Świeże młode warzywa we własnym ogródku to marzenie niejednej osoby. Wbrew pozorom stworzenie takiego miejsca wcale nie musi być trudne. Jednak ważne jest jego prawidłowe zaplanowanie, ponieważ ma ono wpływ na jakość i wielkość plonów. W jaki sposób można zaplanować ogród warzywny? Podpowiadamy.
O czym należy pamiętać podczas projektowania ogrodu warzywnego?
Chociaż stworzenie ogrodu warzywnego wcale nie musi być trudne, to jednak należy pamiętać o kilku zasadach, aby osiągnąć jak najwyższe plony przy jak najmniejszym nakładzie pracy.
Z tego powodu należy pamiętać o wyborze odpowiedniego stanowiska dla roślin. Każda z nich ma swoje indywidualne wymagania, to znaczy preferuje miejsca nasłonecznione, zacienione czy też osłonięte przed wiatrem. Dodatkowo ogromny wpływ na plony ma jakość gleby. Jeżeli będzie piaszczysta lub gliniasta, uboga w składniki odżywcze, wówczas najprawdopodobniej nic na niej nie wyrośnie.
Dlatego też należy pamiętać, że warzywa potrzebują w okresie intensywnego wzrostu dostępu do składników odżywczych, czyli właściwego nawożenia. Jeżeli nie będę miały ich dostarczanych w odpowiedniej ilości, wówczas nie urosną lub będą bardzo niewielkie.
Dodatkowo planując ogród warzywny, warto wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu. Miejsce to powinno być zlokalizowane tak, abyśmy swobodnie mogli do niego dochodzić z każdej strony. Z kolei woda po podlaniu gleby nie może ani zbyt szybko odparować, ani dłużej zalegać, dlatego też grządki na pochyłym zboczu czy w zagłębieniach nie są najlepszym pomysłem. Warto w tym celu wydzielić kilka metrów kwadratowych w takiej części ogrodu, która znajduje się na w miarę równym terenie.
Osoby, które mieszkają w okolicy ruchliwych ulic lub zakładów przemysłowych, powinny sprawdzić jakość gleby, ponieważ mogą znajdować się w niej różnego rodzaju metale ciężkie i inne szkodliwe substancje, które warzywo posadzone w takiej ziemi chłonie. Jeżeli okaże się, że gleba i powietrze naszej okolicy są mocno zanieczyszczone lepiej zrezygnować z tworzenia ogródka warzywnego. Dlatego w bliskim sąsiedztwie przemysłu warto wykonać analizę ziemi w profesjonalnym laboratorium analitycznym.
Co zasadzić w ogrodzie warzywnym?
W ogrodzie warzywnym warto zasadzić takie rośliny, które rosną w naszym klimacie. Do najczęściej wybieranych należy:
- marchew — należy siać od marca do maja a zbierać od czerwca do jesieni,
- pietruszka — należy siać od marca do kwietnia i zbierać od jesieni,
- burak — siać od kwietnia do czerwca i zbierać od czerwca do jesieni,
- ziemniak — sadzić w kwietniu i zbierać od lata do jesieni,
- seler — należy siać pod szkłem w marcu, a następnie przesadzić do gruntu po ostatnich mrozach, zbierać od jesieni,
- rzodkiewka — siać w kwietniu lub w sierpniu, a zbierać od wiosny.
Wśród warzyw, które łatwo zasadzić swoim w ogrodzie warzywnym można wymienić też sałatę, szpinak, koperek i pomidory. Dodatkowo warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki warzyw mogą przebywać w swoim sąsiedztwie, ponieważ część z nich może wpływać wzajemnie na siebie negatywnie lub pozytywnie.
Dlatego warto pamiętać, że obok siebie można zasadzić na przykład pietruszkę i pomidory lub ziemniaki i kapustę, a także marchew i sałatę oraz cebulę i fasolę. Najlepiej w tym celu wykorzystać metodę współrzędnej uprawy warzyw. Oznacza to, że gatunki w jednej grządce pozytywnie na siebie oddziałują. Jest to też sposób na zapobieganie chorom roślin i ochrony przed szkodnikami i chwastami.
Zakładamy ogródek warzywny — najważniejsze zasady
Kiedy już zdecydujemy się na określoną lokalizację i gatunki warzyw w naszym ogródku, warto podczas sadzenia zwrócić uwagę na to, aby rośliny wyższe umieścić z tyłu, na przykład przy płocie lub pod ścianą, aby nie zasłaniały światła tym niższym.
Dodatkowo należy wydzielić ścieżki, aby zapewnić sobie jak najlepszy dostęp do grządek w celu ich pielęgnacji i podlewania. Sama grządka powinna mieć szerokość 120 cm, z kolei ścieżka 30 cm. Dodatkowo warto wydzielić osobne miejsce dla warzyw wieloletnich takich jak cebula, szczypiorek, szczaw czy rabarbar.
Warto zaplanować następstwo nasadzeń, aby maksymalnie wykorzystać potencjał swojego warzywnika. Z tego powodu na przykład po sałacie lub rzodkiewce można posiać łubin, który jest naturalnym nawozem. Z kolei po zebraniu nowalijek można w tym miejscu włożyć sadzonki papryki lub pomidorów bądź ogórki. Dodatkowo te warzywa, które szybko rosną takie jak koper czy sałata warto wysiewać na działce sukcesywnie.
Należy również zwrócić uwagę na warunki klimatyczne, które panują w danym regionie, ponieważ to one mają duży wpływ na wzrost i rozwój warzyw. Jeżeli mieszkamy na terenie o łagodniejszym klimacie, możemy posadzić tam na przykład paprykę. Z kolei jeśli w naszej okolicy mikroklimat jest ostry, wówczas lista gatunków, które można posiać w takim miejscu, nieco się zawęża.
Jeżeli jednak koniecznie chcemy wysiać warzywa, które potrzebują łagodniejszego klimatu, możemy zasadzić je pod osłonami w tunelach lub szklarniach. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie żywopłotu zasadzonego wokół ogrodu warzywnego, który osłoni rośliny od wiatru i zmodyfikuje mikroklimat na naszą korzyść.