Niektórzy projektują swoje wnętrza w nurcie pochodzącego ze starożytnych Chin feng shui, podczas gdy inni stawiają na zasady indyjskiego vastu Shastra. Obie metody sprzyjają przepływom dobrej energii i wpływają na harmonię życia domowników. Jak dopasować projekt budynku do praktyk z dalekiego Wschodu?
Vastu shastra w architekturze – co to jest?
Vastu shastra to pochodzący ze starożytnych Indii system przekonań i wierzeń, zgodnie z którymi powinno się projektować domy i przestrzenie, by osiągać w nich harmonię i korzystać z pozytywnej energii. Główne założenie tego nurtu to integracja architektury z naturą, dążenie do symetrii i czerpanie z wysokich wibracji.
Wśród bardzo rozległych zasad projektowania znajdują się te dotyczące nie tylko mieszkań, ale i systemów wodociągowych, całych miast czy sieci dróg. Kanon architektoniczny powstał na bazie licznych dokumentów, z których najstarsze datuje się nawet na IV wiek p.n.e. Wiele początkowych regulacji odnosi się do budowania hinduskich świątyń.
W sieci można znaleźć przykłady specjalnych planów, mandali, zgodnie z którymi powinno się zagospodarować np. układ pomieszczeń w domu. Są to jednak wskazówki dla architektów czy osób urządzających swoją przestrzeń, a nie sztywno narzucone zasady. Stosowanie się do wytycznych ma zapewniać mieszkańcom dobrobyt, zdrowie, spokój życiowy i powodzenie.
Oto kilka zasad, jakie trzeba wdrożyć do swojego otoczenia, aby przybliżyć się do harmonii według tej filozofii:
- Warto stosować dekoracje z wykorzystaniem jantr (plakaty, obrazy).
- Przestrzenie muszą być otwarte. Nie powinno się stawiać dużych mebli lub innych wysokich elementów w środkowych częściach pomieszczeń, bo zakłócają przepływ energii.
- Domy najlepiej budować na symetrycznych działkach (kwadratowych, prostokątnych).
- Wejście do nieruchomości ma znajdować się od strony południowej.
- We wnętrzu należy zastosować jak najwięcej naturalnych materiałów.
- Trzeba dbać o porządek i naprawiać wszystko, co się zepsuje. W domu mają panować harmonia i ład.
Natura i światło w Vastu shastra
Natura i światło mają duże znacznie w organizacji przestrzeni. Przepływowi pozytywnych wibracji sprzyja duża liczba okien, ale lepiej unikać ich po stronie południowo-zachodniej. Jeśli ma się dom z działką, na podwórku warto umiejscowić oczko wodne lub fontannę, aby nawiązać do żywiołu wody. Środek mieszkania to jego centrum, które jest najważniejsze. Należy zadbać o to, aby znajdowały się w nim rośliny.
W urządzaniu domu trzeba stosować się do zasady pięciu żywiołów:
- ziemi,
- wody,
- ognia,
- powietrza,
- eteru.
Każdy z nich musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w kolorach i zastosowanych materiałach w odpowiednich miejscach nieruchomości. Przydają się do tego takie surowce jak drewno, glina czy cegła. Niezbędna jest także zieleń nawiązująca do środowiska.
Vastu shastra – inspiracja ze Wschodu we współczesnym wydaniu
Współczesna rzeczywistość często jest dość chaotyczna. Ludzie skupiają się na rozwoju firm, osiąganiu sukcesów i ciągłym wzbogacaniu się, co często powoduje stres. Dom powinien być miejscem, w którym ich umysł i ciało się odprężają. Wnętrza trzeba urządzać w duchu minimalizmu i porządku. Należy sięgać po materiały z natury i zadbać o przestrzenie do przepływu energii.
Duże okna pozwalają na dopływ naturalnego światła. Nie powinno się nadużywać lamp, lecz korzystać z darów przyrody i widoków za szybami. O takie mieszkanie trzeba nieustannie dbać, by był w nim porządek, ponieważ tylko on pozwala na odpowiedni przepływ energii.
Najlepiej skonsultować aranżację z projektantką lub projektantem wnętrz, którzy mają doświadczenie w harmonijnym urządzaniu domu. Niektórzy robią to nawet na podstawie horoskopu mieszkańców.