środa, 29 marca, 2023
Strona głównaAranżacja wnętrz z pomysłemKanapa na środku salonu? - czemu nie

Kanapa na środku salonu? – czemu nie

Strefa wypoczynkowa z kanapą w roli głównej stanowi jedno z najważniejszych miejsc w salonie. Przekonanie, że musi ona stać wyłącznie pod ścianą już dawno przestało obowiązywać. Podpowiadamy więc, gdzie możesz ustawić kanapę, żeby stanowiła reprezentacyjny i nadający styl aranżacji punkt pokoju dziennego.

To, w którym miejscu w salonie stanie kanapa zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są jej wielkość i rozmiar. Warto jednak mieć na uwadze to, że nawet jeśli salon jest niewielkim pomieszczeniem, można sobie pozwolić na nieco finezji w ustawieniu tego mebla. Przy odrobinie zaangażowania w temat można dzięki niemu stworzyć np. optyczny podział wnętrza na strefy.

Kanapa na środku pokoju – a może pod oknem?

Kanapa zazwyczaj ma towarzystwo w postaci fotela, pufy, czy też stolika kawowego. Jeśli więc zdecydujesz się na jej postawienie na środku pokoju / salonu pamiętaj o tym, żeby z każdej strony aneksu pozostawić około 1,2 m wolnej przestrzeni. To pozwoli swobodnie przechodzić obok mebla.

Dobrą decyzją będzie także postawienie kanapy pod oknem. To świetne miejsce na urządzenie kącika wypoczynkowego, który będzie bardzo dobrze doświetlony dziennym światłem. Przy tym rozwiązaniu należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nie zastawić meblem dostępu do okna.

kanapa na środku pokoju

sofa na środku salonu

Kanapa w towarzystwie innych mebli

W przypadku dużego salonu, znakomicie sprawdza się zestawienie dwóch kanap równolegle do siebie. Między nimi może zagościć, np. duży kawowy stolik. Jeśli zdecydujesz się na ustawienie mebli prostopadle do siebie, wówczas uzyskasz efekt wydzielenia dwóch stref salonu.

Warto także postawić na kanapę narożną. Przy takim rozwiązaniu doskonale sprawdza się jej duet z płaskim pufem, który można z powodzeniem wykorzystać na stolik, bądź podnóżek. Jak kto woli. W małym pomieszczeniu dobrze sprawdzi się natomiast ustawiony obok kanapy fotel. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe miejsce do wypoczynku dla domowników.

Gdzie ustawić kanapę w salonie? fot.: Luke Cartledge Photography

ułożenie mebli w pokoju

Kanapa na środku salonu, czyli optyczna przegroda

Jeśli salon jest przestronny, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie kanapy tyłem do aneksu kuchennego, bądź kącika jadalnianego. Kanapa jest niskim meblem, więc doskonale sprawdzi się w roli przegrody między nimi, a strefą wypoczynkową. Ważne jest jednak to, aby w tym wypadku odpowiednio dopasować rozmiar mebla do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży może dać odwrotny efekt do oczekiwanego – stać się punktem zagracenia wnętrza, szczególnie podczas rozłożenia. Istotne jest także to, aby zwrócić uwagę na wykończenie tyłu i boków kanapy. Na rynku coraz częściej dostępne modele, np. wyposażone w praktyczne półki z tyłu, idealne do trzymania dekoracji, książek, czy bibelotów.

Karolina Chodkowska

modna kanapa na środku pokoju

Gdzie ustawić kanapę w salonie

funkcjonalne rozmieszczenie mebli w salonie

rozkładana kanapa na środku pokoju

RELATED ARTICLES

4 KOMENTARZE

  1. Najlepiej jeśli kanapa jest bardzo ustawna i może się dopasować do każdego wnętrza. Widziałam takie fajne sofy nahttp://odyseameble.pl/24-sofy-i-kanapy Ja mam kanapę w centralnym punkcie salonu, przed szafką z telewizorem 😉

  2. Bardzo ciekawy artykuł i okazał się dla mnie bardzo pomocny, bo własnie dokonałam zakupu w meble hot pięknej kanapy do swojego pokoju. Teraz jednak zmienię miejsce jej ustawienia i faktycznie lepiej się będzie prezentować. Macie rację, że to cemtrany punkt pokoju i jeden z ważniejszych mebli.

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii