sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBalkon i tarasOdpoczynek na świeżym powietrzu. Jak zaaranżować strefę relaksu na balkonie?

Odpoczynek na świeżym powietrzu. Jak zaaranżować strefę relaksu na balkonie?

Odpoczynek w ogrodzie lub na balkonie to luksus, który nie jest dany każdemu. Z tego względu osoby posiadające przydomową przestrzeń powinny zadbać o to, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości. W tym celu warto zaaranżować strefę relaksu, która pozwoli wypocząć na świeżym powietrzu. Jak urządzić prywatny kącik na małym balkonie, tarasie lub w ogrodzie? 

Dlaczego aranżacja balkonu i tarasu jest taka ważna?

Balkony oraz tarasy często są traktowane po macoszemu. Wiele osób nie przykłada się do aranżacji tych miejsc, ponieważ całą uwagę poświęca na urządzenie wnętrza domu. Jednak warto pamiętać, że balkon jest przedłużeniem mieszkania. Ta sama zasada dotyczy wolnostojących budynków i tarasów lub ogrodów, które do nich przylegają.

Skoro jakieś miejsce stanowi kontynuację domu, to warto zadbać o jego wygląd i klimat. Odpowiednia aranżacja balkonu lub tarasu pozwoli stworzyć przyjemną przestrzeń, w której człowiek będzie chciał przebywać godzinami. Takie otoczenie zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu zwłaszcza letnią porą, gdy w domu panuje nieprzyjemna duchota.

Poza tym warto pamiętać, że własny balkon czy taras stanowi prywatną oazę spokoju. Zadbana przestrzeń przydomowa to zbawienie szczególnie dla mieszkańców dużych metropolii, którzy na co dzień żyją w pędzie, hałasie i wielkomiejskim tłoku.

Jak urządzić strefę wypoczynku w ogrodzie lub na balkonie?

Podczas urządzania strefy wypoczynku właściciele balkonów czy ogrodowych tarasów powinni kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami oraz potrzebami. Jeśli ktoś jest fanem roślinności, to polubi się z rabatami i donicami, które bez większego problemu zazielenią przestrzeń.

Jednak nie każdy ma dobrą rękę do kwiatów. Takie osoby mogą postawić na mało wymagające okazy lub w ogóle zrezygnować z roślin. Czasami dobrą robotę robi samo wyposażenie balkonu. Wygodne siedziska, ładne meble ogrodowe, klimatyczne oświetlenie oraz dekoracyjne akcesoria potrafią stworzyć bardzo przyjemną atmosferę.

Jakie meble wybrać na balkon? Urządzanie przydomowej przestrzeni od podstaw

Balkonowa przestrzeń ma nieco mniejszy potencjał aranżacyjny niż ogród. W końcu metraż balkonu z reguły jest znacznie bardziej ograniczony niż w przypadku przydomowej działki. Mimo wszystko miejsce do relaksu na świeżym powietrzu można z powodzeniem zaaranżować zarówno na tarasie w ogrodzie, jak i w bloku.

Pierwsze skrzypce w każdej strefie wypoczynkowej odgrywają meble. Aby zaaranżować niewielki kącik, warto postawić na praktyczne i wygodne wyposażenie.

Na balkonie sprawdzą się przede wszystkim komfortowe fotele, sofy, a także składane krzesełka lub wygodne leżaki. W przypadku większych tarasów w grę wchodzą także hamaki albo wiszące siedziska typu kokon. Takie rozwiązania pozwolą stworzyć niezastąpione miejsce relaksu.

Dobrym pomysłem są również wielofunkcyjne meble na balkon. Mowa tu, np. o skrzyniach z siedziskami czy pufach z otwieranym wiekiem. Tego typu wyposażenie ułatwia zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni, ponieważ umożliwia ukrycie balkonowych bibelotów.

Zarówno na ogrodowym tarasie, jak i na balkonie musi pojawić się jeszcze stolik. To właśnie dzięki niemu można wygodnie rozkoszować się poranną kawą na świeżym powietrzu czy serwować przekąski podczas garden party.

Strefa relaksu w ogrodzie lub na balkonie – dodatki

Aby czas na świeżym powietrzu był jak najprzyjemniejszy, podczas aranżowania przydomowej przestrzeni trzeba wytoczyć wszystkie działa. Oprócz mebli warto wykorzystać dodatki takie jak:

  • lampion;
  • świetlna girlanda;
  • wielobarwne poduszki;
  • miękki koc.

Ciekawym rozwiązaniem do aranżacji przydomowej przestrzeni jest również huśtawka. W ogrodzie da się postawić sporą konstrukcję, która pomieści nawet kilka osób jednocześnie. Na balkonie sprawdzi się za to pojedynczy bujak. Jednak trzeba mieć, o co go zaczepić.

Osoby, które zajmują lokale na najwyższym piętrze, mogą mieć problem z instalacją huśtawki. Natomiast mieszkańcy niższych kondygnacji bez problemu zawieszą ją o balkon sąsiada z góry. Należy jednak pamiętać, aby przed montażem spytać właściciela domu, czy nie ma nic przeciwko takiej konstrukcji.

Miejsce wypoczynku dużo zyska również dzięki oryginalnym doniczkom lub konstrukcjom do tworzenia ogrodów wertykalnych. Te ostatnie będą doskonałym rozwiązaniem dla balkonów o niewielkim metrażu, ponieważ roślinność na ścianie zajmuje bardzo mało miejsca.

Kwietnik na balkonie – jak stworzyć roślinną oazę?

Roślinność to coś, w co zdecydowanie warto zainwestować podczas urządzania balkonu lub tarasu. Nawet jeśli ktoś nie ma ręki do kwiatów, to jest w stanie wprowadzić do swojej strefy relaksu nieco zieleni. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele gatunków roślin, które po zasadzeniu nie potrzebują wielkiej uwagi.

Podczas wybierania okazów do przydomowej przestrzeni, warto zwrócić uwagę na jej wymagania w zakresie ekspozycji słonecznej. Niektóre gatunki uwielbiają zacienione stanowiska, a inne najlepiej czują się w słońcu. Rośliny trzeba odpowiednio dobrać do warunków, jakie panują na balkonie. W przeciwnym wypadku szybko zmarnieją i nie będą cieszyć oczu.

Przy kupowaniu zielonych okazów dobrze jest sprawdzić jeszcze ich preferencje w kontekście wilgoci. Jeśli ktoś nie jest zapalonym ogrodnikiem, to łatwiej będzie mu zadbać o rośliny, które nie potrzebują częstego podlewania.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii