sobota, 7 września, 2024
Strona głównaPorady5 sposobów na sierść na kanapie. Jak pozbyć się sierści kota i...

5 sposobów na sierść na kanapie. Jak pozbyć się sierści kota i psa?

Wszechobecna sierść w domu to problem prawie każdego właściciela czworonoga. Można ją znaleźć w zasadzie wszędzie – na dywanach, podłodze czy pościeli. Szczególnie kłopotliwa okazuje sierść na kanapie, która przyczepia się do ubrań każdego, kto na niej usiądzie. Jak się z nią uporać? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek!

Wszechobecna sierść pupila – jak sobie z nią poradzić?

Sierść ukochanego psa lub kota można nazwać wszędobylskim, niechcianym gościem. Przywiera do praktycznie wszystkich materiałów, włącznie z ubraniami, dlatego może uprzykrzać życie nie tylko domownikom, ale i gościom w domu właściciela pupila.

Nie ma sposobu na to, aby całkowicie się jej pozbyć, dlatego właściciele zwierząt muszą liczyć się z mniejszą lub większą ilością futerka na elementach wyposażenia. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą skutecznie pozbyć się sierści z ulubionej kanapy i cieszyć się czystym, higienicznym wnętrzem.

Sposoby na sierść na kanapie i nie tylko

Przede wszystkim właściciele zwierząt, które regularnie gubią swoją sierść, powinni mieć na uwadze ten fakt już w momencie doboru mebli i tekstyliów. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zakup narożnika wykończonego takim materiałem, który nie przyciąga sierści jak magnes.

Zamiast egzemplarzy z gęstymi grubymi włóknami warto więc wybierać sofy obite materiałem o całkowicie gładkiej strukturze, który nie jest podatny na przyleganie kłaków, a dodatkowo stosunkowo łatwo go wyczyścić.

Co więcej, na rynku dostępne są modele narożników z materiałów odpornych na zarysowania pazurami. Pokrywa się je specjalną warstwą ochronną, która zapobiega zniszczeniom, a także powstawaniu plam i osadzaniu się zabrudzeń.

Jednak jeśli pupil stał się członkiem rodziny już po umeblowaniu mieszkania lub domu, kluczem do redukcji sierści na kanapie i wszelkich innych miejscach jest zastosowanie się do kilku wskazówek, które przedstawiamy poniżej.

Regularne odkurzanie i wyczesywanie pupila

Przede wszystkim każdy miłośnik czworonogów powinien dbać o regularne wyczesywanie sierści psa lub kota. Oczywiście pielęgnację, w tym częstotliwość czesania należy dostosować do potrzeb zwierzęcia.

Wystarczy chwila, aby sierść z podłogi czy dywanu znalazła się na kanapie albo ubraniach. Z tego względu kolejną istotną kwestią jest stosunkowo częste oraz regularne odkurzanie i czyszczenie powierzchni w domu.

Warto wyposażyć się w tym celu w odkurzacz z wymiennymi końcówkami, które można dopasować zarówno do mebli, jak i tekstyliów. Pozwolą one dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i zminimalizować gromadzenie się kłaków.

Specjalne pokrowce

Właściciele czworonogów mogą także rozważyć zakup specjalnych pokrowców. W sklepach dostępne są narzuty i ochraniacze na kanapy, które dodatkowo są wodoodporne. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie mebli w czystości. Pokrowiec można w łatwy sposób zdjąć, a po mechanicznym usunięciu sierści wyprać w pralce. 

Czyszczenie gumową rękawicą

Do oczyszczania materiałów z sierści sprawdzi się również gumowa rękawica, którą można znaleźć w praktycznie każdym domu. Wystarczy założyć ją na dłonie, zwilżyć niewielką ilością wody, a następnie starannie przesuwać rękawicę po powierzchni kanapy.

Wykorzystanie ściereczek z mikrofibry

Wiadomo, że ściereczki z mikrofibry świetnie sprawdzają się do usuwania kurzu, czyszczenia luster czy ekranów. Okazuje się również, że po zwilżeniu samą wodą skutecznie wyłapują sierść przyczepioną do kanapy. Przed czyszczeniem sofy ściereczką można ją także wyczesać przy użyciu specjalnej gumowej szczotki, która pomoże wstępnie pozbyć się części zgubionej przez pupila sierści.

Czyszczenie kanapy rolką do ubrań

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do czyszczenia kanapy wykorzystać rolkę do ubrań. Sprawdzi się w szczególności do materiałów o gładkiej powierzchni, ale jest skuteczna również w przypadku tekstyliów o niejednorodnej strukturze.

Czyste i przyjemne wnętrza oraz towarzystwo ukochanego pupila to perspektywy, które absolutnie nie muszą się wykluczać. Należy jednak pamiętać, że walka z sierścią psa lub kota na domowym wyposażeniu to proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii