środa, 24 listopada, 2021
Strona głównaKuchnia i jadalniaIkony designu: 7 popularnych i najczęściej powielanych krzeseł do jadalni

Ikony designu: 7 popularnych i najczęściej powielanych krzeseł do jadalni

Znane, popularne i powielane do dnia dzisiejszego krzesła zaprojektowane zostały ponad 60 lat temu. Czasami wręcz nie wiemy, że mamy w domu choćby imitację jednego z tych kultowych krzeseł.

O popularności i ponadczasowości wzorów, które niżej prezentujemy świadczy fakt, że są one powielane przez wielu innych producentów i sprzedawane masowo. Ich wspólną cechą jest ponadczasowość oraz to, że pasują do wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach – zarówno nowoczesnym, modernistycznym jak i skandynawskim.

1. 

Krzesła TOLIX

Metalowe krzesła Tolix

Projekt: Xavier Pauchard
Rok: 1934

Tolix to znana francuska marka produkująca meble od ponad 100 lat. Poszczycić się może ona kultowymi już produktami, choćby takimi jak krzesło Tolix.

Oryginalne krzesło Tolix kosztuje ok. 1200 zł (do kupienia m.in. w sklepie ploneres.pl), ale dostępne są o wiele tańsze ich imitacje – można je kupić już za ok. 300 zł.

>>> Więcej o krzesłach Tolix przeczytasz TUTAJ

2.

 SERIES 7 Chair

Krzesło SERIES 7 ze sklejki z metalowymi nogami

Projekt: Arne Jacobsen
Rok: 1955

To krzesło jest wątpienia bestsellerem, jeśli chodzi o krzesła do jadalni. Wykonane jest z laminowanego drewna i chromowanej stali.

Oryginalne krzesło Series 7 Chair kosztuje ok. 1600 zł (do kupienia m.in. w sklepie mootic.pl), ale dostępne są o wiele tańsze ich imitacje, które można kupić zaok. 200 zł – choćby w IKEA.

3.  EAMES DAW
Eames DAW - krzesła z tworzywa z drewnianymi nogami

Projekt: Charls i Ray Eames (małżeństwo)
Rok: 1950

Projekt krzesła Eeames DAW powstał specjalnie na konkurs „Low Cost Furniture” (Meble na każdą kieszeń), co obecnie  nie do końca ma przełożenie na realia, bo dzisiaj jest ono drogie.

Krzesło Eames DAW to połączenie plastikowego siedzika z drewnianymi nogami – początkowo były z włókna szklanego, obecnie jest to polipropylen.

Oryginalne „eamsy” kosztują ok. 1400 zł, a ich imitację na allegro.pl kupić można już za ok. 200 zł.

4. 

  BERTORIA Chair

Bertoria Chair - charakterystyczne druciane krzesła

Projekt: Harry Bertoria
Rok: 1952

Bertoia Chair to bardzo charakterystyczne krzesło wykonane z drutu. Jego zalety to niewielka wada i uniwersalność – pasuje praktycznie do każdego stylu, w którym wykończymy jadalnią.

Prawdopodobnie są bardzo wygodne 🙂

W Polsce krzesła Bertoia Chair nie cieszą się dużą popularnością. Oryginalne modele można kupić jedynie w zagranicznych sklepach. Na allegro.pl znaleźć można inspirowane tym wzorem krzesła za ok. 400 zł.

5.

CHERNER Chair

Cherner Chair - krzesła z formowanej sklejkiProjekt: Norman Cherner
Rok: 1958

Cherner Chair wykonane jest z formowanej sklejki. Mebel produkowany był do 1970 roku, a w 1999 roku wznowiono jego produkcję.

To krzesła, które trudno jest w Polsce kupić i szukać je trzeba raczej za granicą.

6.

TULIP Chair

Tulip Chair - miało służyć tylko do celów barowychProjekt: Eero Saarinen
Rok: 1955

Krzesło Tulip zaprojektowane zostało dla firmy Knoll w Nowym Jorku, produkującej modernistyczne meble. Miało być to tylko krzesło barowe, w którym wygodnie ogląda się mecze.

Dzisiaj Tulip Chair uważane jest za klasyk wzornictwa przemysłowego.

Krzesła, których wzornictwo nawiązuje do oryginalnych Tulip Chair kosztują ok. 500 zł.

7.

WISHBONE Chair

Projekt: Hans J. Wegner
Rok: 1949/1950

Krzesło Wishbone zaprojektowane zostało w 1949 r. i od 1950 jego produkcja odbywa się bez przerwy. Inspiracją tego wzoru były starożytne chińskie fotele.

Wishbone Chair ma charakterystyczny kształt litery Y oraz ręcznie tkane siedzisko.

Krzesła, których wzornictwo nawiązuje do oryginalnych można kupić w kilku polskich sklepach za ok. 600 zł.

RELATED ARTICLES

4 KOMENTARZE

  1. Nawet nie wiedziałam, że mam jedne z tych krzeseł w kuchni. Krzesła SERIES 7 Chair kupiłam przez przypadek w IKEI – niestety to tylko imitacja tych kultowych mebli, ale i tak wyglądają świetnie. Udało mi się jeszcze kupić je w promocyjnej cenie po 70 zł.

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii