Poszczególne modele drzwi do domu różnią się miedzy sobą wymiarami, sposobem otwierania, konstrukcją, materiałem, z którego zostały wyprodukowane, rodzajem zastosowanej okleiny, ewentualnym użyciem dekorów lub przeszkleń oraz różnego rodzaju akcesoriami dodatkowymi. To wszystko sprawia, że oferta na rynku sprzedaży drzwi jest ogromna, a zakup konkretnego modelu nie należy do najprostszych. O czym zatem warto pamiętać, wybierając drzwi do domu?
Dobre drzwi wewnętrzne są nie tylko idealnie dopasowane do stylu pomieszczenia, w którym są zamontowane, ale też cechuje je solidność wykonania i funkcjonalność. Wśród wielu różnych modeli dostępnych na rynku (na przykład tu: https://www.porta.com.pl/), pewne cechy dobrych drzwi są wspólne. Które – oprócz koloru – wziąć pod uwagę, szukając drzwi wewnętrznych?
Sposób otwierania drzwi
Przed zakupem konkretnego modelu drzwi, warto zastanowić się, w jaki sposób będzie zaaranżowane wnętrze, w którym ma się znaleźć. Skrzydła drzwiowe mogą się otwierać w różny sposób, a co za tym idzie, zajmować większą lub mniejszą powierzchnię w trakcie całego procesu. Jak można podzielić drzwi ze względu na sposób otwierania?
Drzwi rozwieralne
To najpopularniejszy rodzaj, który zajmuje całkiem sporo miejsca przy otwieraniu. Drzwi rozwieralne mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe (pierwsze mają od 60 do 100 cm szerokości, drugie od 120 do 160 cm szerokości). Są dostępne w wersji przylgowej (z pionowymi uskokami na krawędziach skrzydeł), jak i bezprzylgowej (tworzą z futryną jedną płaszczyznę).
Drzwi wahadłowe
Ten rodzaj drzwi zajmuje najwięcej miejsca przy otwieraniu. Najczęściej jest stosowany w budynkach publicznych, np. szpitalach, kawiarniach, sklepach.
Drzwi przesuwne
Mechanizm działania tych drzwi polega na tym, że skrzydła (jedno lub dwa), przesuwają się po prowadnicy i zachodzą na ścianę, albo się w niej chowają. To wygodne rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników.
Drzwi składane
Drzwi składane zajmują najmniej miejsca, ale po ich złożeniu, zmniejsza się szerokość otworu drzwiowego, dlatego najlepiej sprawdzają się w przypadku szerszych otworów. Całość ich skrzydła porusza się po prowadnicy, która jest montowana w górnej części futryny.
Konstrukcja skrzydeł
Wyróżnia się dwa główne rodzaje konstrukcji drzwi. Pierwsza, a jednocześnie najpopularniejsza, to konstrukcja płytowa. W tym przypadku, środek jest wypełniony płytą wiórową. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, trudno się zatem dziwić, że jest tak często wybierane.
Inny rodzaj konstrukcji, to konstrukcja ramiakowa, nazywana również płycinową, która składa się z drewnianej ramy oraz płycin, które ją wypełniają (z drewna, sklejki, szkła lub tworzywa). Takie wypełnienie sprawia, że drzwi zyskują dźwiękoszczelność na wysokim poziomie, są cięższe, przez co bardziej stabilne i bardziej odporne na odkształcenia.
Ościeżnica idealnie skomponowana z drzwiami
Wybór odpowiedniej ościeżnicy jest bardzo ważny. To element, który powinien pasować do aranżacji wnętrza oraz warunków technicznych. Ościeżnica może być stała albo regulowana. Stała to najtańsze rozwiązanie, ale problematyczne przy montażu – musi być dopasowana do konkretnej szerokości ściany. Dodatkowo, nie ma opasek maskujących, dlatego należy zaopatrzyć się w ozdobne listwy, które zakryją miejsca łączenia. Ościeżnice regulowane są proste w montażu, można je stosować na ścianach o różnej grubości, a do tego posiadają opaski maskujące, które dają ciekawy efekt wizualny.
Zawiasy – podstawa dobrych drzwi wewnętrznych
Wybierając zawiasy do drzwi do domu, należy wziąć pod uwagę ich parametry techniczne, nie zapominając przy tym o walorach estetycznych. To właśnie na zawiasach opiera się cały ciężar drzwi, dlatego powinny być wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Warto wybrać takie, które będzie można regulować, wtedy nie będzie konieczności zdejmowania drzwi do stabilizacji. Optymalny wybór stanowią zawiasy z łożyskami na tulejce poślizgowej. Warto wybrać malowane proszkowo lub cynkowane – to zapobiegnie korozji.
Materiał z którego zostały wykonane drzwi do domu
Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z drewna – litego lub klejonego, materiałów drewnopochodnych – np. płyta wiórowa lub płyta pilśniowa, a także ze szkła. Do produkcji drzwi drewnianych, najczęściej jest wykorzystywane drewno: dębowe, bukowe, jesionowe, mahoniowe lub sosnowe. Najkorzystniejsze parametry techniczne posiada drewno klejone, które jest bardzo wytrzymałe i się nie paczy. Wśród płyt drewnopochodnych, dominują dwa rodzaje: MDF i HDF. Pierwszy rodzaj otrzymuje się z włókien drewna sosnowego lub świerkowego. Ma średnią gęstość, mniejszą niż płyty HDF, dlatego to właśnie HDF są twardsze, a co za tym idzie – bardziej odporne na paczenie. Drzwi szklane wykonuje się ze szkła hartowanego lub klejonego i zwykle umieszcza w ramkach – drewnianych lub aluminiowych.
Artykuł sponsorowany