czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaPoradyKlimatyzacja w mieszkaniu w bloku — na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku — na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej klimatyzacji to mieszkania w bloku to niemałe wyzwanie. Musimy dobrać nie tylko odpowiednią moc, a także typ urządzenia, ale również zwrócić uwagę na kwestie związane z optymalizacją poboru energii przez taki system. Mimo że klimatyzacja w mieszkaniu jest już dość powszechnym rozwiązaniem, to jednak, by zainstalować takie urządzenie, w wielu przypadkach wymagana jest odpowiednia zgoda administracji budynku. Co więc warto wiedzieć na temat klimatyzacji w mieszkaniu? Jak wybrać model, który będzie  pomocny nie tylko w upalne, ale także chłodne dni, a także jak załatwić wszelkie formalności związane z jego montażem? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator do mieszkania w bloku?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu to marzenie wielu osób. Wybierając takie urządzenie, należy zwrócić uwagę na różnego rodzaju parametry techniczne, a więc m.in. moc, a także typ sprzętu. Klimatyzator w bloku musi być dopasowany do wielkości mieszkania, a także liczby pomieszczeń. Pamiętajmy, że im więcej jednostek wewnętrznych będzie podłączonych do jednego agregatu zewnętrznego, tym jego moc musi być wyższa. 

Chcąc mieć klimatyzację w mieszkaniu o niewielkiej powierzchni, na przykład w kawalerce, warto rozważyć zakup urządzenia typu split. W takim przypadku jeden agregat podłączony jest do jednej jednostki zewnętrznej. Klimatyzacja typu split powinna być dopasowana do  metrażu mieszkania. W przypadku gdy powierzchnia pokoju nie przekracza 20 m2, wystarczy model o mocy 2,5 kW. Jeżeli jednak jest większy i ma powierzchnię 25 do 35 m2, wówczas lepiej postawić na model o mocy 3,5 kW.

W przypadku kiedy mieszkanie składa się z większej ilości pokoi, wówczas dobierając klimatyzator, możemy kierować się nie tylko całkowitą powierzchnią domu, ale przede wszystkim poszczególnych pomieszczeń i to do nich dopasowywać jednostki wewnętrzne. W przypadku pomieszczeń o wielkości 25-35 m2 najlepiej postawić na jednostki o mocy 3,5 kW. Z kolei w większych, 40-metrowych pokojach, optymalne warunki termiczne zapewni klimatyzator o mocy 4,2 kW. W dużych salonach o powierzchni powyżej 50 m2 można wykorzystać model o mocy 5 kW, a w tych o wielkości 60 lub 70 m2 odpowiednio 6 kW i 7 kW. Jeżeli szukamy klimatyzacji do naprawdę dużych pomieszczeń o wielkości 80-90 m2, postawmy na duże modele o mocy 8-9 kW. Jeżeli powierzchnia naszego mieszkania przekracza 100 m2, wówczas należy zastosować klimatyzację typu Multisplit.

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku – jednostka zewnętrzna czy wewnętrzna?

W mieszkaniu w bloku możemy zainstalować zarówno klimatyzator typu split, który złożony jest jednostki zewnętrznej, czyli skraplacza i wewnętrznej, czyli parownika, który umożliwia ochłodzenie jednego pomieszczenia jak i modele multisplit, które zapewniają chłodzenie w kilku pomieszczeniach. Żeby zamontować takie jednostki, będziemy jednak potrzebowali zgody administracji. Z tego powodu, jeżeli montaż jednostki zewnętrznej, do której podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, nie jest możliwy w naszym przypadku, ponieważ nie uzyskaliśmy takiego pozwolenia, wówczas możemy zdecydować się na instalację klimatyzacji wewnętrznej, która nie jest wyposażona w zewnętrzny agregat, dzięki czemu jej montaż nie wymaga zgody administracji.

Czy żeby zainstalować klimatyzację do mieszkania w bloku potrzebne jest pozwolenie?

Wiele osób zastanawia się, czy żeby zamontować klimatyzację w bloku, potrzebują specjalnego pozwolenia. Niestety czasami ulokowanie jednostki zewnętrznej może okazać się problematyczne. Teoretycznie można ją umieścić na balkonie, ale nie każdy mieszkanie posiada taką przestrzeń, a poza tym ingerencja w wygląd balkonu, a także elewacji wymaga uzyskania odpowiedniej zgody, którą może udzielić administracja lub zarządca budynku. Montaż klimatyzatora w bloku wymaga więc odpowiedniego pozwolenia. Z odmową muszą liczyć się zwłaszcza mieszkańcy kamienic, a także bloków ocieplonych styropianem.

Lepiej zamontować klimatyzator typu split czy klimatyzator przenośny w bloku?

W przypadku montażu klimatyzacji w bloku wybór urządzenia typu multisplit lub przenośnego powinien być uzależniony między innymi od całkowitej powierzchni mieszkania i ilości pomieszczeń w mieszkaniu, a także jakości powietrza, kosztów energii jakie jesteśmy w stanie ponieść, a także dodatkowych funkcji danego urządzenia. Pamiętajmy, że klimatyzacja może nie tylko schłodzić wnętrze, ale również sprawdza się podczas jego ogrzewania. W przypadku klimatyzacji typu split, z jednym agregatem montowanym na przykład na posadzce balkonu, możemy liczyć na utrzymanie optymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniu do 100 m2. Dodatkowo, jeżeli nasze mieszkanie jest sporych rozmiarów i znajduje się w nim kilka pokoi, które chcielibyśmy móc ogrzewać lub ochładzać, wówczas lepiej postawić na jednostkę typu multisplit. 

Klimatyzator przenośny, jak sama nazwa wskazuje, nie jest przymocowany w jednym miejscu tak jak na przykład klimatyzator ścienny, dzięki czemu w razie potrzeby można go przenosić z jednego do drugiego pomieszczenia. Takie urządzenia zazwyczaj jednak charakteryzują się gorszymi parametrami. Warto zwrócić uwagę przy wyborze takiej klimatyzacji do domu na jej zużycie energii, ponieważ bardzo często wentylator w takich sprzętach jest mniej wydajny, a czynnik chłodniczy szybciej się zużywa. Koszt eksploatacji klimatyzatorów przenośnych może być więc wyższy, aby utrzymać taką samą temperaturę w pomieszczeniu niż w przypadku stosowania urządzeń typu split lub multisplit. Z tego powodu, coraz więcej osób decyduję się na uzyskanie zgody na montaż silniejsze jednostki, której może udzielić administrator budynku.

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania w bloku?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga doświadczenia i odpowiednich uprawnień. Nie można go więc przeprowadzić samodzielnie. Koszt założenia klimatyzacji różni się w zależności od czynności związanych z montażem. Zazwyczaj, kiedy decydujemy się na kupno wraz z montażem klimatyzacji w jednej firmie, wówczas możemy liczyć na niższą cenę tej usługi. Cena montażu klimatyzacji uzależniona jest m.in. od tego jaki typ urządzenia wybierzemy, a więc, czy jest to klimatyzator split, czy multisplit, a także czy zawiera on agregat zewnętrzny, czy wypuszczana jest z niego rura zasysająca powietrze. Pamiętajmy też, że musimy liczyć się nie tylko z opłatą związaną z instalacją klimatyzacji w mieszkaniu ale również, że posiadanie takiego urządzenia wiąże się z koniecznością opłacania corocznych przeglądów tego sprzętu.

Jak przebiega montaż klimatyzacji?

Chcąc zamontować klimatyzację w mieszkaniu, aby zapewnić sobie komfort wypoczynku w upalne dni, musimy najpierw zastanowić się nad tym, jaki model nas interesuje. Następnie konieczne jest otrzymanie zgody na montaż klimatyzacji, której może udzielić administrator lub zarządca budynku. Kiedy już otrzymamy takie pozwolenie, wówczas możemy zakupić wybrany przez nas model. W zależności od tego, jaki klimatyzator wybierzemy, wówczas specjaliści będą przeprowadzali niezbędne w danym przypadku działania. Zazwyczaj instalacja systemu klimatyzacji domowej wiąże się z koniecznością połączenia jednostki wewnętrznej z zewnętrznym agregatem. Dlatego w ścianach będą wywiercone otwory pozwalające na ukrycie orurowania i kabli.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii