Kuchnia i łazienka - inne niż wszystkie

Kuchnia i łazienka są pomieszczeniami o różnych przeznaczeniach. Wiele je dzieli, ale wbrew pozorom mają ze sobą dużo wspólnego. Możliwość zabrudzeń oraz wilgoć sprawiają, że pomieszczenia te wymagają zastosowania zupełnie innych materiałów niż w innych częściach mieszkania.

Kuchnia i łazienka - inne niż wszystkie

Zdecydowanie warto zadbać, aby ściany w obu pomieszczeniach były pokryte łatwo zmywalnym i odpornym na wilgoć materiałem. Obecnie odchodzi się od stosowania płytek ceramicznych w kuchni, chyba że pomieszczenie jest urządzone w stylu retro. Popularnym rozwiązaniem staje się użycie tzw. Lacobelu czyli szkła lakierowanego lub szkła hartowanego bardziej odpornego na uszkodzenia. Zastosowanie tych materiałów pozwala na uzyskanie jednorodnej i gładkiej powierzchni – mówi Anna Olszewska-Szymanowska, projektantka z poznańskiej pracowni Ajdija.

Farby akrylowe, lateksowe czy silikatowe są przeznaczone specjalnie do stosowania w kuchni oraz łazience. Niezbyt duża nasiąkliwość, niska podatność na zabrudzenia i porastanie pleśniami sprawia, że całkiem dobrze sprawdzają się w tych pomieszczeniach. Jednak w miejscach bezpośrednio narażonych na zamoczenie, lepiej położyć płytki ceramiczne lub gresowe.

Wodoodpornie

Wybierając materiał na podłogę kuchenną warto zwrócić uwagę na to, aby dobrać go odpowiednio do stopnia korzystania z tego pomieszczenia. W przypadku gdy często się z niego korzysta, na podłogę dobrze jest położyć wytrzymałe płytki gresowe. Nie poleca się jednak zbyt jasnych, ponieważ fugi w kuchni szybko ulegają zabrudzeniu, co przy jasnych płytkach będzie bardzo widoczne. Ostatnio popularne jest również stosowanie żywicy epoksydowej i poliuretanowej. Dodatkowo, aby zminimalizować ryzyko poślizgu, można wybrać materiały pokryte specjalnym impregnatem.

Kuchnia i łazienka - inne niż wszystkieKuchnia i łazienka - inne niż wszystkie

Odpowiednio wyposażyć

W kuchni dobrze sprawdzają się meble z frontami z lakierowanego MDFu w wersji matowej, półmatowej lub z wysokim połyskiem. Rozwiązaniem, który sprawdzi się w tym przypadku będzie również zastosowanie frontów fornirowanych naturalną okleiną drewnianą czy tańszego laminatu. Ten ostatni dostępny jest w wielu fakturach więc bez problemu można wybrać dobrze prezentujący się wzór. Meble łazienkowe z lakierowanego MDFu lub forniru naturalnego, szczególnie umywalkowe, dobrze jest wykonać na zamówienie.

Ważne jest aby zadbać o dokładne wykonanie mebla. W przeciwnym razie do płyty może dostać się wilgoć, która uszkodzi mebel – podkreśla Marina Suchorska z Ajdija.

Ważną kwestią jest również wybór blatów kuchennych. Ponieważ narażony jest on na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur  oraz środki chemiczne warto zainwestować w niego więcej pieniędzy i wybrać materiał o lepszej jakości.

Blat jest tą częścią wyposażenia, na której nie warto oszczędzać. Najlepszym rozwiązaniem jest kamień naturalny lub kompozyt, który powstaje ze zmielonej skały połączonej żywicą poliestrową albo akrylową. Są to materiały najtrwalsze i najlepiej się prezentujące. Dużym ich minusem jest niestety wysoka cena – mówi Suchorska.

W przypadku łazienki warto zwrócić uwagę na wybór ceramiki łazienkowej. Ta najbardziej popularna – biała – estetycznie wygląda i jest trwała. Nie jest ona jedyną możliwością. W łazience można zainstalować umywalkę z hartowanego szkła, stali nierdzewnej, konglomeratu, marmuru, a nawet drewna. Niektóre z tych rozwiązań są drogie, ale wspaniale się prezentują i mogą być oryginalnym dodatkiem do każdej łazienki.

Obecnie modne są umywalki montowane na blacie np. drewnianym lub kamiennym, pod którym dodatkowo znajdują się szuflady. Przy wyborze umywalki warto zwrócić uwagę również na to, czy jej kształt pozwala na swobodne spływanie wody oraz czy nie jest ona zbyt płytka – w tym przypadku łatwo będzie mogło dojść do rozchlapania wody.

Drewno, które się nie wypacza

Materiałem, który nada wnętrzu charakteru będzie z pewnością drewno. W tym przypadku warto pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach.

Nie polecam stosowania drewnianych blatów do kuchni. Mimo tego, że na rynku istnieje wiele preparatów do impregnacji, częste gotowanie i tak sprawi, że drewniany blat będzie się niszczył. W przypadku podłogi kuchennej nie ma szczególnych przeciwwskazań do zastosowania drewna. Jeżeli drewnianą podłogę chcemy położyć w łazience, najlepiej jest użyć drewna egzotycznego jak np. teak – zaznacza Olszewska-Szymanowska.

Dodatkowo drewno warto zabezpieczyć specjalistycznym lakierem i szczelnie skleić deski lub panele, aby nie dostawała się pomiędzy nie woda.

Ostatnie pociągnięcie

Wybór odpowiedniej kolorystyki wnętrz jest przysłowiową kropką nad „i”.

Ponieważ obecnie często tworzy się otwarte kuchnie warto zwrócić uwagę na to, czy integruje się ona z otoczeniem i tworzy spójną całość. Dlatego dobrze jest wybrać kolorystykę, która pasuje do klasycznych rozwiązań i nie rzuca się w oczy – mówi Olszewska-Szymanowska.

Dla przykładu dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie białych frontów połączonych z szarym lub czarnym blatem kompozytowym lub z naturalnego kamienia. W przypadku łazienki jedynym ograniczeniem będzie własny gust oraz rozmiar pomieszczenia. Warto mieć na uwadze fakt, że dzięki jaśniejszym barwom można optycznie powiększyć małą łazienkę.

Do łazienki i kuchni najlepiej jest wybierać proste dodatki tak, aby zachować funkcjonalność tych pomieszczeń. Dlatego w przypadku kuchni dobrym wyborem będzie oryginalna misa lub designerski stojak na wino. Do łazienki odpowiedni będzie grzejnik z oryginalnym wzorem lub bambus w przezroczystym wazonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here