Nie od dziś wiadomo, że podróże inspirują. Są także świetną formą odpoczynku od codzienności. Podczas planowania urlopu myśli wędrują w stronę magicznych miejsc, które zachwycają swoim pięknem. Spędzone tam chwile są warte zapamiętania. Chcąc zatrzymać je na dłużej, z każdego odwiedzonego zakątka przywozi się jakąś drobnostkę na pamiątkę. A gdyby tak bibeloty zastąpić stylowym wnętrzem zainspirowanym podróżą?
Podróże wyznaczają trendy we wnętrzach
Podróż do konkretnego miejsca to możliwość poznania tamtejszej kultury i zakochania się w niej. Po powrocie pojawia się tęsknota i chęć, by tam wrócić. Gdy przeprowadzka nie wchodzi w grę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić mieszkanie w stylu pochodzącym właśnie stamtąd.
Północ Europy, czyli prostota ze Skandynawii
Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia czy Islandia to kraje, które nie dla wszystkich są kuszącym kierunkiem do podróżowania. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się państwa o cieplejszym klimacie.
Natomiast styl krajów północnej Europy na dobre zadomowił się na polskim rynku. Choć początkowo mogło się wydawać, że to chwilowy trend, to już od kilku dobrych lat skandynawska estetyka i funkcjonalność wpisują się w gusta Polaków.
Charakterystyczne dla tego stylu są:
- jasne wnętrza – kolorystyka utrzymana jest w odcieniach bieli, szarości i beżu;
- drewniane meble o prostej formie;
- naturalne tkaniny;
- funkcjonalność i prostota.
Minimalizm prosto z Azji
Japońska i koreańska kultura cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Ostatnimi czasy zauważalnie wzrosło zainteresowanie koreańską pielęgnacją, k-popem, mangami i szeroko pojętą kuchnią azjatycką. Licznie otwierają się też restauracje, serwujące tamtejsze specjały. Wśród instagramowych trendów zaczyna pojawiać się moda na decluttering, czyli pozbywanie się nadmiaru nagromadzonych rzeczy. Czy to oznacza, że we wnętrzach wkrótce zagości dalekowschodni minimalizm?
Aranżacje azjatyckich domostw wyróżnia prostota i praktyczność. Nie ma w nich zbędnych ozdób. Wypełniają je tylko najpotrzebniejsze przedmioty codziennego użytku, ponieważ priorytetem w urządzaniu mieszkania jest jego funkcjonalność. W koreańskim domu na próżno szukać elementów dekoracyjnych, gdyż nie są użyteczne.
Chcąc wprowadzić azjatycki styl do swojego wnętrza, należy pamiętać o:
- ograniczeniu palety kolorów;
- elementach wykonanych z egzotycznych rodzajów drewna;
- minimalizmie i prostocie;
- dostosowaniu wnętrza do codzienności.
Afryka – raj dla miłośników kolorów
Afrykański styl to eksplozja barw, które ze sobą kontrastują. Tutaj delikatność łączy się z masywnością. Ciemne meble o dużej bryle zostają dopełnione subtelnością m.in. rattanu i bambusa. Wnętrze utrzymane w tej estetyce wypełniają motywy zwierzęce i bogata roślinność. Klimatu nadadzą charakterystyczne dla tego kontynentu maski i obrazy. A wszystko to na tle:
- barw ziemi;
- ognistych kolorów;
- piaskowych odcieni.
Kreując swoje wnętrze, warto pamiętać, by nie przesadzić z wielością intensywnego koloru, o którą nietrudno w tym przypadku.
Wnętrze rodem z amerykańskiego snu
Ameryka od lat kojarzy się z dobrobytem i dużymi przestrzeniami. Styl, w którym urządzone są tamtejsze domy, przywodzi na myśl luksus, w którym króluje elegancki design. Kolorystyka amerykańskich wnętrz opiera się na kontraście ciemnych odcieniach podłóg z bielą mebli. Wyposażenie poszczególnych pomieszczeń wykonane jest z solidnych materiałów, najczęściej drewna, uzupełnione dodatkami we wzory np. w paski.
Typowe dla tego stylu są:
- sypialnia z dużym łóżkiem;
- kuchnia z wyspą;
- weranda.
Wiele podróży, jedno wnętrze
Nowe smaki, zapachy i kultura poszerzają horyzonty. Odkrywane miejsca i zdobywane wyjątkowe doświadczenia można wyrazić we wnętrzu, wprowadzając do niego charakterystyczne elementy. Osoby, które sporo podróżują, mają możliwość skomponowania efektownej przestrzeni z wielu elementów, pochodzących nawet z najdalszych zakątków świata.
Z pomocą przychodzi styl kolonialny, który narodził się za sprawą wypraw międzykontynentalnych odbywanych przez Europejczyków. Łączy w sobie klasykę z egzotyką, ponieważ czerpie z różnorodnych kultur. Na ten stylu składają się następujące komponenty:
- meble i akcesoria z orientalnego drewna (drzewo sandałowe, palisander, heban);
- tekstylia z naturalnych tkanin i skór oraz wzorzyste materiały;
- kolorystyka oparta na odcieniach brązu, bieli, beżu, pomarańczowego i zielonego.
Całość uzupełnią dodatki, charakterystyczne dla wielu miejsc świata oraz roślinność doniczkowa.
Inspiracje z podróży wprowadzają do wnętrz nie tylko estetykę, ale również ducha odwiedzonych miejsc. Od skandynawskiej prostoty, przez azjatycki minimalizm, afrykańską kolorystykę, aż po amerykański luksus – każdy styl wnosi unikalny klimat. Niezależnie od wybranego kierunku, ważne jest, aby aranżacja wnętrza była dopasowana do gustu właścicieli, tworząc przestrzeń, w której codzienność staje się przyjemna.