jakie oświetlenie łazienkowe
hugohd.com

Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie do łazienki? Podpowiemy, jakie źródła światła będą najodpowiedniejsze i gdzie je zamontować.

jakie oświetlenie do łazienkiŁazienka to miejsce, w którym powinniśmy się relaksować. Dodatkowo stanowi przestrzeń codziennej toalety, do której możemy zaliczyć zabiegi kosmetyczne, higieniczne i upiększające. Dlatego dobre jej oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Tym bardziej, że potrafi ono świetnie zaakcentować fakturę i kolorystykę płytek oraz wprowadzić wyjątkowy klimat do pokoju kąpielowego.

Jakie oświetlenie do łazienki – punkty świetlne

wybieramy oświetlenie do łazienki
kichler.com

Bardzo ważną sprawą jest, aby w łazience znajdowało się kilka punktów świetlnych. W ubiegłym stuleciu najczęściej tego typu pomieszczenia miały tylko jedno, górne źródło światła. Dziś to już przeszłość – nowoczesne łazienki oprócz oświetlenia na suficie, posiadają punkty świetlne przy lustrze, często również w pobliżu wanny.

Jakie oświetlenie do łazienki – natężenie światła

jak oświetlić łazienkę
medium.com

Świetnym pomysłem jest dobranie w łazience światła, którego natężenie można regulować. Lepszym pomysłem jest zaprojektowanie kilku jego źródeł, niż zamontowanie jednej bardzo mocnej żarówki. Przyjmuje się, że łazienka o metrażu 6 metrów kwadratowych powinna być oświetlona światłem o łącznej mocy 75 W. Oświetlenie na suficie powinno równomiernie oświetlać wszystkie powierzchnie, bez zbędnych cieni.

czym oświetlić łazienkę
medium.com

Najmocniejsza żarówka musi świecić nad lustrem (około 60 W), ale powinna emitować ona rozproszone, nie rażące w oczy światło – tutaj warto pokusić się o oprawy oświetleniowe z mlecznymi kloszami lub przesłonami, poprawiajcie stopień rozproszenia światła, które jest emitowane przez lampę.

oswietlenie lazienkowe
bathroom lighting

Nad lustrem nie poleca się montowania halogenów, gdyż powodują powstawanie cieni na twarzy, co utrudnia zrobienie dobrego makijażu. We wnękach, półkach czy pobliżu wanny warto zamontować oświetlenie relaksujące – dlatego powinno mieć ono barwę ciepłą i nie może oślepiać kąpiącej się osoby. Dlatego tutaj najczęściej stosuje się ledy, również kolorowe. Taki detal wspaniale wyeksponuje estetyczne elementy łazienki i samo w sobie będzie piękną dekoracją.

Oświetlenie do łazienki – przede wszystkim bezpieczeństwo

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym znajdują się źródła wody, często jest ich kilka w małej przestrzeni. Dodatkowo to miejsce, gdzie w większej ilości znajduje się para wodna. Dlatego trzeba sięgnąć po oprawy oświetleniowe o odpowiednich parametrach szczelności (nie mniejszych niż IP44) i zasilane napięciem 12 V. – zwłaszcza w pobliżu wanny czy prysznica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here