Remont bywa jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w prywatnym życiu człowieka, dlatego zasługuje na szczególne oswojenie, i to jeszcze zanim rozpocznie się na dobre. Im bardziej usystematyzowany i zaplanowany, tym mniej zaskoczy domowników – chociaż nawet najlepszy plan nie gwarantuje braku przykrych niespodzianek. Co jest potrzebne, żeby przeżyć remont i nie stracić głowy? Na pewno spokój, harmonogram działań i zdroworozsądkowe podejście do finansowania.
To może zaskakiwać, ale według badań przeprowadzonych przez GfK w 2016 roku remont, zaraz po sytuacjach takich jak choroba bliskiej osoby oraz problemy finansowe, jest najbardziej stresującą okolicznością, z jaką możemy się zetknąć na co dzień w życiu prywatnym. I nie ma znaczenia, czy decydujemy się na małą korektę wystroju, czy porywamy się na dużo większe zmiany. Podstawą zawsze będzie usystematyzowane działanie.
Od czego zacząć planowanie remontu?
- Po pierwsze trzeba ustalić zakres działań – czy będziemy malować ściany, zmieniać podłogi, płytki, wymieniać sanitariaty, podwieszać sufit, robić wylewki, przesuwać bądź wymieniać zabudowę AGD.
- Po drugie należy ustalić termin, w jakim planujemy rozpocząć remont, oraz orientacyjny czas jego zakończenia. Warto uwzględnić, że niektóre prace remontowe mogą być przeprowadzane w konkretnych porach roku. Mowa tu o wymianie okien, instalacji grzewczych albo kanalizacyjnych. Zimą przychodzi czas na prace wewnątrz mieszkania, chociażby wymianę parkietu.
- Na pewno trzeba zarezerwować ekipę – często właśnie od jej dostępności będzie zależeć to, w jakim czasie remont się rozpocznie, a dobrzy specjaliści rzadko znajdują się na zawołanie. Na pewno warto skorzystać z ekipy polecanej przez znajomych, architekta albo osoby, które widziały już efekty jej działań. Istotne jest, żeby uważnie sprawdzić, co wchodzi w zakres umowy z ekipą remontową.
- Kolejny etap stanowi oszacowanie kosztu materiałów – do tego potrzebne jest wymierzenie powierzchni, na jakich będziemy je kłaść. Koszt materiałów zależy oczywiście od ich jakości, ilości, miejsca zakupu. Kupowanie materiałów warto rozpocząć dwa miesiące przed planowanym remontem, ponieważ nie wszystkie są dostępne od ręki. Przy szacowaniu kosztu zakupów warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów kosztów remontu. Należy w nich wpisać wielkość remontowanych powierzchni, województwo, w jakim znajduje się nasza nieruchomość, zaznaczyć, jakiej jakości materiałów poszukujemy. To pomoże zorientować się na samym początku, na jak wysokie kwoty powinniśmy być przygotowani. Jeśli mamy już na oku konkretne materiały, możemy uszczegółowić nasze obliczenia. O pomoc można też poprosić architekta wnętrz.
Finansowanie remontu
Na finansowanie remontu Polacy poświęcają zazwyczaj ok. 30–50 tys. zł. Kiedy obliczamy koszt remontu, dobrze założyć finansową górkę, a w przypadku materiałów kupić 10–15 proc. więcej. Najbardziej komfortowy sposób finansowania stanowi oczywiście skorzystanie ze swoich oszczędności. Osoby, które widzą, że koszty remontu wykraczają poza środki zgromadzone we własnym zakresie, często decydują się na wsparcie zewnętrzne, takie jak kredyt na remont.
Kredyt na remont online ze sklepu z kredytami?
Kiedy decydujemy się na kredyt gotówkowy na remont domu, powinniśmy dążyć do tego, żeby kredyt nie przysparzał nam dodatkowych zmartwień. Ubieganie się o niego oraz sposób przyznawania kredytu powinny przebiegać w możliwie najbardziej komfortowy sposób. Coraz więcej instytucji wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom klientów i pozwala wziąć kredyt gotówkowy na remont online.
Już dzisiaj można skorzystać chociażby z usług sklepu z kredytami gotówkowymi online FinAi, który pozwala ubiegać się przez internet o kredyty w kilku bankach, a następnie wybrać najlepszą ofertę. Nie tylko podczas remontu domu powinniśmy sięgnąć po nowoczesne technologie. Także ubieganie się o kredyt może przebiegać szybko i w sposób dostosowany do naszego stylu życia.
Na FinAi uzupełniasz jeden wniosek kredytowy przez internet. Nie stoisz w kolejce do banku, co przy natłoku prac związanych z przygotowaniem remontu stanowi ogromną oszczędność czasu. Robisz tylko zdjęcie swojej twarzy i dowodu, co pomaga potwierdzić Twoją tożsamość online. Udzielasz dokładnie tych samych informacji o sobie, które podałbyś w banku, a później – po ocenie Twojej wiarygodności i zdolności kredytowej przez banki – sortujesz swoje oferty według interesujących Cię kryteriów. Gotówka spływa na Twoje konto online. Co to oznacza – wszystkie formalności związane z kredytem na remont załatwiasz w 100% online. I choć remontu na razie nie da się jeszcze załatwić w równie prosty sposób, warto sięgać po każde z możliwych ułatwień.