poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaFinanseJak zacząć inwestować w mieszkania na wynajem?

Jak zacząć inwestować w mieszkania na wynajem?

Inwestycje w nieruchomości mieszkaniowe nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzieje się tak dlatego, że są one obarczone niewielkim ryzykiem straty, a rynek wynajmu mieszkań w Polsce intensywnie się rozwija. Wynajmowanie mieszkania jest w naszym kraju nadal o wiele mniej popularne niż w innych krajach europejskich. Dzieje się tak z przyczyn ekonomicznych. Sytuacja jest jednak dynamiczna i ulega poprawie, ponieważ poziom zarobków sukcesywnie rośnie.

Polska zaczyna też cieszyć się coraz większą popularnością jako kraj docelowy dla emigrantów zarobkowych, nie tylko z Ukrainy, ale również wielu krajów azjatyckich i afrykańskich. Zdecydowanie rośnie także popularność tak zwanego wynajmu krótkoterminowego. Inwestycja w mieszkania na wynajem daje więc bardzo duże prawdopodobieństwo długofalowej opłacalności. Sprawdź, jak przygotować się do podjęcia takiej inwestycji.

Mieszkania na wynajem  – skąd wziąć pieniądze na zakup?

Pozyskanie kapitału na cele inwestycyjne to główny problem, z którym borykają się młodzi inwestorzy. Oczywiście najkorzystniejszą finansowo opcja jest zakup mieszkania za gotówkę, jednak w praktyce mało kto może sobie na to pozwolić. Tutaj z pomocą przychodzą banki. Dobrym rozwiązaniem wydaje się kredyt hipoteczny, jednak i tutaj musimy się liczyć z koniecznością posiadania odpowiedniej wysokości wkładu własnego (z reguły jest to 20% wartości nieruchomości).

Przy kredytowaniu zakupu mieszkania na wynajem, powinniśmy pamiętać, że osiągnięcie zysków będzie możliwe tylko wtedy, jeśli wynajmiemy nieruchomość za wyższą kwotę niż ta, którą musimy comiesięcznie oddawać bankowi. Na cenę najmu wpływa wiele różnych czynników, między innymi lokalizacja nieruchomości, jej wielkość i stan, konkurencja, nasycenie rynku. Warto dobrze przemyśleć wybór nieruchomości, ponieważ będzie miało to kluczowe znaczenie dla naszych przyszłych zysków. Przykładowo, jeżeli zakładamy wynajem krótkoterminowy lub wynajmowanie lokalu studentom, najkorzystniej będzie kupić niewielkie mieszkanie usytuowane w centrum miasta lub w pobliżu dużych uczelni, w miejscu z łatwą dostępnością komunikacji miejskiej i licznymi udogodnieniami typu sklepy, punkty usługowe, siłownie, przychodnie lekarskie w pobliżu.

Jeśli nie chcemy zaciągać kredytu, a posiadamy już większą nieruchomość, w której mieszkamy, ale nie przynosi nam ona zysków, generując za to spore koszty utrzymania, warto pomyśleć o jej sprzedaży. Za pozyskane pieniądze możemy zakupić dwa mniejsze lokale, w jednym zamieszkać, a drugi przeznaczyć na wynajem. Niestety planując taki krok, powinniśmy wziąć pod uwagę dłuższy czas oczekiwania na sprzedaż, ponieważ duże lokale sprzedają się trudniej. Uzbroimy się w cierpliwość i spokojnie szukajmy mniejszych lokali do zakupu.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na wynajem?

Dokonując zakupu lokalu, wyobraź sobie, że Ty miałbyś w nim zamieszkać. Jeśli tak, istnieje duża szansa, że będzie się ono cieszyć sporym zainteresowaniem, także wśród potencjalnych najemców.

Przeanalizuj jego wszystkie wady i zalety. Zastanów się, czy okolica jest przyjazna, czy mieszkanie znajduje się w miejscu z dobrym dostępne do komunikacji miejskiej i infrastruktury handlowej i usługowej. Bardzo ważną kwestią jest to, czy okolica jest bezpieczna.

Zwróć też uwagę na stan techniczny nie tylko samego mieszkania, ale całego budynku, w którym się znajduje. Niezwykle istotny jest również plan zagospodarowania przestrzennego w najbliższej okolicy. Warto go przejrzeć.

Spontaniczne decydowanie się na zakup pierwszego obejrzanego mieszkania nie jest najlepszym pomysłem. Warto obejrzeć co najmniej kilka, a najlepiej kilkanaście lokali w różnych okolicach. Pomocne może okazać się skorzystanie z porady doświadczonego agenta nieruchomości oraz doradcy finansowego.

Licząc spodziewane zyski z inwestycji w wynajem mieszkania, warto zwrócić uwagę na tak zwane koszty dodatkowe i trudności, które mogą pojawić się w każdej chwili i są często nie do przewidzenia. Należą do nich niespodziewane naprawy, remonty czy tak zwani trudni lokatorzy, z którymi trzeba będzie jakoś sobie poradzić. Wynajem mieszkania to dobra inwestycja, ale wymaga sporego zaangażowania. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przemyśl więc, czy jesteś w stanie podołać obowiązkom i czy na pewno realia odzwierciedlają Twój pogląd o zyskach z takiej inwestycji.

Szukasz mieszkania nad morzem, na wynajem lub dla siebie? Odwiedź: https://baltickorona.pl/mieszkania-nad-morzem/

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii