Kuchnia w stylu rustykalnym – meble

Prekursorem stylu rustykalnego w meblarstwie było krzesło ogrodowe, za którego powstanie odpowiada Thomas Lee. Był to rok 1903, kiedy to stworzył je używając do tego zaledwie jednej deski. Krzesło zaś składało się z 11 elementów. Jego kształt przywodził na myśl błogi wypoczynek w letniskowym domku, bo właśnie temu miał służyć. Lee miał swój wspomniany domek w na zboczach amerykańskich gór Adirondack. I to ich nazwie owe krzesło zawdzięcza swoją.

Obecnie główną rolę w meblach kuchennych, które idealnie oddadzą charakter stylu rustykalnego powinno więc nadal odgrywać drewno. Stawiaj na jak najmniej pretensjonalne fronty, bez wszelkiej maści dekoracyjnych elementów, chociaż nie do końca jest to „zabronione”. Rustykalna stylistyka zostanie świetnie oddana, jeśli przedstawimy ją z pomocą kaszubskich czy też góralskich motywów (ogólnie ludowych). Mogą także wprowadzić się do niej żeliwne wykończenia. A co z kolorystyką mebli? Jeśli w kuchni ma się pojawić tonacja naturalnego drewna, wówczas warto postarać się o to, aby była surowa. Świetnie, jeśli utrzymana zostanie w klimacie naturalnych spękań oraz słojów. Największy efekt swojskości uzyskasz stawiając na jasne tonacje. Jeśli nie jesteś ich amatorem, możesz sięgnąć po bejcę. Dobrze sprawdzi się np. mahoń.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

FRIDAY ? jeszcze bzowo, chyba ostatkowo z jego zapachem i kolorem. Teraz czekam juz na piwonie❣ Dalej popołudniami tworzę, chwytajac 2 sroki za ogon. Wczoraj mały lifting pokoju sypialnego u rodziców, spontaniczna decyzja i cześć mebli wyjechała ? Uświadomiłam tez sobie, ze w tym czasie majowym już dawno przesiadywalo się wieczorem w ogródkach starówki Poznania i cieszy mnie, ze być może znów wróci ten klimat ? . Tymczasem niech piątek zdalny szybko minie?? . . . #kuchniaikea #houselove #springdecor #kitchendetailes #huisje #wyspakuchenna #interiores #kitchenware #farmhouse #kitcheninterior #woodwall #spring #diningroom #openkitchen #bez #pinterest #rustickitchen #woodsandthites #lilac #cottageandfarm #coffetime #myinteriorvibe #dinningtable #tabledecor #ikeawnetrza #interior12follow #kök #bez #lilac

Post udostępniony przez ⒷⒺⒶⓉⒶ (@b_my_homedeco)

Mamy także dobrą wiadomość do miłośników bieli, którzy nie wyobrażają sobie tego, aby nie było jej w kuchni, ale jednocześnie chcą, aby była urządzona w rustykalnym tonie. Spokojnie może pojawić się na frontach, ale wtedy trzeba zadbać o ich przełamanie i stylistyczny rustykalny must have, czyli – drewno. Drewniane blaty w zestawieniu z białymi frontami także mogą dać niebanalny klimat sielskości. W białej kuchni rustykalnej doskonale odnajdą się miedziane lub żeliwne dodatki. A może towarzystwo ludowego kredensu z przeszklonymi drzwiczkami? Będzie pięknie!

Jakie blaty kuchenne do stylu rustykalnego? To zależy. Warto iść w kierunku kamienia, albo znów drewna. Obie opcje są dobre, więc tutaj wiele zależy od indywidualnych preferencji i wygody. Kuchnia, to jednak nie tylko same meble. Klimat tworzą także wszelkiej maści elementy wykończeniowe. Wśród nich wymienić warto okna, drzwi, listwy etc. Rustykalny ton wprowadzą także belki sufitowe. Trzeba zadbać o to, aby wszystko to tworzyło jedną spójną stylistyczną całość.

Kolory w rustykalnej kuchni

Mówiliśmy już o bieli, jest jak najbardziej dopuszczalna, chociaż może nie do końca wysuwa się na pierwszy plan w zestawieniu z innymi kolorami, które powinny gościć w rustykalnej kuchni. Do niej powinny wprowadzić się naturalne materiały i drewno, jak już zresztą wspominaliśmy. Jeśli jednak kolor, to coś, bez czego nie wyobrażasz sobie swojego kuchennego anturażu, spokojnie możesz na niego postawić. Na jaki więc? Oprócz wspomnianej bieli rustykalne przestrzenie doskonale będą prezentowały się w towarzystwie między innymi kolorów ziemi. Świetnie jest wiec wybrać np. brązy, beże, żółcie. Niech będzie subtelnie, niech nie wysuwają się na pierwszy plan, a staną się tłem aranżacji. W palecie barw, która lubi się z rustykalnym klimatem znajduje się także błękit, a ponadto odcienie zieleni.

Jakie materiały do rustykalnej kuchni?

Sielska konwencja – to powinno przyświecać wszystkim, którzy chcą stać się posiadaczami rustykalnej kuchni. Tutaj znów trzeba powiedzieć o drewnie, ale nie można nie wspomnieć także o glinie, rattanie czy wiklinie, które wspaniale podkreślą taki dekoracyjny rustykalny anturaż. Co z armaturą? Niech także idzie w kierunku stylizowanej, także dobrze sprawdzi się między innymi: porcelanowy zlew, albo imitujący kamienne misy. Można także wprowadzić do wnętrza mosiężne krany. Będzie to naprawdę bardzo ciekawy rustykalny akcent, ale jednocześnie element, który nada pomieszczeniu charakteru. Nie zapomnij także o tkaninach, które przecież w większości kuchni się pojawiają, a na pewno w tych, które mają oddać charakter rustykalnego klimatu. Na co więc zwrócić uwagę? Spokojnie wybierz np. bieżniki, jakie wykańcza się barwnymi aplikacjami. Bardzo ciekawie będą prezentowały się również lniane zasłony w towarzystwie wełnianych poduch. Kroku może dotrzymać im wykonany na szydełku obrus. Słowem – wszystkie materiały, jakie wprowadzimy do kuchni powinny być jak najbardziej naturalne.

Rustykalna kuchnia – wykończenia

Oczywiście na pierwszym miejscu podium znów znajdziemy drewno, ale tuż za nim ustawia się w kolejce cegła, a także kamień. Jeśli więc rustykalna kuchnia, to spokojnie mogą się niej znaleźć kamienne kominki, ceglane filary czy też całe ściany. Cegła może pojawić się zarówno w rudym, jak i bielonym wydaniu. Jaka estetyka ścian? Przede wszystkim nierówna. Nie bój się chropowatych powierzchni, a także poprzecieranych. Z pomocą w osiągnięciu tego efektu przyjdą tynki, ale także płytki utrzymane w kolorach ziemi. Można także znaleźć w ofercie różnych producentów kafle z terakoty, albo też takie, które w bardzo efektowny sposób imitują kamienne klepiska.

Jakie dodatki do rustykalnej kuchni?

Sielskie dawne życie, jakie kiedyś toczyło się na polskich wsiach – taki obrazek powinieneś mieć przed oczami, kiedy myślisz o rustykalnym klimacie w swojej kuchni. Jakie więc dodatki się w niej sprawdzą? Wszelkiej maści, które powodują, że tego typu obrazki zaczynają być jak najbardziej realne. O jakich mowa? Na przykład o starym żelazku, albo kamionkowej beczce. A może emaliowane naczynia, albo też stara maselnica. Bardzo przyjemnie prezentuje się zawieszony na okapie czosnek, albo też imbryk imitujący mosiądz. Wszelkiej maści „babcine dodatki” będą także wskazywały na to, że styl rustykalny jest naprawdę przytulny i efektowny. Nie bójmy się ich. Postaw także na zioła. Te suszone mogą stać się towarzystwem dla czosnku, natomiast żywe warto posadzić najlepiej w dekoracyjnej, porcelanowej doniczce. Kuchnia rustykalna uwielbia także blask świec. Pięknie prezentować się będzie w szklanych słojach, albo też wekowych kagankach. Klimatu dodadzą również lampy naftowe.

Styl rustykalny, to przaśność, to często aż przesada w swojskich elementach, ale nie bójmy się jej. To właśnie ona nadaje wnętrzu tak wyjątkowy, niepowtarzalny i swojski klimat. Niech będzie przaśnie, przytulnie, z duszą. O to właśnie chodzi. Kuchnia ma być sercem domu, a w takiej stylistyce właśnie ma możliwość nim być.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii