sobota, 27 sierpnia, 2022
Strona głównaŁazienkaCeramika łazienkowaJaki wybrać kolor szkła kabiny prysznicowej?

Jaki wybrać kolor szkła kabiny prysznicowej?

Który typ szkła wybrać do kabiny prysznicowej? Przejrzyste, matowe, a może szkło ze wzorami? Czym kierować się podczas wyboru typu szkła? Na którym szkle osad z kamienia będzie najmniej widoczny? I który będzie najłatwiejszy w utrzymaniu czystości?

Temat dotyczący koloru szkła kabiny prysznicowej na pierwszy rzut wydaje się banalnie prosty, jednak z doświadczenia wiemy, że wielu osobom przysparza licznych trudności. Dlatego w tym artykule podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Przegląd dostępnych szkieł

Na dobry początek zobaczmy, jakie rodzaje szkła oferują w swoich artykułach producenci kabin prysznicowych. W sprzedaży wśród dostępnych modeli znajdziemy prysznice posiadające: szkło przejrzyste (Float oraz Optiwhite), szkło satynowe, szkło barwione (grafitowe, brązowe), szkło ornamentowe (carre, fabric), szkło piaskowane oraz grawerowane.

Kolor kabiny prysznicowej

Kolor szkła w kabinie prysznicowej – co i jak?

Czym cechują się poszczególne rodzaje szkła stosowane w kabinach? Śpieszymy z odpowiedzią. Szkło przejrzyste, nazywane również czystym, przezroczystym i bezbarwnym, to najczęściej występujący i wybierany rodzaj szkła wśród osób, które decydują się na zakup  szklanej kabiny prysznicowej. Jest ono gładkie, przezroczyste i charakteryzuje się lekko zielonkawą barwą, widoczną szczególnie na oszlifowanych krawędziach. Zielonkawa barwa spowodowana jest zawartością tlenków żelaza w masie szklanej i im grubsze jest szkło, tym bardziej jest ona widoczna.

Szkło przejrzyste w kabinach prysznicowych

kabina prysznicowa kolorystyka

Kabina prysznicowa ze szkłem przejrzystym w pełni eksponuje całą zawartość swojego wnętrza. Nie gwarantuje intymności podczas kąpieli, ale również nie powoduje efektu odcięcia, czyli nie zmniejsza optycznie wielkości pomieszczenia. Z tego powodu, świetnie sprawdza się w małych łazienkach, w których liczy się uzyskanie wrażenia jak największej przestrzeni, efektu czystości lub jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu armatury bądź płytek znajdujących się we wnętrzu kabiny.

Szkło przejrzyste ze względu na dużą przepuszczalność światła, uznawane jest przez wiele osób za najbardziej eleganckie oraz dające poczucie dużej ekskluzywności. I trudno się z tym nie zgodzić. To poczucie ma jednak swoje koszty. Na szkle przejrzystym szybko oraz dość mocno uwidaczniają się osady wapienne, a przy braku regularnego czyszczenia takie szkło nie wygląda atrakcyjnie.

Szkło OptiWhite w kabinach prysznicowych

kabina prysznicowa avello
Inne nazwy używane przez producentów kabin to UltraClear, OptiWhite i Diamant. Jest to szkło, które charakteryzuje się niemal identycznymi walorami użytkowymi jak szkło typu Float, jednak jest pozbawione typowego dla niego zielonkawego zabarwienia, a ponadto posiada niemal stuprocentową przejrzystość. Takie właściwości uzyskuje się poprzez obniżenie zawartości żelaza w masie szklanej. Kabiny ze szkłem OptiWhite świetnie sprawdzają się, gdy wymagana jest maksymalna transparentność szkła oraz wierne odwzorowanie barw elementów znajdujących się wewnątrz kabiny, np. armatury, glazury lub elementów dekoracyjnych.

Szkło satynowe w kabinach prysznicowych

kabina prysznicowa jaki kolor wybrać

Nazywane również Satinato, Satinmat, Decormat. Jest to szkło satynowe wykorzystywane do produkcji kabin prysznicowych, wykonane na bazie tradycyjnego szkła typu Float. Efekt satyny uzyskuje się na skutek procesu trawienia chemicznego. Szkło posiada lekko zielonkawą barwę, jednak matowa powierzchnia w znacznym stopniu optycznie niweluje to zabarwienie. Szkło satynowe posiada jedną stronę gładką oraz drugą matową, minimalnie porowatą.

Szkło satynowe cieszy się dużą popularnością wśród klientów, ze względu na fakt, iż osady wapienne są niewidoczne od zewnętrznej strony kabiny prysznicowej. Z tego powodu często postrzegane jest jako niewymagające czyszczenia. W rzeczywistości jednak, szkło tego typu brudzi się w identycznym stopniu, jak inne rodzaje szkła – jedynie przez matową strukturę sprawia ono wrażenie czystego.

Szkło satynowe zapewnia bardzo wysoki stopień intymność podczas kąpieli. Zarysy sylwetki ciała nadal są widoczne, jednak im dalej znajdujemy się od tafli szkła, tym słabiej. Dużą wadą szkła satynowego jest powodowanie całkowitego efektu odcięcia przestrzeni, a tym samym optycznego zmniejszenia wielkości łazienki. Dlatego jeśli posiadasz niewielką łazienkę i zależy Ci na zachowaniu jak największej przestrzeni, szkło to nie będzie dobrym wyborem. Z naszego doświadczenia wynika też, że kabiny z tym szkłem, przez brak widocznych osadów z kamienia, są jednymi z najrzadziej czyszczonych.

Szkła barwione w kabinach prysznicowych

kabina prysznicowa szkła barwione

Czyli szkło grafitowe, brązowe, zielone czy niebieskie. Powstaje ono na skutek zabarwienia masy szklanej w procesie produkcji na określony kolor. W kabinach prysznicowych najczęściej występuje w kolorze grafitowym oraz brązowym. Wraz ze wzrostem grubości szkła, rośnie intensywność jego zabarwienia. Kabiny prysznicowe ze szkłem barwionym są często traktowane wśród klientów jako najlepszy kompromis pomiędzy szkłem przejrzystym Float oraz satynowym.

Z jednej strony postrzegane są jako te, które zapewniają akceptowalny stopień przejrzystości, a z drugiej, poprzez intensywne zabarwienie, ograniczają widoczność osadów wapiennych. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie do końca. Wbrew pozorom osad wapienny powstały na tego typu szkle wygląda o wiele mniej korzystnie niż na tafli przejrzystej. Wynika to z faktu, iż kolor osadu wapiennego w dużym stopniu kontrastuje z intensywnym zabarwieniem. Ponadto szkła barwione nie zapewniają wystarczającego stopnia intymności oraz powodują efekt odcięcia przestrzeni, optycznie zmniejszając tym samym wielkość łazienki.

Szkła ornamentowe w kabinach prysznicowych

kabina prysznicowa szkła ornamentowe

Szkła ornamentowe są szkłami półprzeziernymi. Uzyskuje się je w procesie walcowania płynnego szkła między dwoma cylindrami. Na jednym z nich znajduje się wygrawerowany wzór (nazywany ornamentem), który w procesie produkcji jest wyciskany na jednej ze stron tafli szkła. Druga strona jest natomiast idealnie gładka. Część wzorów uzyskuje się również metodą trawienia chemicznego. Zaletą tego typu tafli jest różnorodna stylistyka oraz półprzepuszczalność światła, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych łazienki.

Szkło ornamentowe gwarantuje wysoki stopień intymności podczas kąpieli przy jednoczesnym zapewnieniu dużej ilości doprowadzonego światła. Niestety powoduje efekt odcięcia przestrzeni, przez co optycznie zmniejsza wielkość łazienki. Na szkłach tego typu, podobnie zresztą jak na szkle satynowym, w minimalnym stopniu widoczny jest osad wapienny od zewnętrznej strony kabiny. Nieregularna struktura szkła sprawia, że jego czyszczenie od strony ornamentów jest dość uciążliwe, natomiast od strony wewnętrznej czyści się je identycznie jak inne rodzaje szkła.

Szkło piaskowane oraz grawerowane w kabinach prysznicowych

kabina prysznicowa szkło piaskowane

Ostatnim typem szkła wykorzystywanym w kabinach prysznicowych jest szkło poddane procesowi piaskowania lub grawerowania, nazywane często Carre, Fabric oraz Intimato. Piaskowanie polega na matowieniu szkła za pomocą strumienia piasku pod wysokim ciśnieniem, natomiast w metodzie grawerowania wiązka lasera wypala wzory na powierzchni szkła. Dzięki temu grawerunek jest trwały, estetyczny i niemożliwy do usunięcia. Bazą dla obu metod jest najczęściej tradycyjne szkło Float –  w zdecydowanej większości przejrzyste. Przy użyciu piaskowania i grawerowania istnieje możliwość dekorowania szkła dowolnymi wzorami.

Co warte uwagi, aktualnie oprócz fabrycznie dostępnych wzorów, część producentów umożliwia również wykonanie indywidualnego wzoru, dostarczonego przez klienta. W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Co ważne – w obu metodach wzory tworzone są od strony zewnętrznej, od strony wewnętrznej szkło pozostaje idealnie gładkie. Dzięki temu kabina ze szkłem piaskowanym lub grawerowanym jest tak samo łatwa w czyszczeniu jak kabiny z innego rodzaju szkła. Widoczność osadów wapiennych i stopień intymności w tego typu kabinach zależą tak naprawdę od kształtu wzoru oraz jego powierzchni – jednak z naszego doświadczenia wynika, że w zdecydowanej większości przypadków osady z kamienia są widoczne, a stopień intymności jest niewystarczający.

Ciekawym przykładem wykorzystania metody piaskowania jest szkło Intimato, dostępne w ofercie firmy Radaway – z jednej strony mamy kabinę ze szkłem przejrzystym, z drugiej jednak w środkowej części znajduje się matowy pasek zasłaniający części intymne. Kabina poddana procesowi piaskowania (lub grawerowania) będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią zaskakiwać i chcą nadać łazience indywidualny charakter.  Oczywiście na rynku możliwe jest również znalezienie typów szkła, które łączą cechy kilku jednocześnie – np. szkła satynowego barwionego. Jednak znając cechy szkieł podstawowych, będziesz wiedział na co zwracać uwagę w takiej sytuacji.

Na co zwracać uwagę przy wyborze koloru szkła?

kabina prysznicowa na co zwracać uwagę

Jak widzisz, wybór dostępnych szkieł w kabinach prysznicowych jest duży. Które w takim razie będzie najlepsze? Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Po pierwsze, poszczególne rodzaje szkła charakteryzują się różnymi właściwościami. Po drugie, każdy z nas ma inne oczekiwania i potrzeby. Po trzecie, co oczywiste, każdy z nas ma inny gust.

Własności wizualne szkła

Z tego powodu, podczas wyboru koloru szkła do kabiny, należy zwrócić uwagę na dwa aspekty: na własności wizualne konkretnego szkła oraz na jego parametry użytkowe. Przejdźmy teraz do szczegółów. Do własności wizualnych szkła zaliczamy szereg elementów. Pierwszym z nich jest widoczność osadów wapiennych, czyli to, w jakim stopniu, patrząc na kabinę od zewnątrz, będą widoczne na niej osady wapienne przy słabo, średnio i mocno zabrudzonym szkle.

Drugą ważną kwestią jest efekt odcięcia przestrzeni, czyli czy po zamontowaniu kabina optycznie nie zmniejszy wielkości łazienki i nie spowoduje efektu zmniejszenia przestrzeni, w której będzie się znajdowała. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadamy małą łazienkę i zależy nam na uzyskaniu optycznego wrażenia jak największej powierzchni. Ostatnią z własności wizualnych szkła jest ekspozycja wewnętrzna, czyli czy i w jakim stopniu widoczne będą elementy znajdujące się we wnętrzu kabiny takie jak: płytki, armatura, elementy dekoracyjne, a także czy wybrane szkło w sposób naturalny będzie oddawało kolory tych przedmiotów.

Do własności użytkowych szkła zaliczamy również 3 elementy. Pierwszym z nich jest stopień intymności, czyli stopień w jakim szkło zapewnia prywatność w czasie kąpieli. Jest to ważna cecha, jeśli zależy Ci na zachowaniu dyskrecji podczas brania prysznica przy jednoczesnym korzystaniu z łazienki przez innych domowników. Drugim elementem jest niezbędna częstotliwość czyszczenia, czyli to, jak często szkło wymaga czyszczenia dla zachowania dobrych walorów wizualnych, przy typowym, codziennym użytkowaniu przez 4-osobową rodzinę. Ostatnią kwestią jest łatwość czyszczenia, czyli dosłownie to, jak łatwo można wyczyścić szkło.

kabina prysznicowa szkło

Gdy poznasz własności wizualne i użytkowe szkła oraz określisz, które z nich są najważniejsze dla Ciebie, wybór optymalnego rodzaju szkła do Twojej kabiny prysznicowej nie powinien być już problemem. Musisz jednak wiedzieć, że nie ma idealnego typu szkła do wszystkich zastosowań. Aby pomóc Ci w wyborze szkła, które zaspokoi najważniejszą Twoją potrzebę, przedstawiamy w skrócie jakie szkło wybrać w konkretnej sytuacji.

  • jeżeli zależy Ci na optycznym powiększeniu łazienki – powinieneś wybrać szkło przejrzyste,
  • jeżeli zależy Ci na zachowaniu wysokiego stopnia intymności podczas kąpieli – dobrze by było wybrać szkło satynowe, ornamentowe, piaskowane albo grawerowane, o wysokim stopniu pokrycia,
  • jeżeli nie chcesz, żeby były widoczne na szkle osady wapienne – najlepszym wyborem będzie szkło satynowe lub ornamentowe,
  • jeżeli zależy Ci na wysokim stopniu elegancji, wybierz szkło przejrzyste w wariancie Float lub Optiwhite,
  • jeżeli chcesz nadać unikalnego charakteru kabinie prysznicowej, zdecyduj się na szkło piaskowane lub grawerowane z personalizowanym wzorem,
  • jeżeli zależy Ci na wyeksponowaniu wnętrza kabiny wybierz szkło przejrzyste, najlepiej w wariancie Optiwhite,
  • jeżeli szukasz kabiny, która będzie kompromisem pomiędzy różnymi własnościami wizualnymi oraz użytkowymi, wybierz jedno ze szkła barwionych,
  • jeżeli zależy Ci na łatwym czyszczeniu szkła kabiny – wybierz dowolne szkło z dodatkową powłoką ochronną.

kabina prysznicowa rodzaje szkła

Rodzaj szkła, a łatwość utrzymania czystości

Wracając do tematu łatwości czyszczenia tafli. Jest to niestety kwestia dość często źle rozumiana i dlatego wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Wiele osób wiąże widoczność osadów wapiennych na szkle z łatwością utrzymania takiego szkła w czystości. Takie podejście jest błędne. Myśląc o danym szkle, musisz zawsze patrzeć na jego dwie strony – na stronę zewnętrzną, widoczną od strony łazienki oraz stronę wewnętrzną, na którą pada woda podczas kąpieli. Wszelkiego rodzaju wzory, ornamenty czy efekt satyny znajdują się od strony zewnętrznej, natomiast od strony wewnętrznej szkło zawsze jest gładkie!

Oznacza to, że od strony kąpielowej, która przecież w nieporównywalnie większym stopniu narażona jest na oddziaływanie środków chemicznych i często bardzo twardej wody – szkło zawsze czyści się z taką samą łatwością: niezależnie czy jest to szkło barwione, przejrzyste czy ornamentowe. Od strony zewnętrznej, w zależności od wybranego typu, czyści się z różną łatwością – jednak szkło od tej strony nie jest narażone na negatywne oddziaływanie wody i utrzymanie go w czystości będzie bardzo proste.

To czy zabrudzenia na szkle będą widoczne, zależy od strony zewnętrznej i od tego czy strona ta posiada warstwę lub strukturę, która może zakryć te zabrudzenia. Dla przykładu, jeżeli zastosujesz szkło satynowe, osady wapienne praktycznie nie będą widoczne, ale nie będzie to oznaczało, że ich nie ma, lub że będzie ich mniej niż na innych typach szkła.  Wpływ na to czy szkło kabiny prysznicowej będzie czyściło się łatwiej czy trudniej ma tak naprawdę fakt, czy posiada ono nałożoną dodatkową powłokę ochronną, która m.in. wyrównuje jego wszystkie mikronierówności, oraz od tego jakiego typu jest to powłoka. Na ten temat napiszemy więcej w kolejnym artykule, na który już teraz zapraszamy.
kabina prysznicowa na co zwracać uwagę przy wyborze
Na co zwracać uwagę przy wyborze koloru szkła kabiny prysznicowej?

Podsumowując, wybierając kolor szkła do kabiny prysznicowej powinieneś zwrócić uwagę na jego własności wizualne oraz użytkowe. Różne typy szkła cechują się różnymi własnościami użytkowymi i wizualnymi, dlatego dokonując wyboru kieruj się swoimi potrzebami.

Na szkłach ornamentowych oraz satynowych najmniej widoczny jest osad z kamienia. Natomiast kabiny ze szkłem przejrzystym nadają łazience elegancji i lekkości, w której są zamontowane. Warto zapamiętać, że wszystkie typy szkła czyści się z taką samą łatwością od strony kąpielowej, jeśli nie posiadają naniesionej żadnej dodatkowej powłoki ochronnej.

Więcej informacji na stronie: https://avello.pl/jaki-rodzaj-szkla-do-kabiny-prysznicowej-wybrac_b8

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii