sobota, 4 stycznia, 2025
Strona głównaPoradyNowoczesna rustykalność. Jak wprowadzić styl modern rustic do wnętrz

Nowoczesna rustykalność. Jak wprowadzić styl modern rustic do wnętrz

Styl rustykalny jeszcze do niedawna kojarzył się przede wszystkim z urokiem wiejskich domów. Aktualnie na popularności zyskuje design w nowoczesnym wydaniu, czyli modern rustic. Jak wprowadzić go do wnętrza i stworzyć przytulną aranżację z eleganckim sznytem?

Czym jest styl modern rustic?

Modern rustic to estetyka łącząca przytulny i naturalny charakter stylu rustykalnego z elegancją i minimalizmem nowoczesnych wnętrz. Sprawdza się w domach i mieszkaniach, w których domownikom zależy na atmosferze ciepła, ale jednocześnie nie chcą rezygnować ze współczesnego podejścia do designu.

Aby stworzyć aranżację w stylu nowoczesnej rustykalności, trzeba znaleźć balas pomiędzy surowymi i naturalnymi materiałami a prostymi formami i funkcjonalnością. We wnętrzach dominują takie elementy jak:

  • wyraziste tekstury – m.in. grubo tkane dywany, lniane poduszki, wełniane koce;
  • naturalne surowce – kamień, drewniane belki czy meble zapewniają rustykalny charakter;
  • neutralna kolorystyka – minimalistyczna paleta barw bazuje przede wszystkim na beżach i brązach;
  • otwarte przestrzenie – styl idealnie sprawdza się w przestronnych wnętrzach o dużym metrażu, a także z ogromnymi oknami, zza których wyłania się natura.

Estetyka czerpie z rustykalności przede wszystkim nawiązania do natury i przytulny charakter, natomiast z nowoczesności połączenie minimalizmu z funkcjonalnością i eleganckim sznytem.

Styl rustykalny w nowoczesnym wydaniu – jak wprowadzić ją do wnętrza?

Wprowadzenie nowoczesnej rustykalności do wnętrza wymaga dużej świadomości cech obu stylów, które łączy, a także wyczucia. Wszystko po to, by stworzyć harmonijną i napawającą spokojem aranżację, bez nadmiernej ilości dekoracji i z właściwie wyważoną dawką elegancji.

AdobeStock 393029776

Warto zacząć od materiałów bazowych, do których zaliczają się drewno i kamień. Można postawić na surową podłogą z desek, a także ozdoby ścienne w postaci odpowiednio dobranych kamieni. Na sufitach powinny pojawić się solidne belki o naturalnych odcieniach.

Dobierając wszelkie elementy wyposażenia, trzeba pamiętać o kolorach ziemi. Na podłodze powinny znaleźć się grubo plecione dywany. Warto postawić ma materiałowe, wygodne sofy w jasnych odcieniach, masywne stoły z drewna czy ozdobne pufy obite miękkimi tkaninami.

We wnętrzach tego typu sprawdzi się kominek, który nada niesamowitej przytulności szczególnie w czasie chłodnych miesięcy. Warto łączyć ze sobą geometryczne i obłe kształty (godne uwagi są np. falowane, nierównomierne sofy), zachowując umiar i prostotę projektu.

Najlepiej stawiać na minimalistyczne dodatki z duszą. Należą do nich, np. ręcznie robione naczynia z ceramiki, stare skrzynki w stylu vintage, świece sojowe czy drewniane ramki na zdjęcia. Dzięki nim wnętrze staje się bardziej osobiste i autentyczne.

Warto uwzględnić w mieszkaniu elementy oświetleniowe w surowym klimacie w postaci np. metalowych kloszy. Sprawdzą się widoczne żarówki i poboczne źródła światła budujące klimat pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z projektantem wnętrz, który pomoże zaplanować wystrój mieszkania od A do Z.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii