Muunto - mieszkanie w stylu skandynawskim

W krajach skandynawskich projektanci bardziej niż gdziekolwiek na świecie realizują ideę designu, który poprawia jakość życia poprzez odpowiednie wzornictwo. Fińska marka Muunto również wpisuje się w ten nurt funkcjonalnego, ponadczasowego projektowania.

Muunto - mieszkanie w stylu skandynawskimMuunto - mieszkanie w stylu skandynawskim

Choć w designie poszczególnych państw zaliczanych do rejonu Skandynawii znajdziemy różnice, śmiało można stwierdzić, że pewne podstawowe wartości są dla nich wspólne.

Protestanckie korzenie

Współczesne skandynawskie wzornictwo ma swoje ideowe korzenie w protestanckim etosie, który stawiał od wieków na takie wartości jak prawda, praca, powściągliwość czy odpowiedzialność za innych ludzi. Może dlatego wiele skandynawskich marek słynie z ergonomii, jakości swoich produktów czy przyjaznego środowisku i odpowiedzialnego społecznie designu – niezależnie od reprezentowanego poziomu cenowego.

Proste i funkcjonalne

Produkty z północy Europy wyróżniają się także swoimi formami – prostymi, nieskomplikowanymi, zdeterminowanymi funkcją, a jednocześnie uniwersalnymi i ponadczasowymi. Tę ponadczasowość najlepiej obrazuje fakt, że wiele skandynawskich marek ma w swojej ofercie produkty, które są produkowane w niezmiennej formie od dziesięcioleci i nadal znajdują odbiorców nie tylko w Skandynawii, ale na całym świecie. Projekty Alvara Aalto, Arne Jacobsena czy Hansa Wegnera są niezależne od mód i trendów, uniwersalne, wszechstronne jeśli chodzi o możliwości zastosowania.

System Muunto

Szereg cech charakterystycznych dla skandynawskiego wzornictwa odnajdziemy także w systemie mebli Muunto. Ten projekt to dzieło fińskiego studia Pentagon Design, które promuje się hasłem „reinventing everyday”. W przypadku Muunto ta „wymyślana na nowo codzienność” to przechowywanie i eksponowanie przedmiotów – istnieje już tysiące służących temu mebli, ale wielu z nich brakuje zalet, które posiada Muunto: elastyczności, estetyki, bogactwa możliwości aranżacyjnych i wysokiej jakości wykonania w najdrobniejszych detalach.

Muunto to system paneli ściennych z metalowymi profilami na których zawieszać można różnego rodzaju szafki, półki i inne akcesoria. Bogactwo elementów oraz ich wykończeń, a także możliwość zmiany ich aranżacji sprawiają, że Muunto można zastosować we wnętrzach o bardzo zróżnicowanej kolorystyce i przeznaczeniu. System paneli jest również praktyczny, ponieważ pozwala ukryć okablowanie lub zamaskować niedostatki danego wnętrza, a także odpowiednio obudować sprzęt elektroniczny.

System Muunto jest trwały i ponadczasowy – również dzięki temu, że w każdej chwili można zmienić układ jego elementów. Zależnie od potrzeb można je przesuwać wzdłuż profili, obniżać, podnosić, dodawać lub odejmować elementy – szybko, sprawnie, bez użycia narzędzi. Tak stworzony, ‘elastyczny’ produkt można wykorzystywać bardzo długo, nawet przy założeniu, że w międzyczasie zmieniamy aranżację wnętrza czy przeprowadzamy się do nowego mieszkania. Łatwość demontażu i neutralne wzornictwo sprawiają, że Muunto, tak jak wiele skandynawskich produktów, może towarzyszyć nam przez wiele lat. Mamy więc tu także aspekt długiego „życia” produktu, który jest bardzo istotny z punktu widzenia odpowiedzialnego gospodarowania surowcami i ochrony środowiska.

Skandynawski design zawsze wyróżniał się zrównoważeniem formy, funkcji oraz materiału. Trudne warunki przyrodnicze, ograniczony dostęp do surowców oraz właściwa Skandynawom powściągliwość sprawiały, że przedmioty które tworzyli były przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne, a także trwałe – niegdyś mogło od tego zależeć życie człowieka, teraz nadal istotne jest bezpieczeństwo, ergonomia i przydatność danej rzeczy.

Muunto również uwzględnia te wartości – nawet w tak drobnych elementach jak zaokrąglone krawędzie szafek czy przepusty kablowe. Wszechstronność systemu pozwalająca go zastosować w tak różnych miejscach, jak pokoje dziecięce, jadalnie, sypialnie, gabinety, biura domowe, gabinety, sklepy, biblioteki i wiele, wiele innych sprawia, że mamy do czynienia z produktem uniwersalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here