Jesień to czas, w którym ogrodnicy nie odpoczywają. Na zewnątrz czekają prace pielęgnacyjne i porządkowe. Chociaż rośliny przechodzą powoli w stan spoczynku, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie do zimy. Niewłaściwe nawożenie czy przycinanie może im zaszkodzić, dlatego ważne jest unikanie tych błędów i wykonywanie niezbędnych czynności, aby ogród mógł odrodzić się pełen życia wiosną. Jak zatem przygotować ogród przed nadchodzącymi mrozami? Odpowiedź na to pytanie w artykule poniżej.
Podlewanie roślin w jesiennym ogrodzie – dlaczego warto?
Jeśli jesienią przyroda nie dostarcza wystarczającej ilości wody dla naszego ogrodu, zwłaszcza dla świeżo posadzonych drzew i krzewów (które możemy sadzić do połowy listopada), konieczne jest regularne podlewanie. Nawet starsze i głęboko zakorzenione rośliny wyciągną wodę z głębszych warstw gleby, ale warto także dokładnie je podlać.
Rośliny zimozielone, takie jak różaneczniki, azalie, bukszpany i pierisy, wymagają systematycznego podlewania jesienią. Potrzebują one zwiększyć swoje zasoby wody, ponieważ będą rosnąć także zimą, szczególnie w okresie występujących mrozów i wiatrów, które mogą przesuszyć glebę. Nawet podczas okresowych odwilży, warto podlewać rośliny zimozielone, aby uzupełnić ewentualne niedobory wody w ich tkankach. Ponadto konieczne jest także przygotowanie odpowiedniego nawozu, który zabezpieczy rośliny i ozdobne rabaty przed wysuszeniem. Możemy również zabezpieczyć krzewy wrażliwe na mróz mieszanką kory, kompostu, a nawet chwastów. Dobrze nada się również agrowłóknina oraz słoma, szczególnie wtedy, jeśli hodujemy hortensję bądź jednoroczne rośliny. Dzięki temu mamy pewność, że ogród nie przemarznie.
Jak przygotować trawnik na nadejście zimy?
Z trawnika należy usunąć resztki świeżo skoszonej trawy, zwanej filcem, liście i szyszki, aby uniknąć rozwoju pleśni pośniegowej, która może wystąpić, jeśli te pozostałości zostaną zakryte przez warstwę śniegu i ograniczą dopływ tlenu do murawy. Najlepszym narzędziem do tego celu są sprężyste grabie. Na większych trawnikach prace można przyspieszyć, używając elektrycznego lub spalinowego odkurzacza do liści, wyposażonego w worek do zbierania liści i funkcję rozdrabniania. Większość modeli oferuje zarówno możliwość zasysania, jak i zdmuchiwania liści. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być pewni, że nasz zielony ogródek będzie gotowy na przyjęcie pierwszego białego puchu.
W miarę wzrostu trawy, należy ją regularnie kosić. Ostatnie przycinanie zwykle przypada na drugą połowę października – choć czasem może być wykonane w listopadzie. Ważne jest, aby trawa miała długość około 4 cm w okresie zimy. Zbyt krótkie źdźbła mogą zmarznąć, a także nie zdążą zgromadzić wystarczającej ilości składników pokarmowych, które są potrzebne do wznowienia wzrostu wiosną. Zbyt długa trawa może się położyć pod ciężarem śniegu i zacząć gnić, szczególnie gdy pokrywa śnieżna utrzymuje się przez długi czas. Jeśli trawnik jest zbito, warto przeprowadzić jesienne aeracje, przekłuwając podłoże widłami lub używając aeratora elektrycznego. W przypadku braku deszczu, warto podlać trawnik przed nadejściem mrozów. Gdy już spadnie śnieg, należy unikać deptania trawy i tworzenia na niej pryzm z białego puchu.
Jesienne prace w ogrodzie – jak zadbać o oczko wodne?
W przypadku małych oczek wodnych o powierzchni do 15 m2 i głębokości mniejszej niż 1 m zaleca się całkowite opróżnienie wody, przeniesienie ryb i roślin do pojemników z wodą umieszczonych w chłodnym pomieszczeniu. Natomiast większe zbiorniki nie muszą być opróżniane przed zimą, ponieważ krajowe gatunki ryb bez problemu przetrwają w nich zimę. W okresie jesieni należy ograniczyć ilość pokarmu dla ryb, a gdy temperatura wody spadnie poniżej 10°C, należy zaprzestać karmienia, ponieważ ryby wtedy przechodzą w stan odrętwienia.
Większość roślin posadzonych w oczkach wodnych w przydomowych ogrodach jest odporna na mróz. Wyjątkiem są hiacynt wodny, pistia i salwinia pływająca, które powinny być przeniesione do akwarium umieszczonego w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 18°C. Pompę zanurzeniową oraz pozostały sprzęt, takie jak filtry, lampy UV i oświetleniowe, oraz fontanny, pozostawia się w zbiorniku tylko wtedy, gdy jest na tyle głęboki, że woda w nim nie zamarza całkowicie.
Aby zapewnić rybom odpowiednią ilość tlenu w zimie, ważne jest, aby lód nie pokrył całej powierzchni stawu. Można temu zapobiec, umieszczając na wodzie styropianowy pływak lub specjalną grzałkę, zanim woda zamarznie. Na brzegach zbiornika warto pozostawić roślinność taką jak sitowie, pałka wodna lub trzcina, ponieważ woda wokół nich zamarza trudniej, co zapewnia dostęp do tlenu dla ryb nawet podczas zimy.
Tego typu wskazówki mogą w łatwy sposób zabezpieczyć ogród przed zimą. Musimy jednak pamiętać, że konieczna jest regularność – co roku warto przyłożyć się do obcięcia trawy, suchych gałęzi czy pozbierania liści z trawnika. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok.