Zawilgocone ściany wyglądają bardzo nieestetycznie, szpecąc budynek i sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów. Niestety to częsty problem, który może wystąpić nie tylko w starym budownictwie, ale i nowych domach. Pytanie, jak można osuszyć mury bez konieczności naruszania konstrukcji budynku?

Wykonanie od nowa czy odtworzenie izolacji poziomej w przypadku wystąpienia problemu z zawilgoconymi ścianami jest łatwe i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy ani profesjonalnych narzędzi. Nie warto ignorować tego problemu, ponieważ takie mury są bardzo osłabione, sprzyjając rozwojowi pleśni oraz grzybów.
Poznaj trzy przyczyny zawilgocenia murów:
1. Brak izolacji poziomej lub jej degradacja
2. Błędy wykonawcze popełnione na etapie budowy
3. Czynniki atmosferyczne: opady, zalegająca i podciągana kapilarnie woda oraz wilgoć (higroskopijna i kondensacyjna)
Jak osuszyć zawilgocone mury?
Jedną ze skuteczniejszych metod jest tzw. iniekcja, która polega na wstrzykiwaniu specjalnego płynu w głąb muru. Taki płyn iniekcyjny w kontakcie z wodą oraz innymi związkami krystalizuje, a przez to zamyka kapilary i blokuje podciąganie wilgoci będącej główną przyczyną powstawania wykwitów na murach.
Co potrzebujesz do osuszenia murów metodą iniekcji?
– szczotka druciana (do oczyszczenia muru)
– zaprawa uszczelniająca (do wypełnienia ubytków)
– lejki do aplikacji płynu iniekcyjnego
– płyn do iniekcji
– opcjonalnie: środek przeciw wykwitom i wilgoci
Osuszanie murów – poradnik krok po kroku
Krok pierwszy to przygotowanie podłoża. Jeżeli tynki i powłoki malarskie są przemoczone, musisz skuć je na wysokości 50-80 cm powyżej widocznej granicy zawilgocenia, a jeżeli spoiny są uszkodzone – należy je usunąć do głębokości przynajmniej 2 cm, a następnie wypełnić odpowiednią zaprawą wyrównującą. Poza tym mur musi być czysty (ewentualne zabrudzenia usuń za pomocą szczotki drucianej).

Drugim krokiem jest nawiercenie otworów, do których będzie aplikowany płyn iniekcyjny. Powinny mieć rozstaw ok. 10-13 cm, średnicę od 8 do 14 mm oraz głębokość na ok. 75% grubości muru. Poza tym trzeba je wykonać minimum 10 cm nad poziomem uszkodzonej izolacji poziomej, wwiercając się pod kątem od 30 do 45 st. Linia otworów musi przecinać najlepiej dwie spoiny poziome. Odległość granicznych otworów od końca muru powinna wynosić nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 cm.

Pamiętaj, że w przypadku dużego zawilgocenia warto wykonać drugi rząd otworów, które należy umieścić 10 cm powyżej pierwszego rzędu (naprzemiennie w stosunku do wcześniej wywierconych).

Trzecim krokiem jest aplikacja płynu iniekcyjnego. Aby zabezpieczyć płyn przed wyciekiem, końcówki lejków warto uszczelnić za pomocą masy akrylowej lub kleju montażowego. Pamiętajmy, że w zależności od rodzaju muru, jego grubości oraz stopnia zawilgocenia płyn schodzi do muru przez maksymalnie 48 godzin, dlatego ważna jest stała obserwacja i systematyczne uzupełnianie braków do poziomu połowy leja.

WAŻNE! Wykonując izolację poziomą w murze należy pamiętać, aby temperatura podłoża i otoczenia nie była niższa niż +5 st. C.
Ostatnim, czwartym krokiem jest wypełnienie otworów po iniekcji, co możemy zrobić po upływie ok. 3 tygodni. Wcześniej należy zostawić nieosłonięty mur, aby umożliwić odparowanie nagromadzonej wilgoci. Po tym czasie nawiercone otwory można wypełnić odpowiednią zaprawą uszczelniającą o konsystencji szlamowej. Dodatkowo ścianę warto zabezpieczyć przy pomocy środka przeciw wykwitom i wilgoci.

W przypadku pojawienia się wykwitów na murach, nie warto zwlekać z wykonaniem niezbędnych prac naprawczych. Im dłużej będziemy czekać, tym proces degradacji muru będzie większy, a co a tym idzie trudniejsza i bardziej kosztowna walka ze skutkami nagromadzonej wilgoci.

Marka ULTRAMENT należy do niemieckiej firmy MC-Bauchemie. To światowy lider w zakresie produkcji chemii budowlanej przeznaczonej do ochrony powierzchni narażonych na działanie wody i wilgoci. W Polsce obecna jest już od ponad 20 lat.