sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaPoradySposoby na skuteczne i szybkie sprzątanie. Poznaj 5 sprawdzonych porad!

Sposoby na skuteczne i szybkie sprzątanie. Poznaj 5 sprawdzonych porad!

Sprzątanie nie zawsze musi być żmudne i czasochłonne. Za sprawą systematyczności, dobrej organizacji oraz praktycznych trików można uporać się z bałaganem w łatwy i przyjemny sposób. Podpowiadamy, jak zatroszczyć się o porządek w swoim mieszkaniu.

Skuteczne i efektywne sprzątanie – przydatne porady

Są tacy, którzy uwielbiają czyszczenie, porządkowanie i segregowanie, inny sprzątają, bo muszą, a niektórzy unikają domowych obowiązków jak ognia.

Sprzątanie można lubić lub nie, ale nie ulega wątpliwości, że dbanie o porządek swojego najbliższego otoczenia jest niezbędne.

Jak sprzątać efektywnie i skutecznie, czyli tak, aby cieszyć się pięknym, uporządkowanym mieszkaniem, a jednocześnie nie poświęcać na to długich, męczących godzin?

Postaw na minimalizm i dobrą organizację

Podstawą utrzymania porządku jest odpowiednia organizacja mieszkania. Mowa tu o każdym z pomieszczeń, a w szczególności o kuchni, łazience czy garderobie, gdzie zazwyczaj znajduje się mnóstwo drobnych elementów wyposażenia, akcesoriów i produktów codziennego użytku.

Do ich uporządkowania warto wykorzystać specjalne organizery, pojemniki i przedziałki do szuflad i szafek. Dzięki temu odkładanie przedmiotów na miejsce będzie o wiele łatwiejsze i szybsze.

Co więcej, osoby, które bardzo nie lubią sprzątać, mogą zastanowić się nad aranżacją swoich wnętrz w bardzo minimalistycznym stylu. Mowa tu o przestrzeni pozbawionej zbędnych ozdób, dodatków i innych bibelotów. Wyposażenie w postaci niezbędnego do komfortowego funkcjonowania minimum bardzo ułatwi utrzymanie porządku.

Sprzątaj systematycznie, a nie raz w tygodniu

Niektórzy decydują się sprzątać rzadko, a jednocześnie porządnie, bo zwyczajnie nie lubią wykonywania tej czynności. Okazuje się jednak, że korzystniejszym rozwiązaniem jest systematyczne, częste sprzątanie, dzięki któremu później nie trzeba poświęcać na porządki połowy weekendu.

Wystarczy zagospodarować około 15 minut każdego dnia i podzielić ten czas na wykonywanie różnych zadań, np. ścieranie kurzów, odkurzanie, czyszczenie kabiny prysznicowej itd.

Sprawę w znacznym stopniu ułatwi także sprzątanie i odkładanie rzeczy na ich miejsce na bieżąco, np. po od razu zrobieniu obiadu. Nawet jeśli któregoś dnia w tygodniu domownicy poświęcą dłuższą chwilę na generalne porządki, na pewno będą one wtedy o wiele mniej wymagające i żmudne.

Zadbaj o odpowiednią kolejność

Sprzątać powinno się również w odpowiedniej kolejności. W praktyce oznacza to porządkowanie pomieszczeń, rozpoczynając od najdalej położonego pokoju, aż do drzwi wejściowych mieszkania czy domu. Całe przedsięwzięcie powinno się zacząć od uporządkowania przedmiotów i starcia kurzu. Następnym krokiem jest odkurzanie, a dopiero później mycie podłóg.

Sprzątaj zgodnie ze wskazówkami zegara

Sprzątanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara początkowo może brzmieć jak niepotrzebne, dodatkowe utrudnienie, jednak w rzeczywistości pozwala zadbać o czystość efektywnie i dokładnie.

Usuwanie brudu od lewej do prawej i od góry do dołu to sposób na to, aby niczego nie przeoczyć, a jednocześnie nie sabotować własnego wysiłku, przerzucając bałagan z jednego miejsca w drugie.

Wykorzystuj triki na szybkie sprzątanie

W sieci (np. na YouTube albo TikToku) można znaleźć mnóstwo przydatnych trików, za sprawą których da się zaoszczędzić sporo czasu.

Przykładem jest wykorzystanie octu do usuwania kamienia z czajnika albo wilgotnych gumowych rękawic do czyszczenia kanapy z sierści.

Skutecznym rozwiązaniem jest także usuwanie brudu z bębna pralki przy użyciu kostki do zmywarki. Z kolei do czyszczenia szyb, okien i luster przydadzą się dwie ściereczki z mikrofibry – jedna do polerowania na mokro, a druga na sucho. Dzięki temu uda się skutecznie pozbyć smug.

Sprzątanie nie musi być koszmarem, a odpowiednia organizacja i sprawdzone triki pozwolą szybko i skutecznie pozbyć się bałaganu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii