Armatura łazienkowa w stylu art deco

Mimo że styl art déco narodził się już niemal sto lat temu, do dziś nie znika z aranżacji wnętrz stanowiąc często ich motyw przewodni. Inspiracje nim znajdziemy także w motywach łazienkowych. Podpowiemy Wam, jak wprowadzić go do tej przestrzeni w trzech krokach.

Łazienka w stylu art déco – postaw na chrom i szkło

Początki świetności art déco to przede wszystkim luksusowe surowce, które stosowano jeszcze w poprzedzającym go nurcie art nouveau, u nas bliżej znanym jako secesja. We wnętrzach dominowało więc formowane szkło, wespół z kością słoniową, egzotycznymi gatunkami drewna, a nawet – skóra zebr i rekinów. Po krachu giełdowym, który miał miejsce w 1929 r. sięgano coraz częściej po mniej ekskluzywne dodatki oraz materiały tj. stal nierdzewna czy plastik. Do łask weszły również elementy chromowane, które dziś są standardem (w ten sposób wykańczana jest zdecydowana większość baterii łazienkowych). Kolejnym elementem firmującym styl art déco jest szkło. To możecie wykorzystać m.in. w dodatkach, akcesoriach, meblach, blatach oraz sprzętach. Zarówno transparentne, jak i matowe tafle dobrze komponują się z elementami chromowanymi.

Zobacz także  Ritorno - retro meble do łazienki

Łazienka w stylu art déco – opływowo i nowocześnie

Armatura Łazienkowa

Późne art déco nazywane jest w krajach anglosaskich w wolnym tłumaczeniu opływową nowoczesnością – „streamline moderne”. Wszystko za sprawą aerodynamicznych krzywizn oraz gładkich, dużych powierzchni. Widoczne są one także ostatnio w ceramice i armaturze łazienkowej m.in. w postaci łączeń łuków z płaskimi powierzchniami. Bez trudu można znaleźć w sklepach także kojarzące się z latami trzydziestymi egzemplarze ceramiki sanitarnej. Wolnostojące wanny oraz obszerne umywalki nablatowe – zarówno te obłe, jaki zaokrąglone modele prostopadłościenne – dobrze odzwierciedlają przepych powstałych niemal wiek temu obiektów architektonicznych.

Łazienka w stylu art déco – schodki, zygzaki

Geometryczna symetria – to właśnie jej zasady widoczne są w przedmiotach oraz strukturze budynków tworzonych w nurcie art déco. Odwoływała się przy tym do egzotycznych obiektów monumentalnych, jak piramidy i zigguraty. Odziedziczone po architektach starożytności schodkowe wzory, zygzaki, trapezy, trójkąty i motyw promieni słońca były obecne zarówno jako elementy fasad oraz zdobienie wnętrz i tkanin. W związku z tym, możliwości odwołania się do nich w projekcie i wykończeniu łazienki jest bardzo wiele. Poczynając od zygzakowatego motywu występującego na kaflach, przez okrągły dywanik z promieniście zorientowanymi względem jego środka liniami prostymi, po ręczniki z szewronu i lustro z kilkoma taflami ułożonymi schodkowo względem centralnej osi symetrii.

Zobacz także  Pokój dla dziewczynki i chłopca - jak go zaaranżować?

fot. mat. prasowe Armatura Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here