piątek, 3 stycznia, 2025
Strona głównaPoradyZimowy ogród w mieszkaniu - sprawdź, jak zimą uprawiać zioła w doniczce...

Zimowy ogród w mieszkaniu – sprawdź, jak zimą uprawiać zioła w doniczce i warzywa

Jeśli lubicie przez cały rok mieć w domu świeże zioła i warzywa, jest to jak najbardziej możliwe, także zimą. Wystarczy stworzyć ogródek na parapecie okna. Sprawdźcie o czym musicie pamiętać, żeby cieszyć się długo ich smakiem i aromatem.

Zimą trudniej zdobyć świeże zioła, dlatego warto jest pomyśleć o ich uprawie w domu. Nie należy to co prawda do najłatwiejszych zadań, ale nikt nie powiedział,że nie jest ono do zrobienia. Będą one świetną alternatywą dla ziół kupionych w marketach. Mowa nie tylko o ich cudownym zapachu, ale także smaku.

Zimowy ogród w domu: jak uprawiać zioła i warzywa?

Jeśli chcecie uprawiać zioła, najlepiej udać się po ich sadzonki do ogrodnika. Te, które dostępne są w marketach, są hodowane w dość szczególnych warunkach, których na próżno szukać w domowych.

Pamiętajcie o tym, żeby przygotować rozsadę już pod koniec lata. Przydadzą się do tego niskie i szerokie skrzyneczki, w których następnie wysiejecie nasiona. Do pojemników docelowych przesadzicie je wówczas, gdy otrzymacie siewki. Musicie pamiętać o żyznej ziemi, a przy tym lekkiej i przede wszystkim – przepuszczalnej. Taka sprawi, że woda nie będzie zalegała wokół korzeni.

Zimowa uprawa ziół w doniczkach – podstawy pielęgnacji

Pamiętajcie o tym, że musicie zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła. W tym celu ustawcie doniczki z warzywami oraz ziołami na parapecie, do którego dochodzi w ciągu dnia najwięcej światła. Kolejna ważna kwestia, to systematyczne podlewanie. Podłoże musi być wilgotne, a nie sprzyjają temu zimowe warunki panujące w mieszkaniach. Zwykle jest w nim sucho, z racji ogrzewania, co sprzyja wysychaniu ziemi. Ta powinna być zawsze lekko wilgotna lecz pod żadnym pozorem mokra. Jeśli do tego dojdzie, rośliny po prostu mogą zgnić.

Zioła w domu – jakie?

Zimowy ogródek w mieszkaniu, to przede wszystkim uprawa rozmarynu, melisy, mięty czy kolendry. W domowych warunkach dobrze czuje się również mięta. Nieco gorzej poradzi sobie bazylia lub tymianek. Możemy także spróbować hodować warzywa, a w tym szczypior, cebulę czy też pietruszkę naciową.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii