czwartek, 9 lutego, 2023
Strona głównaSypialniaKolory do sypialni feng shui - na jakie postawić i jak urządzić...

Kolory do sypialni feng shui – na jakie postawić i jak urządzić pomieszczenie?

Według naukowców to nie długość snu, ale jego komfort jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dlatego zadbajmy o to, w jakich warunkach śpimy – i nie chodzi tylko o właściwy wybór materaca czy oświetlenie, ale również ustawienie łóżka. Pomocne w tej kwestii mogą okazać się zasady feng shui.

Założeniem feng shui jest prawidłowe ukierunkowanie przepływu energii znajdującej się w domu. A ta krążąca po sypialni, jest według tej starożytnej chińskiej filozofii, najważniejsza. To właśnie sypialnia kumuluje pozytywną energię chi i wycisza umysł po całym dniu pracy. Ale, żeby móc wypracować taki spokojny sen, trzeba poświęcić mu trochę czasu. Warto o to zadbać, bo nawet najmniejsze zmiany potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Kolory do sypialni feng shui, a łóżko

Jakie powinno być łóżko w sypialni? Powinno być przede wszystkim nowe. Mebel, który był już przez kogoś użytkowany kumuluje obcą, czasami negatywną energię.

Łóżkiem nie może być składana sofa bądź wersalka. Meble te symbolizują bowiem pośpiech oraz chwilowość, a to nie służy poczuciu stałości, a przede wszystkim wypoczynkowi.

Najlepiej jeśli łóżko w sypialni jest drewniane. Nie powinno być kombinacją dwóch, zestawianych ze sobą mniejszych łóżek. To nie sprzyja stałości związku śpiących ze sobą osób.

Ważny jest też kierunek ustawienia łóżka. Powinno no stać w strategicznym miejscu – musi być z niego widać drzwi sypialni oraz cały układ tego pomieszczenia. Wezgłowie powinno znajdować się wzdłuż ściany (nie bokiem) a nogi muszą być skierowane w stronę drzwi.

Łóżko nie powinno stać na linii drzwi-okno, bo powstający w tym miejscu przeciąg może utrudniać spokojny sen ani tym bardziej pod oknem czy na ścianie, na której znajdują się drzwi.

Sypialnia feng shui jak zrobić – materac ma znaczenie 

Dobry materac powinien być wykonany z naturalnych surowców. Sztuczne mają zbyt duży ładunek elektrostatyczny, co nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Ale niezależnie od tego, jaki materac wybierzemy ważna jest wygoda. Bo to komfort snu, jaki zapewnia dobry produkt, czyli na przykład to, w jakiej linii leży na nim kręgosłup, ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy w ciągu dnia. Zatem idealny materac powinien być wytrzymały na odkształcenia, ekologiczny i wygodny.

Warto dodać, że filozofia feng shui zaleca, aby na łóżku małżeńskim para spała na jednym materacu.

kolory do sypialni feng shui

Kolory sypialni feng shui – przestrzeń wokół łóżka

W aranżacji sypialni oprócz łóżka ważne jest także to, co wisi na ścianie znajdującej się za nim. Według zasad feng shui z sypialni należy wyeliminować lustra, telewizory, obrazy, lampy czy sprzęt sportowy. Lustro pobudza naszą namiętność, ale według Chińczyków tafla lustra czy ekran telewizora odbijają dobrą energię chi. Jest ona z natury bardzo żywotna i gdy tylko napotyka na swojej drodze tak śliską taflę jak szkło, staje się jeszcze bardziej „żywa”. W efekcie może nie sprzyjać wyciszeniu, za to skutkować bezsennością.

Kolory sypialni feng shui – ściany

Nie bez znaczenia w filozofii feng shui ważny jest kolor ścian. Ściany nie powinny mieć wyraźnych, dużych wzorów i powinny mieć jasne, stonowane barwy sprzyjające wypoczynkowi. Najlepszym wyborem będą kolory ziemi: kawa z mlekiem, beż, piaskowy, morelowy, niebieski czy zielony. Ten ostatni, ze względu na jego „zdrowotne” właściwości, idealny jest dla powracających do zdrowia rekonwalescentów.

Kolor sypialni według feng shui – a czego w sypialni „powinno zabraknąć”?

Kolor sypialni według feng shui – a czego w sypialni „powinno zabraknąć”?
W sypialni nie powinno się znaleźć biurko z komputerem, telewizor czy sprzęt sportowy. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym chcemy wypocząć, a nie pracować na drugim etacie. Spokojny sen zapewni również usunięcie roślin z sypialni, które w nocy produkują dwutlenek węgla.

Pozbądźmy się również z sypialni akwarium. Woda według feng shui tłumi uczucie panujące między kochankami i powoduje problemy z zasypianiem. Przed snem warto również zamknąć szafę, pozamykać szuflady, sprzątnąć brudne rzeczy – porządek w sypialni to gwarancja spokojnego snu.

I na koniec pamiętajmy, by przed snem dokładnie zamknąć nie tylko szafę, ale też powsuwać na miejsce szuflady w szafkach nocnych i zwyczajnie sypialnię posprzątać: brudne rzeczy włożyć do kosza na pranie i przetrzeć zakurzone parapety. Porządek w tym pokoju to po prostu gwarancja spokojnego snu.

Sypialnia to enklawa w domu. Jest odskocznią od codzienności, miejscem, gdzie możemy i powinniśmy wypocząć po całym dniu pracy. Otoczmy się przedmiotami i wystrojem sprzyjającymi spokojnemu snu. Bo jak mawia – tym razem polskie – przysłowie: jak sobie pościelisz (i tym samym zaaranżujesz miejsce do wypoczynku), tak się wyśpisz.

źródło: Janpol

kolory do sypialni według feng shui

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii