czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBalkon i tarasCałoroczne rośliny idealne na balkon!

Całoroczne rośliny idealne na balkon!

Całoroczne rośliny idealne na balkon!

Uprawa roślin doniczkowych to świetny sposób na estetyczną aranżację balkonu i nadanie mu niepowtarzalnego klimatu. Idealnym tłem dla kolorowych, kwitnących kwiatów będą wytrzymałe rośliny zielone, które ozdobią przestrzeń przez cały rok. Na jakie rośliny całoroczne warto zwrócić uwagę?

Całoroczne rośliny balkonowe – na które warto zwrócić uwagę?

Uprawa roślin może być zajęciem, które przynosi dużo radości i satysfakcji nie tylko wiosną oraz latem.  W sklepach ogrodniczych można znaleźć wieloletnie rośliny na balkon i taras o wyjątkowym wyglądzie i dużej wytrzymałości.

Nie straszne są im niskie temperatury, dlatego świetnie sprawdzą się w roli zielonego akcentu wtedy, gdy nie ma mowy o sadzeniu ciepłolubnych kwitnących kwiatów. Poszczególne z nich idealnie nadają się do zagospodarowania mniejszych przestrzeni, inne zaś będą potrzebowały ciut więcej miejsca.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to wyjątkowo wytrzymała roślina, nazywana wiecznie zielonym pnączem. Jej uprawa jest bardzo prosta, a niewielkie listki można umiejscowić w taki sposób, aby pokryły balustrady lub ściany i stały się finezyjnym zielonym ozdobnikiem.

Klasyczna odmiana pnącza o ciemnozielonych listkach (ten gatunek najlepiej znosi mrozy) najlepiej czuje się w zacienionym miejscu, natomiast odmiany charakteryzujące się wielobarwnymi liśćmi można umiejscowić na stanowisku, do którego docierają promienie słoneczne.

Bluszcz można posadzić w donicy albo w skrzynce, najlepiej przy użyciu ziemi o zasadowym odczynie, choć pnącze poradzi sobie również w ziemiach uniwersalnych. Warto dodatkowo ją zabezpieczyć, np. przy użyciu styropianu, aby ochronić roślinę przed działaniem niskich temperatur. Bluszcz najlepiej czuje się w stale wilgotnym podłożu, wobec czego należy regularnie podlewać. Można go także przycinać (najlepiej zrobić to wiosną).

Cyprysik groszkowy

Kolejną wieloletnią rośliną o walorach dekoracyjnych również w okresie zimowym jest cyprysik groszkowy, czyli zielony krzew, który często służy jako żywopłot. Osoby, które chcą przy jego pomocy ozdobić swój balkon lub taras, muszą zadbać o sporą doniczkę i znaleźć dla rośliny słoneczne miejsce.

Krzew nie ma dużych wymagań co do gleby. Ważne, aby była żyzna i próchnicza. Należy dbać również o regularne nawożenie, podlewanie i przesadzanie cyprysika średnio co dwa lata. Zimą najlepiej zabezpieczyć roślinę przy pomocy włókniny i folii.

Miskant chiński

Miskant chiński to odmiana traw zimnozielonych, która z powodzeniem będzie zdobić balkon lub taras, jeśli posadzi się ją w doniczce. Swoją drogą jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ miskant należy do grupy roślin ekspansywnych i posadzony obok innych krzewów czy kwiatów mógłby im zwyczajnie zagrażać. Trawa może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów, dlatego raczej nie sprawdzi się na małym metrażu. Idealnie pasuje natomiast na przestrzenny taras.

Roślinie służy ekspozycja na promienie słoneczne, regularne podlewanie oraz nawożenie. Młode miskanty warto zabezpieczać przed mrozem do czasu, aż będą wystarczająco wytrzymałe i chłód nie będzie im zagrażać (2-3 lata od posadzenia). Wiosną roślinę należy przyciąć, dzięki czemu bardzo szybko odwdzięczy się świeżymi pędami.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii