pranie poscieli
mat. prasowe

Jeśli nie wymieniacie pościeli regularnie, a przynajmniej nie pierzecie jej sukcesywnie, możecie bardzo pogorszyć swoją jakość snu, a przy tym – stan zdrowia. Wszystko za sprawą tego, że zarówno w kołdrach, jak i poduszkach gromadzi się wiele grzybów, bakterii, a także martwych komórek, które usuwa nasz organizm. Jeśli dbanie o pościel kończy się jedynie na praniu poszewek, czas z tym skończyć. Podpowiadamy, w jaki sposób można pozbyć się niechcianych lokatorów z sypialni. 

Pranie kołdry i poduszki – dlaczego należy to robić?

pranie poscieli

W ciągu doby człowiek pozbywa się od 0,5 do 2 gramów martwego naskórka, z czego nawet 1/3 podczas snu. W łóżku zalegają miliony martwych komórek, pot i sebum, które są idealną pożywką dla bakterii oraz grzybów. One same nie stanowią dla nas zagrożenia, ale ich odchody – owszem. Alergeny, które się w nich znajdują, mogą prowadzić do kataru, astmy, bólu głowy, a także infekcji skóry.

Najczęstszą przyczyną alergii stają się mikroskopijne pajęczaki, czyli roztocza. To właśnie one są przyczyną ponad 60% uczuleń. Gdzie im najlepiej? W ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura utrzymuje się na poziomie od 18°C do 21°C, natomiast wilgotność powietrza od 70% do 80%. Gdzie najczęściej można je znaleźć? W pościeli.

Pranie kołdry i poduszki – w jaki sposób to robić?

Jeśli chcecie pozbyć się z kołdry i poduszki szkodliwych drobnoustrojów, musicie prać je średnio do 3-4 miesiące. Temperatura prania musi być dostosowana do zaleceń producenta. Na rynku dostępne są modele, które można prać w pralkach w temperaturze 60°C, która umożliwi pozbycie się niechcianych „gości”. Jeśli producent zaleca pranie w niższych temperaturach, wówczas z pomocą może przyjść olejek z drzewa herbacianego lub eukaliptusa. Dodając je do proszku staną się jego sprzymierzeńcami na drodze do walki z roztoczami.

Jeśli boicie się, że w trakcie prania puch znajdujący się wewnątrz pościeli się skurczy, możecie wrzucić do bębna pralki kilka piłeczek tenisowych. Te skutecznie ugniotą ją, a tym samym – zapobiegną jej zniszczeniu.

Pranie kołdry i poduszki – a co z suszeniem?

Oprócz prania, nie mniej ważne jest odpowiednie suszenie pościeli. Można to zrobić zarówno za pomocą suszarki bębnowej, jak i tradycyjnej. W przypadku suszenia mechanicznego, najlepiej nastawić pralkę na dwukrotne wirowanie. Aby nie uszkodzić struktury włókien, z których wykonane jest poszycie, zaleca się suszenie w niskich temperaturach. Jeśli chcemy zachować miękkość i puszystość pościeli, warto kilkakrotnie zatrzymać pralkę i „roztrzepać” kołdrę. Suszenie kołdry w tradycyjny sposób, powinno odbywać się przy całkowitym rozłożeniu pościeli i pozostawieniu jej do pełnego wyschnięcia w pozycji poziomej. W okresie grzewczym najlepiej rozwiesić ją w przewiewnym miejscu obok kaloryfera.

na podstawie mat. prasowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here