wtorek, 21 czerwca, 2022
Strona głównaPoradyRemont mieszkania jesienią i zimą - o czym trzeba pamiętać?

Remont mieszkania jesienią i zimą – o czym trzeba pamiętać?

Renowacje wnętrz najczęściej przeprowadzamy porą letnią. Dni są długie i ciepłe, co sprzyja pracom wewnątrz budynku. A czy w okresie jesienno-zimowym warto zabierać się za remont mieszkania? Podpowiadamy. 

Jeśli z jakiś powodów nie udało nam się odświeżyć lokum na wiosnę lub w lecie, prace remontowe można przeprowadzić również w czasie mniej typowych dla nich pór roku. Plusem jest fakt, że w okresie jesieni czy zimy łatwiej będzie znaleźć ekipę, która wykona określone przez nas prace. Minusem są na pewno wyższe koszty za ogrzewanie. Przeczytajcie, o czym należy pamiętać planując remont, kiedy za oknem niskie temperatury, deszcz a nawet śnieg.

Remont jesienią, a odpowiednia temperatura i wentylacja

W okresie jesienno-zimowym, temperatury powietrza spadają, a jego wilgotność jest często na dość wysokim poziomie. To nie sprzyja pracom wewnątrz budynku. Dlatego trzeba koniecznie zadbać o odpowiednie dogrzanie remontowanych pomieszczeń. Kaloryfery warto podkręcić odrobinę więcej niż zwykle, ponieważ mieszkanie w którym odbywają się prace wykończeniowe musi być dodatkowo wietrzone (nawet jeśli na zewnątrz jest mróz). Jeśli nie będziemy otwierać okien, we wnętrzach może pojawić się wilgoć, która wniknie w ściany i spowoduje kłopoty w przyszłości.

Otwieranie okien np. w zimie i podkręcanie kaloryferów może wydawać się pomysłem irracjonalnym, ale o tej porze roku jest to absolutnie konieczne. Trzeba pamiętać, że najbardziej właściwa temperatura do schnięcia farb to około 23˚C, wilgotność malowanych ścian nie powinna przekraczać 6%, zaś w powietrzu nie może być jej więcej niż 80%.

Jesienny remont – suszenie ścian

Aby szybko wysuszyć pomalowane ściany, ekipy remontowe często decydują się na użycie nagrzewnic. To niebezpieczne rozwiązanie, gdyż skierowanie urządzenia w jeden konkretny punkt, spowoduje szybkie wysuszenie ściany w jednym miejscu, a to z kolei pociągnie za sobą pękanie tynku lub gipsu. Dodatkowo przy tego typu suszeniu, farby położone na ścianie mogą mieć różny odcień. Dlatego ściany trzeba suszyć powoli, w naturalny sposób, tak aby proces ten zachodził równomiernie na całej ich powierzchni.

Remont mieszkania jesienią i zimą – transport materiałów

remont mieszkania zima

To ważna kwestia, jeśli na dworze panują bardzo niskie temperatury. Wszelkiego rodzaju materiały (farby, kleje, tynki czy lakiery) można przewieźć ogrzewanym samochodem. Należy unikać ich transportu piechotą czy komunikacją miejską, kiedy jest szansa na dłuższy postój na przystanku – tego typu produkty nie lubią ekspozycji na niskie temperatury.

Trzeba pamiętać również, że w zimie po przywiezieniu do mieszkania podłóg drewnianych lub paneli, należy wstrzymać się z ich natychmiastowym kładzeniem. Produkty te muszą nabrać temperatury otoczenia i trwa to niekiedy nawet 2 dni.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii